SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Rekor için gittiği Meksika’da mahsur kaldı! Milli sporcu Fatma Uruk’tan Sözcü’ye özel açıklamalar

İzlediği bir belgeselden hareketle profesyonel bir serbest dalış sporcusu olan Fatma Uruk dünya rekoru denemesi için gittiği Meksika'da corona virüsü salgını nedeniyle mahsur kaldı. Fatma Uruk, Meksika'daki günlerini Sözcü'ye anlattı.

Serbest dalışta ülkemizi temsil eden milli sporcu Fatma Uruk, dünya rekoru kırmak için gittiği Meksika'da corona virüsü pandemisi nedeniyle adeta mahsur kaldı. Rekor hazırlıklarını şartlar elverdiğince sürdürmeye çalışan rekor hedefinden vazgeçmeyen Fatma Uruk, Meksika'da yaşadıklarını Sözcü HaftaSonu'na anlattı.
KARANTİNA NEDENİYLE HER YER KAPANINCA ANTRENMAN YAPAMADIK

İlk geldiğimde burada virüs gündemde bile yoktu ancak ben yine de dikkatli ve temkinli davranıyordum. Geldikten 1 hafta sonra tedbirler alınmaya başlandı. Her yer kapandı ve sadece 5 gün antrenman yapabildim. Şu anda çok sıkı tedbirler var. Haziran ayının ikinci haftasında antrenmanlara başlayacağımı düşünüyorum. 5 haftalık bir kampın ardından da hemen dünya rekorunu kıracağız. Burada kendime küçük bir ekip oluşturdum. Hakemleri ve görevlileri buraya getirerek en kısa zamanda rekor denemesini yapmak istiyorum. Ben burada hiçbir beklentim olmadan bunu başaracağımı bildiğim bundan sonrasında da Türkiye’yi bu branşta en iyi şekilde temsil edeceğimi bildiğim için kaldım.
İLK 2 HAFTA BENİM İÇİN ÇOK KÖTÜYDÜ, OTURUP AĞLADIM

Önlemler alındıktan sonraki ilk 2 hafta, süreç benim açımdan çok kötüydü. Burada kalmaya karar verdiğimde bana bir şey olmaz demedim, oturdum ağladım. Çok korktum ve panik yaşadım açıkçası. Başıma bir şey gelir hastalanırsam ülke zaten karışık, yabancıyım, yeterli sağlık hizmeti alamam diye düşündüm. Şu anda köy gibi bir yerde karantina sürecinin bitmesini bekliyorum. Bu eve ilk taşındığımda ilk 3-4 gün evde uyuyamadım. Sürekli hırsız girecek, burası güvenli değil diye panik yaşadım. O zaman neden kaldım diye kendime dönüp sorduğumda ise bu korku yerini cesarete bıraktı. Hedefe kitlenmiş durumdaydım. Elde edeceğim başarının sadece benim değil Türkiye adına kazanacağım bir başarı olacağını düşünerek kendimi sakinleştirdim.
VİRÜS DÜNYAYI SARSA BİLE HEDEFİME ENGEL OLMASINA İZİN VERMEK İSTEMEDİM

Uzun zamandır planlıyorum bu rekor denemesini. 2018 ve 2019 yıllarında maddi destek bulamadığım için ertelemek zorunda kaldım. Bu 3. girişimim. Küçük destekler dışında bir sponsorum yok. Ancak bunun benim hedefime ulaşmama engel olmasına bu defa izin vermek istemedim. Bütün masrafları kendi birikimimle karşılayarak geldim. Bu deneme hem ülkemiz adına hem de benim sportif kariyerim için artık çok önemli. Çocukluğumdan beri bu sporu yapmak istiyorum ve dünya rekoru kırmak elbette her serbest dalışçının rüyasıdır. O kadar çok isteyince de bir virüs dünyayı sarsa bile görmüyorsunuz. Dönüp tekrar buraya gelecek koşulları yaratma imkanım açıkçası yoktu. Ne maddi ne de izin anlamında işimi ayarlamak, aynı koşulları sağlamak, buradaki organizasyonun altından yine tek başıma hele ki maddi destek yokken kalkmak çok zor. Ya kalıp devam edecektim ya da hayallerime elveda diyecektim.
HAYATIMI ADADIĞIM HAYALİM İLE SAĞLIK ARASINDA SIKIŞTIM

