Boston Celtics’in yıldızı Jaylen Brown, 15 saatlik araba yolcuğulu ile eylemlere katıldı!

Boston Celtics forması giyen 23 yaşındaki oyun kurucu Jaylen Brown, Boston'dan 15 saatlik araba yolculuğu ile doğup büyüdüğü şehir olan Atlanta'ya gitti ve buradaki ırkçılık karşıtı eylemlere katıldı. Aynı zamanda NBPA Başkan Yardımcısı olan Brown, "Bu barışçıl bir eylem. Ünlü olmak, NBA oyuncusu olmak beni bu konu hakkında konuşmaktan hiçbir şekilde alıkoyamaz" dedi.

George Floyd’un polis şiddeti sonucunda hayatını kaybetmesi ABD genelinde ciddi protestolara neden olurken Boston Celtics’in oyun kurucusu Jaylen Brown da, arabasıyla 15 saat yolculuk yaparak Boston’dan Atlanta, Georgia’ya gittiğini ve buradaki eylemlere katıldığını açıkladı.

Kişisel Instagram hesabında yaptığı bir yayın esnasında konuya değinen Brown, “Georgia’ya mahalleme gitmek için 15 saat boyunca araba kullandım. Bu barışçıl bir eylem. Ünlü olmak, NBA oyuncusu olmak beni bu konu hakkında konuşmaktan hiçbir şekilde alıkoyamaz. İlk ve en önemlisi; ben bir siyahiyim ve bu topluluğun bir üyesiyim. Gördüğümüz adaletsizlik karşısında bir farkındalık yaratmak istiyoruz” dedi.

Brown şöyle devam etti: “Genç bir birey olarak bizim bakış açımıza kulak vermelisiniz. 23 yaşındayım. Tüm cevaplara sahip değilim. Ancak herkesin nasıl hissettiğini emin olun, biliyorum.”

Aynı zamanda NBPA’de (Ulusal Basketbol Oyuncuları Birliği) başkan yardımcılığı görevini sürdüren Brown, elinde megafonla yürüyüşe katılırken Floyd’un hayatını kaybetmeden önce söylediği “Nefes alamıyorum” sözlerinin yazılı olduğu bir pankart taşıdı.

Jaylen Brown ayrıca bir Tweet atarak üç kişinin haksız yere gözaltına alındığını ifade etti. Brown daha sonra tanıyanlardan, o üç kişinin iletişim bilgilerini talep etti. Eski NBA oyuncusu ve Floyd için “İkiz kardeşim gibiydi” ifadesini kullanan Stephen Jackson, Minnesota Timbervolves’un yıldız pivotu Karl-Anthony Towns ve takım arkadaşı Josh Okogie de eylemlerde aktif olarak yer aldı.

Bunların dışında spor camiasından ve sanat çevrelerinde sayısız isim eylemlere destek veren açıklamalarda ve paylaşımlarda bulundu.

SKOR DIŞ HABER
14:4131 Mayıs 2020