SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Jürgen Klopp’tan inciler: Giyim tercihi, koçluğun anahtarları ve takım konuşmaları…

İngiltere Premier Lig takımlarından Liverpool'un başarılı teknik direktörü Jürgen Klopp, 'Kick Out' tarafından düzenlenen organizasyonda tecrübelerini paylaştı.

"Futbolunuzun ruhunuz tarafından yansıtılması gerekiyor" diyen Alman çalıştırıcı, kendisini dinleyen genç teknik adamlar için de önemli tüyolar verdi ve "Kendi karakterinizi ortaya çıkarmalısınız" ifadelerini kullandı.
Düzenlenen oturumda sorulara yanıt veren Klopp, "Geleneksel olarak takım elbise giyen hocalardan farklısın. Bu geleneksel görünüme nasıl karşı koydun?" sorusu karşısında önce kahkaha attı ve ardından "İlginç. Diğerleri arasında serseri gibi mi görünüyorum" dedi.
"PANTOLON-GÖMLEKLE RAHAT HİSSETMEDİM"

35 yaşında Mainz'da futbolu bırakmasıyla ilgili konuşan Klopp, giyim tercihiyle ilgili şu ifadeleri kullandı: "Futbolcuydum ve ertesi gün teknik adam oldum. Soyunma odamda, benden önceki çalıştırıcının eşofmanı vardı. Bana olmadı bile. Sadece oyuna odaklandım. Nasıl göründüğümü hiç düşünmemiştim. Çok havalı olmadığını biliyorum çünkü halka açık şekilde çalışıyoruz ama sonra Borussia Dortmund'a geldiğimde düşündüm. Belki değişmeliyim dedim ve bir süre kot pantolon-gömlek giydim. Ama hiç rahat hissetmedim."
"Ama bu senin için kötü olduğu anlamına gelmez. Bence en iyi giyimli çalıştırıcı Pep Guardiola. Giydiği her şey ona uyumlu görünüyor. Takım elbise giymiyor, sadece sıradan şeyler. İngiltere'ye mülteci olarak gelen bir çocuk olduğum hakkında söyledikleriniz ilginç. Belki de kendinizde derin olan şey biraz güven eksikliğidir. İnsanları bakış açınızla ikna etmeniz gerektiğini düşünüyorsunuz."
"DOĞRU OLANI YAPMANIZ ÖNEMLİ"

Oyuncularını motivasyon etmesiyle meşhur Alman çalıştırıcı, bunun anahtarının kendine güven olduğunu söylerken "Harika görünmek istiyorsan bu iyi bir şey. Sizin için doğru olanı yapmanız önemlidir. Çünkü rol modeliniz ne olursa olsun asla onunla aynı şeyleri yapamazsınız. Takımda koçun ruhunu veya karakterini gördüğümde hoşuma gidiyor" şeklinde konuştu ve şu sözleri ekledi:
"Bir takım görüyorsun ve şöyle düşünüyorsun: 'Vay canına, bu Guardiola ya da onunla çalışan bir takım.' Ama asla tam olarak aynı olamazsın. Tedavi karakterimizin bir parçasıdır. İstediğinizi giyin, ancak sonunda önemli olan oyun. Bir takım elbiseyle veya eşofmanla dünya şampiyonu olabilirsiniz. Sadece rahat olmak önemli."
Avrupa Ligi Çeyrek Final maçında Dortmund'a karşı aldıkları zaferden bahseden Klopp, "Dortmund'a karşı ilk yarıda 3-1 geriye düştük. Maçtan önce ne söyleyeceğiniz hakkında hiçbir fikriniz yok. Dedim ki; 'Çocuklar, bugün torunlarımıza anlatabileceğimiz bir hikaye yaratabileceğimiz bir gün"
"İNSANLARDAN ŞÜPHE ETMİYORUM"

Hırslı yapısının sırrını anlatan Klopp, "Çocukken kendime güvenirdim. Ne yapmış olursam olayım annem 'zeki', babam 'heyecan verici' derdi. Sevgiyle doluydum. İnsanlardan şüphe etmiyorum. Tamamen açıktım. Saklayacak hiçbir şeyim yok. Her şeyi veriyorum ama bunun için bir şey almayı beklemiyorum. Kendimi iyi tanıyorum. Doğru şeyi doğru zamanda söylemem için kendime güveniyorum" dedi.
"EN GÜÇLÜ MESAJ..."

Şampiyonlar Ligi'nde ilk maçta 3-0 yenildikleri Barcelona'yı Anfield'da 4-0 yenmeleri ve final bileti aldıkları maçla ilgili konuşan Klopp, "Barcelona maçından önce de konuşmamı planlamadım. Ve dedim ki; 'Bunu yaşamanız pek olası değil, ama siz olduğunuz için bir şansımız var.' Bu mesajı düşünerek oluşturamazsınız. Doğal olarak gelmek zorunda. Ancak en güçlü mesaj duruma uyan mesajdır. Bu maçtan birkaç gün önce hazırlanamaz" yorumunda bulundu.
Liverpool'un 44 maçlık yenilmezlik serisini değerlendiren Alman hoca sözlerine şöyle devam etti: "Arka arkaya 10 maç yenilmemekle 40 maç yenilmemek tamamen aynı. Kendiniz hakkında olumlu düşünmelisiniz. Bir oyun kazanıyoruz, mutluyuz. Ertesi gün bu maçı asla düşünmüyorum. Arka arkaya altı final kaybettim. Bu tekrar denemeyeceğim anlamına gelmez. Bunu 44 kez yaptık ama aynısını kaybettiğimiz Watford maçından önce de yaptık. Biz insanız. Hiçbirimiz mükemmel değiliz."
"Futbolcular beni hayal kırıklığına uğratamaz. Bir şey işe yaramazsa mesajım yeterince açık değildir demektir. Onlara söylediklerimi anlamayacak kadar aptal olmadıklarını düşünüyorum. Ama neden mutsuz olayım? Sadece mesajımı iyileştirmem gerekiyor."
"HERKES UZMAN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR"

"Eğer gerçekten hırslıysanız oyunu anlamalısınız. Futbolla ilgili ilginç bir gerçek, herkes uzman olduğunu düşünüyor. Güzel bir oyun, basit bir oyun. Ama kolay değil. Bu yüzden birçok insan bunu anladığını dşünüyor ancak bu kadar erken olmuyor. Öğrenilecek çok şey var, izlenecek çok şey var. Sürekli öğrenmek zorundasın."
"Öğrenmeyi bıraktığınız anda oyun gelişir. 20 yıl önce başladım. Aynı oyun mu? Hayır. Çok fazla fiziksel, çok daha hızlı. Diğer şey de kendin ol. Başka şansın yok. Başka biri gibi davranmaya çalıştığınız an sürekli şöyle düşünürsünüz: 'O olsa ne yapardı?' Kendiniz olun ve oyun hakkında daha fazla bilgi edinin."