SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dev proje için düğmeye basıldı! Dudak uçuklatan maliyet!

İtalya'nın iki dev kulübü Milan ve Inter'in maçlarını oynadığı 94 yıllık San Siro Stadı yenileniyor. Yerine akıl almaz bir maliyetle dev bir spor kompleksi yapılması planlanıyor.

SKOR DIŞ HABER
Güncellenme: 13:30, 08/05/2020
Dev proje için düğmeye basıldı! Dudak uçuklatan maliyet!

İtalya Serie A’da mücadele eden Milano ekipleri Milan ve Inter’in birlikte kullandığı San Siro (Giuseppe Meazza), dönemin şartlarına uyacak şekilde yeniden elden geçirilecek. Maliyeti 1 milyar Euro’yu bulacak olan restorasyon sonrası 94 yıllık stadyumun yılın her günü yaşaması sağlanacak.

Daha önce, 1926 yılında inşa edilen stadyumun yıkılarak yerine yenisinin inşa edilmesini düşünen iki kulüp, daha sonra bu karardan vazgeçti. Onun yerine stadyumun bir kısmının aslı korunarak restore edilmesi kararlaştırıldı. Milan ve Inter, stadyumun tarihi dokusu korunarak, modern bir tesis yapılması konusunda anlaştı.

Yeni projeye göre çevresi de genişletilecek olan stadyumda koşu parkuru, bisiklet yolu, açık spor salonu, kaykay parkı, halı saha ve spor müzesi olacak. Kompleks, maçların oynanmasının yanında, Milano’da yaşayanlar için spor ve eğlence merkezi olarak hizmet verecek. İnsanlar, stadyumun sosyal alanlarını ücretsiz kullanabilecek.

Kulüpten konu ile ilgili yapılan açıklamada “Milan ve Inter takımları, spor kompleksinin çağımıza uygun bir şekilde Milano ve İtalya halkına da hizmet etmesi görüşünde birleşti. Bu sayede şehirde binlerce iş imkanı da yaratılacak. Kompleks, çevreye en az zarar verecek şekilde sürdürülebilir enerji ile hizmet verecek” denildi.

Yayınlanma Tarihi:11:22,