SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Erling Haaland: ‘Beş yaşında dünya rekoru kırdı, 15 ayda 12 kilo kas kütlesi kazandı…’

Bundesliga'da Borussia Dortmund forması giyen 19 yaşındaki gol makinesi Erling Haaland, gündeme damga vuruyor. Haaland'ın eski antrenörü Erase Steenslid, genç golcünün sergilediği inanılmaz performansın arkaplanında yaşananları anlattı. 15 ayda 12 kilo kas kütlesi kazanan Haaland'ın kas yapısının adeta dizayn edildiğini söyleyen Steenslid, yıldız ismin ayrıcalıklı bir genetik yapısı olduğunu öne sürdü.

Borussia Dortmund'un 19 yaşındaki genç yıldızı Erling Haaland gündeme damga vurmaya devam ediyor. Bu sezon toplamda 41 gole ulaşan ve olağanüstü bir sezon geçiren Haaland'ın eski antrenörü Erase Steenslid, AS gazetesine açıklamalarda bulunurken, haber, manşete "Cyborgol" başlığı ile taşındı.
AS gazetesinin kapağında genç yıldız yarı robot, yarı insan olarak tasvir edilirken genç oyuncunun gelişiminin arkaplanı aktarıldı.
Devre arasında Salzburg'dan Borussia Dortmund'a transfer olan golcü burada ilk 13 maçında 12 gol kaydetti ve dev kulüplerin hayalini kurduğu bir silaha dönüştü.
Manchester United efsanesi Alf-Inge Haaland ve Norveçli milli heptatlet Gry Marita'nın oğlu olan Haaland, atletik yeteneklerini annesinden alıyor.
BEŞ YAŞINDA DÜNYA REKORU

Henüz beş yaşında sabit uzun atlamada 5 yaş altı dünya rekorunu 1.63 metre ile kıran Haaland hakkında bir başka eski hocası Alf-Ingve Berntsen ise "13 yaşındayken onun milli takıma gireceğini biliyordum" dedi ve ekledi: "Çok özel bir çalışma ahlakı ve taktiksel hisleri vardı."
Haaland, 1.94'lük boyuna rağmen hızı ve çevikliğiyle ön plana çıkarken Steenslid bunun sırlarını aktardı. "Vücudu antrenmanlara çok iyi tepki veriyor çünkü çok ayrıcalıklı bir genetik yapısı var" diyen Steenslid şunları ekledi:
15 AYDA 12 KİLO KAS KÜTLESİ

"15 ay içinde 12 kilo kas kazandı. Çılgın bir durumdu. Bütün kas yapısını baştan oluşturduk. Açık büfenin adeta dibinde oturur ve tabağını dağ gibi yemekle doldururdu. Bir keresinde onun için bir antrenman istasyonu çizmiştim ve bir noktada dolu bir çuvala vurmasa gerekiyordu. Antrenmanların birinde çuvala öyle bir vurdu ki ikiye yarıldı."
Bunların yanı sıra mental çalışmalara da odaklanan Haaland'ın meditasyon yaptığı, daha iyi uyumasını sağlayan ve ekran yansımalarını emen mavi gözlükler taktığı biliniyor.
Molde forması giydiği dönemde bir ara gol sıkıntısı çeken ve teknik direktörü Ole Gunnar Solskjaer'den tavsiyeler alan Haaland, o günleri ise şöyle anlatmıştı:
"Bana çok basit kurallar öğretti. Bana çok daha sakin olmayı, her an parmak ucunda oynamayı ve topa gitmeyi öğretti."
Haaland, bu çalışmadan kısa süre sonra çıktığı bir maçta 20 dakikada 4 gol attığını ifade etmişti. O günden beri Haaland gollerini sıralamaya ve piyasa değerini de katlamaya devam ediyor.
Fotoğraflar: Depo Photos