SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

George Floyd, FIFA’nın da gündeminde! FIFA’dan federasyonlara sağduyu çağrısı

FIFA, federasyonlara flaş bir uyarıda bulundu. FIFA, George Floyd'un ölümü üzerine dünya geneline yayılan ırkçılık karşıtı eylemler çerçevesinde maçlarda protestolarda bulunan futbolcuların eylemleri değerlendirilirken sağduyu ile hareket edilmesini ve normal prosedürlerin de gündemin bağlamına göre ele alınmasını federasyonlardan talep etti.

SKOR DIŞ HABER
Güncellenme: 12:37, 02/06/2020
George Floyd, FIFA’nın da gündeminde! FIFA’dan federasyonlara sağduyu çağrısı

George Floyd’un ölümünün yankıları tüm dünyada yoğun bir şekilde hissedilirken FIFA da harekete geçti. Turnuva organizatörlerine ve üyelerine bir çağrıda bulunan FIFA, federasyonlardan “sağduyulu” hareket etmelerini talep etti.

FIFA’nın uyarısına göre federasyonların disiplin kurulları, George Floyd’un öldürülmesini protesto eden saha için eylemlerini ele alırken normal şartlara göre değil, ortak akla göre hareket edecek. FIFA uyarısında “Organizasyonların düzenleyicileri sağduyu kullanmalı ve olayları çevreleyen bağlamı dikkate almalıdır” dedi.

Bilindiği üzere FIFA kurallarına göre oyuncuların formalarında herhangi bir politik, dini ve kişisel slogan, ifade ve görüntü kullanmaları yasak. 2014’te formaların altındaki atletlere bir mesaj yazıp göstermek de bu kısıtlamaya dahil edildi.

İLGİLİ HABER MAÇ SONUCU | Paderborn 1-6 Dortmund | Sancho, George Floyd`u unutmadı MAÇ SONUCU | Paderborn 1-6 Dortmund | Sancho, George Floyd`u unutmadı

FIFA’nın hızlı bir şekilde harekete geçmesinde Bundesliga’da yapılan protestolar etkili oldu. Hafta sonu Bundesliga’da oynanan maçlarda Borussia Dortmund’dan Jadon Sancho ve Achraf Hakimi, formalarının altındaki tişörtlerde yazılı olan “George Floyd için adalet” mesajını gösterdi.

Schalke 04 forması giyen Weston McKennie ise koluna aynı mesajın yazılı olduğu bir bant takarak maça çıktı. Öte yandan Borussia Mönchengladbach’tan Marcus Thuram ise Union Berlin’e attığı gol sonrası diz çökerek Floyd’u andı.

Bunun üzerine Almanya Futbol Federasyonu olayları incelemeye aldıklarını açıkladı. FIFA ise açıklamasında “FIFA, George Floyd konusunun trajik koşulları ışığında birçok futbolcunun ifade ettiği duyguların derinliğini ve birçoğunun duyduğu endişeleri tamamen anlıyor” ifadelerine yer verildi.

İLGİLİ HABER Manchester United`ın yıldızları Marcus Rashford ve Paul Pogba`dan George Floyd paylaşımı Manchester United`ın yıldızları Marcus Rashford ve Paul Pogba`dan George Floyd paylaşımı

FIFA ırkçılığa karşı mücadelenin altını çizdi: “FIFA, ırkçılığa ve her türlü ayrımcılığa karşı kararlı bir şekilde kendini sürekli olarak ifade etmektedir ve kısa süre önce bu tür davranışların ortadan kaldırılmasına yardımcı olmak adına kendi disiplin kurallarını da güçlendirmiştir.

FIFA, ırkçılık karşıtı mesajlarını sıklıkla FIFA himayesindeki maçlara da taşıyan ırkçılık karşıtı birçok kampanyayı desteklemektedir.”

Yayınlanma Tarihi:12:11,