SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tribüne şişme manken koydular! ‘Özür dileriz, karışıklık oldu’

Güney Kore'de K-League ekibi FC Seul, boş statlardaki tribünleri doldurmak için koltuklar konulan şişme mankenlerin yanlışlıkla sipariş edildiğini açıkladı ve özür diledi. Ülkedeki bazı haber siteleri, corona virüsü sonrası dünya futbolunda yeniden başlayan ilk lig olan K-League'de yaşanan olayı 'uluslararası utanç' olarak yorumladı.

SKOR DIŞ HABER
Güncellenme: 15:17, 18/05/2020

Güney Kore’De corona virüsü nedeniyle askıya alınan futbol maçları seyircisiz olarak yeniden başlarken, FC Seul kulübü ülkeyi sarsan ‘şişme bebek’ skandalına imza attı. Hafta sonu seyircisiz olarak oynanan maçta tribünleri mankenlerle dolduran FC Seul, bazı mankenlerin cinsel amaçla kullanılan şişme mankenlerden olduğunun ortaya çıkmasının ardından özür mesajı yayınladı.

Kulüp, tedarikçi ile aralarındaki yanlış anlaşılma nedeniyle sipariş edildiğini söyledi. K-League, salgının başlangıcından bu yana yeniden başlayan ilk büyük futbol ligi oldu ve sezonun başlangıç maçı futbolu özleyen milyonlar tarafından izlendi.

Ancak FC Seul-Gwangju FC arasında oynanan maçta tribündeki mankenlerin arasında ‘şişme manken’ olması sosyal medyada gündeme otururken kulüp de konuyla ilgili olarak açıklama yapmak zorunda kaldı.

Koreaboo sitesinde yer alan haberde, bazı şişme mankenlerin üzerinde yayıncı kuruluş BJ Chaero’nun isminin yazdığı tişörtler olduğuna dikkat çekildi.

Kulüp, tedarikçiyle yapılan görüşmede mankenlerin cinsel kullanım için tasarlanmadığı konusunda güvence verildiğini ve bir karışıklığın kurbanı olunduğunu belirtti.

Instagram’dan açıklama yapan kulüp, “Taraftarlarımızdan özür dilemek istiyoruz. Çok üzgünüz. Niyetimiz bu zor zamanlarda bir şeyler yapmaktı. Böyle bir şeyin bir daha asla gerçekleşmemesini sağlamak için ne yapmamız gerektiği konusunda çok düşüneceğiz” ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada ise kulübün açıklamasına rağmen tepkiler devam ederken bazı kullanıcılar “Bunu onaylayan, oraya koyan, giydiren ve oturtan kişi farketmedi mi? Kimse bu mankenlerin görünüşünü sorgulamayı düşünmedi mi?” yorumlarında bulundu.

Sports Seul web sitesinde yer alan haberde ise, K-League maçlarını izleyen taraftarlara karşı yaşananların uluslararası utanç kaynağı olmasına dair endişeler olduğu söylendi.

Yayınlanma Tarihi:10:07,