SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Cedi Osman kimdir? Cedi ne demek, anlamı nedir?

Cedi Osman, 8 Nisan 1995 yılında Makedonya'da doğdu. Cleveland Cavaliers’ta forma giyen milli basketbolcu Cedi Osman, ülkemizi yurt dışında temsil eden başarılı sporcuların başında yer alıyor. Hayatı kadar isminin anlamı da merak edilen Cedi Osman kimdir, kaç yaşında, nereli ve merak edilen tüm soruların yanıtları haberimizde yer alıyor.

Güncellenme: 15:35, 24/05/2020
Cedi Osman kimdir? Cedi ne demek, anlamı nedir?

NBA’da forma giyen Milli basketbolcu Anadolu Efes alt yapısında basketbola başladı.

2017 yılından beri NBA takımı Cleveland Cavaliers forması giyiyor. İşte Cedi Osman kimdir, kaç yaşında oynuyor sorularının yanıtı…

CEDİ OSMAN KİMDİR?

Cedi Osman 8 Nisan 1995 tarihinde Makedonya'ya bağlı Ohri'de dünyaya geldi. Babası Türk annesi Boşnak olan Cedi Osman, ailesiyle birlikte 1999 yılında Bosna-Hersek'in Saraybosna şehrine göç etti. 6 yaşındayken KK Bosna kulübüne kayıt oldu. Burada oynarken, Anadolu Efes scoutları tarafından izlenip keşfedildi ve daha sonra 13 yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul'a getirildi.

Türkiye'ye taşındıktan sonra Türk vatandaşlığına geçen Cedi, 2007 yılından itibaren Anadolu Efes alt yapısında forma giymeye başladı. Anadolu Efes alt yapısında ilk olarak küçük takımda oynayarak başladı ve en son olarak yıldız ve genç takımlarında forma giydi.

Cedi, profesyonel kariyerine 2011 yılında Efes'in ikinci ligdeki pilot takımı Pertevniyal'de başladı. Aynı yıl Pertevniyal'in genç takımıyla birlikte Türkiye Genç Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda şampiyonluk elde etti.

Cedi, 2012-13 sezonunun sonlarına doğru Anadolu Efes ile 4+1 yıllık sözleşme imzaladı. Anadolu Efes formasıyla ilk resmî maçına 4 Mayıs 2013 tarihinde oynanan Gaziantep Basketbol karşılaşmasında çıktı. 18 Temmuz 2017 tarihinde NBA takımı Cleveland Cavaliers ile sözleşme imzaladı.

Cedi, Türkiye millî basketbol takımı formasını ilk kez İspanya'da düzenlenen 2014 FIBA Dünya Şampiyonası'nda giydi.

Makedonya'da forma giyen Caner Osman adında kendisi gibi basketbolcu olan bir ağabeyi bulunan Cedi halen NBA takımlarından Cleveland Cavaliers formasını giymektedir.

2.04 boyundaki basketbolcu kısa forvet pozisyonunda görev alsa da gerektiğinde şutör gard ve uzun forvet pozisyonlarında da oynayabilmektedir.

CEDİ İSMİNİN ANLAMI NEDİR?

Cedi isminin anlamı; Erkek oğlak, keçi yavrusu demektir. Cedi isminin kökeni Farsça/Arapça’dan gelmektedir.