Ben kalmayı tercih ettim. Aslında buna beni biraz da şartlar zorladı. Ancak her koşulda kalırdım. Virüsün bu kadar yaygın olduğu bir dönemde yolculuğu açıkçası göze alamadım. Uzun bir yolculuk ve riskli bir dönemdi. Virüsü yolda kapmam kaçınılmazdı. Maddiyat, sağlık ve hayatımı adadığım hayalim arasında sıkıştım. Rekor denemelerinde masrafları sporcu kendisi karşılıyor. Ben de sponsorum olmadığı için kendi imkanlarımla altından kalkacağım bir organizasyon yapmıştım. Dönme fırsatı olduğu dönemde uçak fiyatları bütçemin neredeyse tamamıydı. Bana inanan ve destek olmak için çaba gösteren birçok insan var. Buraya gelmek için sarf ettiğimiz emek dönmeyi göze alamayacağım kadar fazlaydı. Buradan rekor kırmadan dönmem hepimiz için büyük bir üzüntü olacaktı. Dalış beni hayata bağlayan şey ve ben bu rekorun hayaliyle yaşıyorum. Spor bakanımız Sn. Mehmet Kasapoğlu ile görüştükten sonra açıkçası büyük bir moral depoladım. Türkiye’ye dönseydim daha az sorunu olan evinde ülkesinde rahat eden bir Fatma olacaktı. Ancak beni yaşama bağlayan hedefimden uzaklaşmam en küçük bir sorunun bile üstesinden gelmemi engelleyecekti. Burada ise sorunlarım daha fazla ancak kendimi daha güçlü hissediyorum çünkü bir hedefim var ve umudum devam ediyor. Ben mücadele etmeyi ve bu günlerin biteceğini umut etmeyi seçtim. Kalma nedenim bu.
TOPLU ALIŞVERİŞ YAPIYORUM

En yakınımda benzin istasyonu içinde bir market var. Oraya da arabayla gitmek gerekiyor. Komşularım gittiğinde ben de gidiyorum. Onun dışında bir şey yok. Şehirin girişlerinde polis kontrol noktaları var. Bu kontrol noktalarını virüs kontrol noktalarına dönüştürdüler. Yaklaşık 2 hafta şehre giremedim. İspanyolca ‘Ben Fatma, milli sporcuyum burada yaşıyorum’ söz öbeğini öğrendim. Büyükelçiliğimizin sağladığı bir yazı ve ev sahibime ait bir fatura ile artık şehre girebiliyorum. Alışverişimi toplu yapıyorum. Malzemelerim bitene kadar evden çıkmıyorum. Kaldığım yerin güvenli olduğuna artık ikna olmuş durumdayım. O nedenle şehre taşınmıyorum burada internetim olmamasına rağmen.
GÖNLÜMDEN GEÇEN 30 AĞUSTOS’TA REKOR KIRMAK

Rekor denemesini 23 Nisan’da yapmayı planlamıştım. Amacım hayata benim gibi sporla tutunan çocuklara kendi çocukluk hayalimi gerçekleştirerek cesaret vermekti. Bir aksilik yaşanması durumunda da 19 Mayıs’ta rekor denemesini yapmayı düşünüyorduk. Ancak o ihtimal de ortadan kalktı. Ben rekor denemesini Ağustos ayında yapacağımızı düşünüyorum. Benim gönlümden geçen 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Dünya Rekorunu kırıp ülkeme öyle dönmek. Bu rekoru kırmadan dönmeyeceğim.
BİZ REKOR KIRARSAK İLK OLACAĞIZ

Pek çok sporcu bunu yapmak istiyor. Burası Meksika’da çok özel bir bölge ve özellikli bir su. Deneme yapacağımız alan 90 metre derinliğinde bir mağara. Eğer ben başarırsam biz Türkiye olarak bir ilk olacağız. Bu yerde bu branşta ilk defa bir dünya rekoru kırılacak. Bunu yapmak isteyen tek sporcu, ülke biz değiliz. Ancak ben buradayım ve bu büyük bir avantaj. Organizasyon ekibim hazır. Hayat normale döndüğü anda denememizi yapacağız. Ki dönecek de.
68 METREYİ FARKLI GEÇEREK REKOR KIRMAK İSTİYORUM

