SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mehmet Demirkol: O çocuk bile gelir sana sarılır!

beIN SPORTS'ta beIN Manşet programına evinden videokonferans ile katılmaya devam eden Mehmet Demirkol, gündemi değerlendirdi. Demirkol; Erol Bulut-Fenerbahçe flörtü, Bundesliga'da alınan önemler ve Watford forveti Deeney'in çocuğunu düşünerek antrenmana çıkmama kararı almasını yorumladı.

"Futbolda alınan bu önlemler yeni ancak durum sonsuza dek böyle olmayacak herhalde. Bu, kriz dönemi önlemleri. Sopalarla röportaj yapma işi, uluslararası medyada hemen hemen bütün röportajlar öyle yapılıyor. Sadece spor röportajları değil, sokakta yapılan röportajlarda öyle. Bizim de geçmemiz lazım herhalde ona."
"Mönchengladbach karşılaşmasında da buna benzer bir şey yaşandı. Ancak gol anında bir patlama yaşıyorsun. Bugün 2-3 yaşındaki bir çocuğun ayağına top atsan, topa vurduğu anda 'Gol' diye bağırsan o çocuk bile gelir sana sarılır. Bu öğrenilmiş bir reaksiyon. Dolayısıyla bunun önüne geçmek çok zor. Normal futbol oynarken, bir anda salgın sonrası futboluna alışmak kolay değil. Bence yine de gol sevinçlerindeki patlamalarda kendilerini iyi durdurdular. Bu tip kazalar normaldir."
"Otoparkta oyuncu ya da teknik heyetin dışarısında kimsenin arabası olmayacağı ve bu arabalar arasında 3 araçlık yer bırakılacağı söyleniyor. Ancak daha sonra oyuncular antrenmanda 9 kişi aynı anda kafa topuna çıkacak. İnsanın aklına hemen çelişkiler geliyor. İnsanların kafası karışıyor ve bu çok normal"
İngiltere Premier Lig ekiplerinden Watford'un forveti Troy Deeney'in antrenmanlara çıkmayı kabul etmemesi hakkında konuşan Mehmet Demirkol:
"Belirli bir miktarda para kazanmış ve kenara koymuş insanlar bunları söylemek daha kolay. Ancak bir taraftan da çocuğunun da ciddi bir rahatsızlığı olduğu söyleniyor. Kimse bu durumda bir şey diyemez. Bir şeyler söylemenin zor olduğu zamanlardan geçiyoruz."
'Oynansın.' dediğin zaman insanlar 'Ne gerek var?' deniyor. Ancak 'Oynanmasın.' dediğin zaman da bu sefer 'Biz işe gidiyoruz, onlar niye oynamıyor?' deniyor. O yüzden bizde bu kararı Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun vermesi lazım. Kolay bir karar değil farkındayım ancak nu kararı net verip, insanları rahatlatmak lazım. Birileri sorumluluk almazsa yarın birine bir şey olduğu zaman insanlar kime hesap soracak?"
"Takımlar kendi kamplarında kalınsın deniliyor. Sivas'ı düşünelim. Sivas kendi şehrinde, kendi tesislerinde kampa giriyor. Ancak daha sonra deplasman için başka bir şehire gidiyor. Nasıl yapılacak bu? Yine bir insan içerisine karışacaksın. O yüzden tek bir şehirde ya da bölgede kalan maçların oynanması mantıklı."
"Stadları yeterli ve tesis anlamında iyi olan bir yerde -ki bu İstanbul oluyor- bunu yapmak lazım. Ancak dediğim gibi eğer insanlara 'Ülkemizde seyahat etmek normal ve turizm devam ediyor' mesajı verilmek isteniyorsa deplasmanlı oynamayı anlarım. Ancak bir taraftan takımları askeri kampa alıp, bir taraftan da takımları deplasmanlı oynatmayı anlayamıyorum."
FIFA'nın salgın sonrası oyuncu maaşlarının normale dönecek açıklamasını yorumlayan Demirkol: "Böyle haberleri okuyunca keşke dünyada çalışan tüm insanların hakkı böyle korunsa diyorum. Futbolcuların bulunduğu gelir grubunda olması gereken tek çözüm, maçlar başlayana kadar kontratların dondurulması. Bunun çözümü bu. Umuyorum bir gün, tüm çalışanların hakları, futbolcuların hakları kadar sağlam korunuyor olur."
"Erol Bulut, yalnızca Türk diye Fenerbahçe'ye hoca olacaksa, olmasın. Erol Bulut, Almanya altyapılı, işinde ciddi birisi. Ancak eleştirildiği noktalarda var. Ciddi maçlarda ofansif kadrosu olmasına rağmen defansif oyun oynatması sonucu başarısız olduğunu da gördük. Yani burada hep bir kurtarıcı arayan mantıktan çıkmamız lazım."
"Açık söylüyorum Erol Bulut, Fenerbahçe'nin son 20 yılda getirdiği teknik adamlardan daha kariyerli birisi değil. Ancak bu gerekli de değil. Büyümek isteyen bir teknik direktörse Fenerbahçe yapısına uyar ve iş yürür. Ancak bu işi klişelerle anlatmamak lazım.