SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

IFAB’dan 5 oyuncu değişikliği ve VAR’ın kaldırılmasına izin

Futbolun kural koyucu kuralı IFAB, VAR'ın geçici kaldırılması ve oyuncu değişikliği sayısının 3'ten 5'e çıkarılması taleplerini onayladı.

Güncellenme: 17:54, 08/05/2020
IFAB’dan 5 oyuncu değişikliği ve VAR’ın kaldırılmasına izin

Futbolun global kural koyucusu Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), VAR ve oyuncu değişikliğiyle ilgili kararlarını açıkladı. FIFA’nın oyuncuların sağlığını korumak için talep ettiği bir maçta 5 oyuncu değişikliği yapma isteğinin onaylandığı duyuruldu. Bundan böyle her takım 90 dakika içerisinde 5 oyuncu değişikliği birden yapabilecek. Bu değişiklik 2019/20 sezonu sonuna dek devam edecek.

‘Oyuncu Değişikliği Kuralı’ ile yapılan değişiklikler ise şöyle:

– Her takıma 5 oyuncu değiştirme hakkı verilmiştir.

– Maçın sürekli durmasına engel olmak için, her takımın oyuncu değişikliği için oyunu 3 kez durdurma hakkı vardır. Değişiklikler, devre arasında da yapılabilir.

– Eğer her iki takım aynı anda değişiklik yaparsa, iki takım da 3 değişiklik yapmak için oyunu durdurma hakkından 1’i kullanılmış sayılacaktır.

– Kullanılmayan değişiklikler ve değişiklik yapma hakları, maçın uzaması halinde uzatma devrelerinde kullanılabilecektir.

– Eğer, ilgili lig veya turnuvada uzatma devrelerinde ekstra 1 değişiklik hakkı veriliyorsa, bu hak da aynı şekilde devam edecek ve takımlara 1 değişiklik için oyun durdurma hakkı verilecektir.

VAR KARARI FEDERASYONLARA BIRAKILDI

IFAB, VAR kullanımı ilgili ulaşan başvuruların değerlendirildiğini ve dileyen federasyonların VAR’ı sezonun geri kalanında kullanmayabileceğini açıkladı.Kendi isteği ile VAR’ı kullanmaya devam edecek olan federasyonların ise daha önceden belirlenen VAR protokolüne aynı şekilde uymaya devam edeceğinin altını çizdi. (Sporx)