60 metreden sonra her 1 metre dalış yapmak için bile 1 yıl çalışmak zorunda kalabiliyorsunuz. 68 metreyi 1 metre ile geçtiğimde bu rekoru kırabiliyorum. Ancak ben biraz daha farkla geçmek istiyorum. İki branşta deneme yapacağım. İkisi için de ayrı ayrı çalışmam gerekiyor. Birinde asansör sisteminin desteğini alıyorsunuz, görece daha rahat bir dalış, diğerinde kendi kas gücünüzle inip çıkıyorsunuz. Esas yapmak istediğim açıkçası zor olan. Daha zor olduğu için de daha prestijli. Buradaki gidişat iki denem için yeterli zamanımız olup olmadığını gösterecek.
SPONSOR DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ, HALEN ANA SPONSORUM YOK

Sponsor desteği çok önemli. Benim sorunum şu ki halen ana sponsorum yok. Uzun vadede güçlü bir sponsorla yoluma devam etmek istiyorum. En büyük sorun ise ulaşım sorunu. Dalış yaptığımız yerler ve yarışma yapılan ülkelere gitmek maddi olarak da zor karşılanan bütçeler. Bu nedenle havayolu ulaşımı sponsoruna ihtiyacım var. Bakanlığımız da uygun sponsorluk anlaşmasını yapabilmemiz için bana zaten destek oluyor. Doğru zamanı bekliyoruz.
MEKSİKA SERBEST DALIŞIN EN İYİ YAPILDIĞI YERLERDEN BİRİSİ

Dünyada serbest dalışın iyi yapılabildiği, elverişli birkaç nokta var. Bali, Mısır, Meksika, Bahamalar. Buralarda derin dalışa uygun, kıyıya yakın, durgun suları olan, 4 mevsim aynı sıcaklığa sahip derin doğal çökeltiler ve denizler var. Dünyanın her yerinden elit sporcular buralarda antrenman yapıyorlar. Oralara gitmek zorundasınız. En büyük eksiğim bu neden ulaşım sponsoru çünkü biletler çok pahalı. Maddi destek sağlayan firmalar için de ciddi bir yük bu, o nedenle havayolu şirketi olması en doğrusu. Ben artık destek bulacağımız konusunda çok pozitifim. Bunu ne kadar istediğimi burada kalarak ispatladım. Başarılı olarak bir kez daha ispatlayacağım.
BAKANIMIZ DESTEKLEYİCİ VE CESARET VERİCİ BİR KONUŞMA YAPTI

Gençlik ve Spor Bakanımız benimle iletişime geçtikten sonra kendimi açıkcası daha güvende hissediyorum. Bir şekilde Gençlik ve Spor Bakanlığı sesimi duydu ve inanılmaz hızlı bir şekilde bana ulaştılar. Bakan Kasapoğlu ile bizzat görüştüm, bana destekleyici ve cesaretlendirici bir konuşma yaparak, “Çabanı takdir ediyorum, biz sonuna kadar seni destekleyeceğiz” dedi. Benim için anlamlı bir görüşmeydi. Kendisine tekrar teşekkür etmek istiyorum. Ciddi şeyler yapıyorsunuz ama umutsuzluğa kapıldığınız anlar da oluyor ancak bakanımızla yaptığımız görüşme bana çok büyük bir moral oldu.
UÇUŞLAR İPTAL OLUNCA KORKTUM, AMA BAKANLA KONUŞMAK İYİ HİSSETTİRDİ

Uçuşların iptal olabileceğini elbette öngörüyordum ama o an gelip yaşadığınızda gerçekten korkuyorsunuz. Gençlik ve Spor Bakanımızın da bizzat çabamı takdir etmesi bana evet doğru yoldayım dedirtti. Burada asgari sağlık ve güvenlik koşullarını sağladım. Büyükelçiliğimize de düzenli bilgi veriyorum. Meksika Büyükelçimiz Tahsin Timur Söylemez de bizzat arayarak desteklerini iletti, bir şey olduğunda telefonla ulaşabiliyorum. İyiyim, güvendeyim, sağlıklıyım. Türkiye’den gelen her türlü destek bana kendimi çok iyi hissettiriyor.
KENDİME ÇOK GÜVENİYORUM, DAHA İYİSİNİ YAPABİLİRİM

