SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mete Kalkavan’dan samimi açıklamalar

Süper Lig'in FIFA kokartlı tecrübeli hakemlerinden Mete Kalkavan, TRT Spor'a pandemi döneminde yaşadıklarını ve hakem dünyasıyla ilgili açıklamalar yaparken, bir de komik anısını paylaştı.

FIFA kokartlı hakem Mete Kalkavan TRT Spor’a konuştu ve geri dönmeyi çok istediklerini belirterek görüşlerini paylaştı. Lige verilen arada futbolu özlediğini söyleyen Kalkavan, “Hakemler olarak bizde maçları özledik. Yavaş yavaş yeni normalleşme yolunda en azından şu anda sahaları kullanmaya başladık bu biraz olsun hasretimizi gideriyor. Umarım federasyonun açıkladığı tarihe kadar her şey yolunda giderse yeşil sahalara merhaba diyeceğiz” dedi.
‘1 AY HAZIRLIK İÇİN YETERLİ SÜRE’

Liglere verilen aranın ardından hazırlık süreci ile ilgili de konuşan deneyimli hakem, “Ligler ilk ertelendiğinde hakem koçlarımız bize azami olarak yapabileceğimiz fiziksel programları gönderdiler ve bizde buna uyarak programlarımıza devam ettik. Şimdi önümüzde 1 aydan fazla bir zaman var. Bu da bence hazırlık için yeterli bir süre” ifadelerini kullandı.
‘EKSTRA ÖNLEMLER BİZE BİLDİRİLİR’

“Oyun kuralları ile şu anda resmi olarak sadece üye federasyonların tercihine bırakılacak şekilde oyuncu değişikliğinde yapıldı. Bunun dışında saha içinde uygulamada bu yaşanan sürecin sonunda nasıl davranmamız gerekip, tedbirler konusunda disiplin cezası uygular mıyız bunun ile ilgili henüz tebligat yapılmadı. Zaman içinde almamız gereken ekstra önemler varsa zaten bize bildirilir. Topun elden ele teması çok olduğu için özellikle taç atışı kullanırken ya da futbolcuların kafa vuruşunda ten teması ya da terin topa geçmesi durumu olacak. Belki topla alakalı önemler alınabilir.”
‘BİZLER YARDIMCI UNSURUZ’

“Biz hakemler olarak futbolun bir parçasıyız. Futbolcular nasıl ana unsuru ise bizlerde maçları yönetmek için yardımcı unsuruyuz. Bize verilen bir takvim olur ve biz de ona göre kendimizi hazırlarız. Onun dışındaki senaryolar yönetenlerin karar alıp uygulayacağı unsurlardır. Eminim onlarda bu işin üzerine çok ciddi şekilde düşünmüşlerdir ve gerekli önemleri alacaklardır.”
‘2 RESMİ MAÇIN ANALİZİ İSTENDİ’

“Salgının ilk gününden itibaren hem TFF hem de UEFA bize mail yoluyla bir çok maçın olduğu videolar gönderdi ve analiz yapmamız istendi. Bu zamana kadar oynanmış 2 resim maçın analizini yapmamızı istediler. Her hafta hem merkez hakem kurulu hem de UEFA’dan testler geliyor. Sürekli eğitim olarak bize sıcak tutma adına çalışmalar yapılıyor.”
‘GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALIP SEYAHATLERİMİZİ YAPACAĞIZ’

“Bizler hakemler olarak bize açıklanan tarihe göre davranmak zorundayız. Ne zaman ligler iptal olduğunda kendimizi bir döneme adapte ettik. Şimdi de kendimizi başlangıca göre adapte ediyoruz. Maçlar başladığında seyahat yapabilmemiz uygun görülüyorsa bizlerde gerekli azami önlemleri alıp bu seyahatlerimizi yapacağız.”
'KARTI UNUTUNCA KOMEDİ OLDU’

Beşiktaş – Antalyaspor maçında unutamadığı bir anı anlatan Kalkavan, “Eski İnönü Stadı’nda Beşiktaş – Antalyaspor maçı yönetiyordum. Normalde kartlarımı, notlarımı üst cebime koyarım. Devre arasında kartlarımı şort cebime koydum ve onlar da düşmüş, fark etmedim ben de. İkinci yarı başladı Emre Güngör’e sarı kart göstermem gereken bir pozisyon oldu. Elimi cebime attım kartlar yerine beyaz bir kağıt çıktı. Telsiz ile 4. Hakem Mürvet Sezer Hoca ile konuşmaya başladım ve kartı öyle gösterdim. Normalde kartı ciddi gösteririm ama bu şekilde olunca baya komedi oldu” dedi.
‘FUTBOLCULARIN HUYLARINI ÖĞRENMİŞ OLUYORUZ’

“Futbolda fiziki hareket ve insan yönetimi var. Bizler sahada bir yönetim göstermek zorundayız. Saha içinde o gün karşımıza çıkan kişilik ve tarzları yönetmek zorundayız. Sahada karşımıza çıkan kişilik ve karakterleri elimizden geldiği kadar yönetmeye çalışıyoruz. Oyuncular üzerinde özel bir çalışma yapmıyorum. Tecrübe kazandıkça futbolcuların huylarını öğrenmiş oluyoruz.”
‘DERBİ YÖNETMEK FARKLI’

Derbi maçların yönetimi hakkında da konuşan tecrübeli hakem, “Yöneteceğimiz maçlar çarşamba günleri belli olunca kafa olarak o maçları yaşamaya başlıyoruz. Sonuçta bizde insanız bizimde evimiz var, biz de dışarı çıkıyoruz. Derbiyi yöneteceğimiz insanlar tarafından öğrenildiğinde tarzı, tavırları özel bir hal alıyor. Bundan dolayı derbi maçların kesinlikle ayrı bir özelliği var.” ifadelerini kullandı.
‘KARTLARIMI HEDİYE ETMEYİ SEVİYORUM’

“Son 3-4 senedir ısınmaya çıkarken yanımda fazladan kartlarla çıkıyorum. Isınırken tribünlerde güleç yüzlü, ufak bir çocuğu görünce giderim ona sarı kartımı, kırmızı kartımı hediye ederim. Çünkü, biz o kartlara çok kolay ulaşabiliyoruz ama tribünlerdekiler için o an çok özel bir an olabiliyor. Orada onların bir anlık mutluluğunu görmek beni çok mutlu ediyor.”