SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ümit Özat’tan Quaresma yanıtı! ‘Hadi işine bak kardeş’

Fenerbahçe ve Milli Takım'ın eski yıldızlarından Ümit Özat teknik direktörlük kariyeri ve Galatasaray-Fenerbahçe rekabeti ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Türkiye’de son olarak Adana Demirspor’u çalıştıran ve daha sonra Bosna Hersek’te Celik Zenica takımının başına geçen Ümit Özat ‘Kazan Dibi’ programına katılarak çarpıcı açıklamalarda bulundu. Fatih Terim ile ilgili bir anısını da anlatan Özat, ”Ben teknik direktörlüğe başladıysam bunda en büyük pay Fatih Terim’in” ifadelerini kullandı. İşte Ümit Özat’ın açıklamalarından satır başları…
‘HADİ İŞİNE BAK KARDEŞ DERLERDİ’

Quaresma’dan önce Türkiye’ye trivelayı Ümit Özat’ın getirdiğiyle ilgili yorumları cevaplayan Özat, “Ben trivelanın Quaresma’dan kaynaklı bir şey olduğunu düşünmüyorum aslında Zidane sağ ayağının dışını çok kullandı maçlarda. Bizim dönemimizde olsaydı Quaresma’ya çok rahat şunu diyebilirlerdi ‘Quaresma, hadi işine bak kardeş’ Biz bırakınca kıymete bindi o vuruş. Almanya’da ayağımın dışıyla vuruşuma altın diyorlardı”
‘UEFA KUPASI 6-0’DAN DAHA ÖNEMLİ’

”90 yaşına da gelsen 6-0’lık maçı göremezsin. Ama ben UEFA kupasını 6-0’lık galibiyete değişirdim. Avrupa’da kupa almak çok başka. Bana deseler Galatasaray’ı 15-0 yenileceksin ama Avrupa’da kupa alacaksın Avrupa’yı tercih ederim.”
‘GALATASARAY’A GOL ATMAK ÖNEMLİDİR’

Fenerbahçe’nin 6-0’lık Galatasaray galibiyetiyle ilgili Özat: “Her sene daha depreşiyor duygular. 7-0 yaşanmadığı için, yaşanmayacağı için. Fenerbahçeli bir futbolcu için Galatasaray’a gol atmak çok önemlidir. Açıkçası yurt içi başarıları çok önemsemiyorum. Onlar da gün gelir bizi yenebilirler. İkisinin büyüklüğünden kaynaklı. F.Bahçelilerin yerinde olsam şunu derim; Biz sizi Nobre’nin attığı golle yenip şampiyon olduk ve sulu derbiye biz şampiyon olarak geldik.
‘100. YIL KİMSEYE NASİP OLMAZ’

Denizli’de şampiyonluğun bırakılmasıyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Belki bu yaşanmasaydı bu sefer 100. yıl şampiyonluğu yaşanmayacaktı. Yaşananlar yaşanması için yaşanmıştır. Sağır sultana sorsanız 100. yılı bilir. Kimseye de nasip olmaz.”
‘GALATASARAY 14 YIL ŞAMPİYON OLAMADI’

“Fenerbahçe'nin durumu tabii ki başarılı değil ama kudretiyle, doğru yapılanmayla bu durumdan çıkacaktır. Her büyük takım böyle zamanlar yaşamıştır. Galatasaray'ın 14 yıl şampiyon olamadığı zaman oldu.”
‘KLOPP LİGİ DE KAZANACAK’

”Fatih Hoca’nın sadece Milan’ı çalıştırması bile Türkiye Ligi şampiyonluklarından çok daha önemli. 100 kişiye sorsan Guardiola mı Klopp mu diye? Çoğu Guardiola der ama o Guardiola Bayern’de Şampiyonlar Ligi kupası kazanamadı. Klopp Şampiyonlar Ligi’ni kazandı, ligi de kazanacak.”
‘ANTRENÖRLÜĞÜ FATİH HOCA’DAN ÖĞRENDİM’

“Ben teknik direktörlüğe başladıysam bunda en büyük pay Fatih Terim ve Daum’dur! Futbolun son döneminde ise antrenörlüğü Fatih Hoca’dan öğrendim. Ha antrenörlük kursuna gitmişsiniz, ha Fatih Terim ile milli takım kampı geçirmişsiniz.”
‘2 SENE SONRA GÖNDER’

“Ankara’da bir maçta Fatih Terim’e şunu söylemiştim; ‘Hocam, senin yanında durup seninle çalışan bir insan eğer 2 sene sonra ‘ben teknik direktör olmak istemiyorum’ diyorsa onu gönder.”