Profesyonel sporcuların ulaştığı mesafelere ben bir yandan bütün gün masa başı bir işte çalışarak, İstanbul’da çok yorucu ve stresli bir hayat sürerek kendi maddi imkanlarımla zaten ulaşabiliyorum. Gerçek bir sporcu hayatı sürebilir ve antrenman yapabilirsem neler yapabileceğimi açıkçası ben de merak ediyorum. Herkesin şunu görmesini istiyorum: bu koşullarda yaptıklarım ve yapabileceklerim ortada, daha iyisini de yapabilirim. Bu yola tek bir dünya rekoru kırmak için çıkmadım. Türkiye adına bu branşı en iyi temsil edebilecek yeni sporculardan biri olduğum için çıktım. Kendime güveniyorum. Potansiyelim var. Baktığınızda rekoru henüz kırmadım ama gayri resmi zaten yaklaştım. Bu nedenle kendimden bu kadar eminim. Aslında büyük bir risk baktığınızda. Sporcular aslında şöyle yapıyor; önce kendini bu mesafede garantiye alır, sonra stres altında yapacağına emin olur ondan sonra yapar. Ben buraya işten çok kısa süreli bir izin alıp hepsini aynı anda yapmaya geldim. Çünkü başka imkanım zaten yok.
İSTANBUL’DA DA DENİZDE ANTRENMAN İMKANI YOKTU, GÜN BOYU MASA BAŞINDA ÇALIŞARAK DÜNYA REKORU KIRACAK SEVİYEYE GELDİM

Burada dalışa elverişli derin mağaralar var, antrenmanlarımı burada yapıyordum. Rekor denemesini de mağarada yapacağız. Benim dalış yapacağım köy şu an karantinada. Bu nedenle şu anda tabii ki antrenman yapamıyorum. Sadece 5 gün suya girebildim. Akabinde o yerlerin hepsi kapandı. Sadece evde antrenman yapma şansım var. Kendimi güçlendirecek çalışmalar yapıyorum. Nefes çalışıyorum, statik apnea süremi artırmaya çalışıyorum. İyi besleniyorum, dinleniyorum. İstanbul’da çalıştığım kurumda yoğun bir iş tempom vardı. Sadece öğle aralarında ya da iş çıkışlarında antrenman yapabiliyordum. Dolayısıyla şu anda en azından kara antrenmanı yapıp dinlenebildiğim için mutluyum. Pek çok sporcuyu üzen bu durum bile benim için bir lüksmüş. Bunu görmek biraz üzücü açıkçası. Denizde antrenman yapmaktan ise karantina sürecinde mahsur kalmadım. Çünkü zaten yapamıyordum. Senede 1 kere yarışmalardan yarışmalara dalıyorum.
KISA VADEDE HEDEFİM REKOR KIRMAK, UZUN VADEDE DÜNYA ŞAMPİYONU OLMAK

Kısa vadede kıracağım rekora kitlenmiş durumdayım. Uzun vadede rekor denemelerine devam edeceğim ve dünyada katılmak istediği çok prestijli yarışmalar var. Kendime şimdiden senelik yarışma takvimi oluşturuyorum. Oralara gidebilmek ve çalışabilmek sponsor desteği önemli. Bu yarışlarda iyi sporcularla yarışarak kendimi güçlendirip dünya şampiyona olmak istiyorum. Dolayısıyla hedeflerim büyük. Benim tek amacım burada bir dünya rekoru kırıp sporu bırakmak değil. Dünya şampiyonu olmak istiyorum.
DALIŞ SPORU BENDE ÇOCUKLUK TUTKUSU

