SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tokyo 2020’nin logosuyla oynayıp corona göndermesi yapan dergiye sert tepki!

Tokyo 2020'nin logosu üzerinde oynama yaparak corona virüsü göndermesi yapan ve bu görseli kapağına taşıyan Number 1 Shimbun adlı dergiye Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi'nden çok sert bir tepki geldi. Dergi, açıklamanın üzerine özür dilerken görseli kaldırdı.

SKOR DIŞ HABER
Güncellenme: 14:29, 22/05/2020
Tokyo 2020’nin logosuyla oynayıp corona göndermesi yapan dergiye sert tepki!

Japonya’da yayın yapan Foreign Correspondents Club of Japan (FCCJ / Japonya Yabancı Muhabirler Kulübü) tarafından hazırlanan Number 1 Shimbun adlı uluslararası derginin nisan sayısının kapağı gündeme damga vurdu.

Tokyo 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları’nın resmi logosu “virüs” illüstrasyonlarına benzetildi ve altına da “Covid-19” yazıldı. Tasarım büyük tepki çekerken Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi de harekete geçti. “Çok rahatsız edici ve saldırgan. Bir de corona virüsü nedeniyle acılar çeken insanları düşününce…” diyen Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi CEO’su Toshiro Muto, bunun ayrıca telif haklarının bir ihlali olduğunu da ifade etti.

İLGİLİ HABER IOC Başkanı Thomas Bach, 2021`de de yapılamazsa Tokyo 2020`nin iptal edilebileceğini açıkladı IOC Başkanı Thomas Bach, 2021`de de yapılamazsa Tokyo 2020`nin iptal edilebileceğini açıkladı

Tasarım derhal kaldırıldı!

FCCJ hemen harekete geçerek, resmi internet sitesinde yer alan kapaktaki tartışmalara söz konusu görseli çıkardı ve özür diledi. Kapakta bir tek “Covid-19” yazısı kaldı.

Kulübün başkanı Khaldon Azhari konuyla ilgili olarak bir açıklama yaparak “Bu sayının herhangi bir bölümü hakkında rahatsız hissetmiş, olmuş herkese samimi pişmanlıklarımızı ifade etmek ve bu hastalık nedeniyle sevdiklerini kaybeden herkese en derin taziyelerimizi ifade etmek isteriz” dedi. Azhari ayrıca bir basın açıklaması da yaptı ve tasarımlarının telif haklarını ihlal etmediğini ve kulübün avukatları ile konunun görüşüldüğünü ancak böylesi hassas bir dönemde tartışmaları uzatmamak adına kapaktan görseli kaldırdıklarını ifade etti.

Yayınlanma Tarihi:12:54,