SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Rıdvan Dilmen: Ben lama gibi tükürerek oynardım

Ünlü futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, NTV'de yayınlanan %100 Futbol programında gündemi değerlendirdi. Corona virüsü salgını ile birlikte futbolcular için 'tükürme cezası' tartışmalarının saçma olduğunu belirten Rıdvan Dilmen, 'Ben lama gibi tükürerek oynardım' dedi. İşte Rıdvan Dilmen'in açıklamalarından satır başları:

'YENİ BİR DÜNYA, YENİ BİR EKONOMİ'

Görüşler birkaç parçaya ayrıldı. Dünyadaki bu kriz devam ediyor, her ülke kendi içine kapandı, kendi ülkesinin sağlığını daha önemli görüyor, bu da çok doğal. Hiç karşılaşmadığımız bir olayla, bizim kuşağın bile karşılaşmadığı bir olay. Yeni bir dünya, yeni bir ekonomi, yeni bir sosyal hayata geçeceğimiz kesin. Futbol önemli bir sektör, bununla birlikte en çok sevilen spor dalı. Önce sağlık demek lazım.
'ÇOĞU KULÜP LİGLERİN OYNANMASINI İSTEMİYOR'

Sivas'a parantez açayım, Rıza Çalımbay için önemli bir sezon, şampiyon olursa kendi kariyerine ve Türk futbol tarihine geçer… Rıza Çalımbay oynanmasını istemiyor. Belki tarih yazacaklar ama oyuncularında oynanmak istemediğini söylüyor. Diğer kulüplerde de oynamak istemeyenler var. Orta sıralarda olan Tamer Tuna hocanın oynamak istemediğini duydum. Küme düşme adayı olan kulüplerin de oynamak istemediğini duydum. Bugün çoğu kulübün borcu olmasa oynamak istemezdi diye düşünüyorum. 12 Haziran süreci var yarın bir gün belki oynanmayacak ama oyuncuların fizik sorunları olacak.
'FENERBAHÇE-BEŞİKTAŞ TARAFTARINA SORSAN İSTEMEZLER'

Ağustos-Eylül ayında oynanırsa oyuncuların 5-6 aylık kayıpları olacak. Fiziksel kadar psikoloji olarak da sorunları olacak. Bugün Fenerbahçe ile Beşiktaş taraftarına sorsan oynamak istemezler. Tabii sağlık önemlidir ama hedefleri de kalmadığı için oynamak istemezler.
'FRANSA PSG'Yİ ŞAMPİYONLAR LİGİ'NDE OYNATIRIM DÜŞÜNCESİNDE'

UEFA'nın tek derdi Şampiyonlar Ligi ile Avrupa Ligi'ni seneye oynatmak. UEFA'nın derdi ekonomi, Fransa bu sene oynatmazsa bile ben PSG'yi Şampiyonlar Ligi'nde oynatırım diyor. FIFA ayrı düşünüyor mesela aralarında çözeceklerdir. Fiziklerini korumak için antrenmanlar başlar, kendi aralarında sağlık olayını çözer, önlem alırlar. Ama saha içinde şu an sorun. Mayıs sonuna kadar karar verilir diye düşünüyorum.
'ŞENOL GÜNEŞ VE TERİM LİDERLİĞİNDE...'

Teknik adamlar kendi aralarında konuşmalı. Şenol Güneş ile Fatih Terim liderliğinde alt ligler dahil tüm hocalarla ara ara konuşup fikir alınmalı. Gerekirse takım kaptanları da oyuncular adına katılmalı ve düşüncelerini söylemelidir. Kulüp yöneticileri ekonomiyi düşünürler. Onun için işin içindeki adamlarında fikri alınmalıdır.
'BEN OYNANMASINDAN YANA DEĞİLİM'

Maskeyle futbol mu olur Allah aşkına? Bunun neyini tartışıyorsunuz. Parayı düşündükleri için her yolu söylüyorlar. Ben kararı futbol ailesi verecektir diye düşünüyorum. Futbolcuların fiziki olarak iyi durumda olması için antrenmanlara başlaması lazım. Evde çalışmak ile sahada çalışmak arasında fark var. İlla oynansın diyorsanız ben oynanmasından yana değilim. FIFA başkanı geçen açıklama yaptı. 5 değişiklik olsun diye, benim aklımda da vardı o ben de düşünüyordum. Olması lazım mantıklı. Tükürme olayı nedir ya tükürene sarı kart, bu olmaz imkansız bir olay. Saçma bir konu olmuş. Ben oynasam 30. dakikada 2. sarı karttan atılırdım. Ben lama gibi tükürerek oynardım.
'LANGIRT GİBİ OLACAK'

12 Haziran'da maçlar başladı diyelim, maç falan izlemeyeceğiz, lunapark maçları göreceğiz. Langırt gibi olacak, onu söyleyeyim. Adana'da maç var, Mersin'de maç var diyelim, başka hastalıklar sıkıntı olabilir yazın. Avrupa Şampiyonaları oluyor yazın ama fazla maç oynamıyorlar, saatleri ayarlıyorlar, 6-7 maçta finale gidiyorlar.
'ÖNÜMÜZDEKİ YIL PLAY-OFF'

Türkiye için şu önerim olabilir. Zaten 25 Temmuz'da bitecekse maçlar, Eylül'den önce de başlaması gözükmüyor, trafik de yoğun olacağı için, çok sevdiğim bir sistem değil ama playoff sistemine önümüzdeki yıl geçilmeli. 1 yıllığına playoff sistemine geçilebilir 2020-21 sezonu için.
'SENEYE AVRUPA LİGİ VE ŞAMPİYONLAR LİGİ OLMASIN'

Önümüzdeki sezon 1 yıllığına Play-Off sistemine geçilmelidir. Yoğun trafik olacak yetişmez şimdi. Ama önümüzdeki sezon için düşünüyorum. Dünya ekonomisi her geçen gün kötüye gidecektir. Seneye Avrupa kupası ile Şampiyonlar Ligi olmasın, olmasın ya ne olacak. O eski paralar gitti. 3-4 sene bazı ülkeler futbolu ekonomi olarak küçülteceklerdir. Bu iş futbolcular, teknik adamlar, arasında da görüşülmelidir.
'BÜYÜKŞEHİR TAKIMLARI KÜME DÜŞERSE KABULLENEMEZLER'

Küme düşecek takımlarda sorun yaşar. Büyükşehir takımları küme düşerse kabullenemezler. Misal, Kayserispor ile Ankaragücü ikinci yarı aldıkları puan ile küme düşme potasından çıkmışlar. Ligin ikinci yarısı transferler yapmışlar, yatırım yapmışlar. Bu iş sadece ekonomik olarak düşünülmemelidir. Vicdani olarak da kararlar vermeliyiz.