Herkesin hayatını anlamlı kılan bir şey var. Benim hayatımı anlamlı kılan da serbest dalış. Ben bu ülke için bir birey olarak ne yapabiliyorum dediğimde cevabı spor ile verebiliyorum. Kendime böyle bir rol biçtim. Ve tabi ki suyun altında olmak bir çocukluk tutkusu. Denizde doğdum büyüdüm. Serbest dalış adını bilmeden evvel de benim hayatımı kaplıyordu. Spor yaparken eğleniyorum. Eğlenerek, severek yapmadan başarı geleceğine inanmıyorum.
YASEMİN DALKILIÇ BELGESELİ İZLEYEREK SERBEST DALIŞ SPORUYLA TANIŞTIM

Bu spora büyük emek verdim. Çocukluğumda denize girince yüzmekten daha çok dalar, nefesimi çok uzun süre tutardım. Ancak bu sporun adını lisede öğrendim. Üniversite sınavlarına hazırlanırken televizyonda Yasemin Dalkılıç’ın bir belgeselini izledim ve serbest dalışla tanıştım. Büyülendim. ODTÜ Ekonomi mezunuyum. ODTÜ’ye tercih etme nedenim de serbest dalış kulübü ve olimpik havuzu olması idi. Hem çok iyi bir lisans eğitimi hem de dalışa yönelik teorik eğitimler aldım. Uzun süre verilmiş bir emek var yani.
YASEMİN DALKILIÇ EN İYİ TÜRK KADIN DALIŞ SPORCUSU

Yasemin Dalkılıç o dönemin en yüksek mesafelerine ulaşan dünyadaki en genç en derine dalan sporcuydu. Şu an halen mesafelerine Türkiye’den kimse yaklaşmış değil. 3-4 ülkede yarışmalara katıldım. Bu camiada iyi sporcular ve iyi antrenörlerle çalıştım. Halen bana burada, yani Meksika’da Yasemin Dalkılıç’ı soruyorlar. Biz de Türk olarak gururlanıyoruz.
DOKTORLAR BİR DAHA DALIŞ YAPAMAZSIN DEDİLER

Kronik vertigo rahatsızlığım var. Spor hayatımı etkiliyor, ama bunu kontrol altında tutuyorum, onunla yaşamayı öğrendim. 2015 yılında koşu antrenmanı yaparken bayıldım, aldığım darbe nedeniyle vertigo ve beyinde zedelenme nedeniyle tat ve koku duyumu yitirdim. ‘Başlamadan bitti dedim her şey’ Birçok doktor bir daha dalış yapamayacağımı söyledi. Gerçekten hayatım durmuş gibi hissettim, böyle yaşayamayacağımı düşündüm. Bir başka doktor ise denemeden bilemeyeceğimizi söyledi. Deneyerek, yavaş yavaş 5 metre 10 metre dalış yaparak, korkuyu yene yene ilerledik. Geçirdiğim kazanın ardından 6 ay sonra yarışmaya girdim ve Türkiye ikincisi oldum. Daha önce hiç dalmadığım bir mesafeye daldım. O gün dedim ki tamam bugün olduysa, devamı gelecek. Vertigo rahatsızlığımın ciddi bir etkisi yok, şimdiye kadar bir sorun yaşamadım, bundan sonra da yaşamayacağım inşallah. Akıllı hareket ediyorum. Rahatsızlığımla inatlaşmıyorum ve kendimi asla riske atmam.
TÜRKİYE’DE 4 MEVSİM ANTRENMAN YAPABİLMEK İÇİN DERİNLİK HAVUZU OLMALI

Türkiye’de dalış sporu için bir derinlik havuzu olmalı. Dalış sporuyla ilgilenen sporcular Türkiye’de 4 mevsim antrenman yapamıyor. İtalya ve Japonya’da derinlik havuzları var. Bizim ülkemizde de kışın antrenman yapılabilmesi için böyle bi şey olursa çok güzel olur.
KAŞ DALIŞ SPORU İÇİN GÜZEL BİR MERKEZ

Kaş dalış sporu için güzel bir merkez. Koşullar elverişli. Burası için çalışmalar yapılıyor. Ancak yine de insan ihtiyacı iyi eğitmenler iyi sporcular gittikçe yeni sporcular yetişebilir. Ben elimden geldiğince gençlere yardımcı olmaya çalışıyorum. Bu noktada destekleri artırmalıyız.