SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Newcastle isyanı! Bir tepki de Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısından: ‘Durdurun’

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu liderliğindeki bir konsorsiyumun İngiltere Premier Lig ekiplerinden Nerwcastle United'ı satın almak için teklif yapmasına tepkiler sürüyor. Dünya Af Örgütü'nden sonra Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı da satışa engel olunması için Premier Lig yönetimine mektup yazdı.

SKOR DIŞ HABER
Güncellenme: 08:59, 29/04/2020
Newcastle isyanı! Bir tepki de Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısından: ‘Durdurun’

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Mohammed bin Salman’ın, İngiltere Premier Lig ekiplerinden Newcastle United’ı satın almak için gerçekleştirdiği girişim tepki çekmeye devam ediyor.

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun başı çektiği bir konsorsiyumun 350 milyon pound’luk teklifi sonrası başlayan tartışmalara, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz de katıldı. Dünya Af Örgütü ve Premier Lig’in yayın ortağı beIN Sports’tan sonra Hatice Cengiz de Premier Lig’e mektup yazarak satışın durdurulmasını istedi.

Premier Lig yönetimine gönderdiği mektubu sosyal medya hesabından da paylaşan Hatice Cengiz, Salman’ın kendi imajını temize çıkarmak için Premier Lig’i kullanacağını belirtti. Salman’ın uluslararası adaletten kaçmak için Newcastle United’ı satın almak istediğini iddia eden Hatice Cengiz “Futbol, örtbasın başka bir halkası olmamalı” ifadesini kullandı.

Hatice Cengiz’in Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“İngiliz yetkililer ve Premier Lig yönetimi, Newcastle United’ın Suudi Arabistan Veliaht Prensi Mohammed bin Salman’a satılışını durdurmalı. İngiliz yetkililer ve Premier Lig, yaptıklarının henüz hesabını vermemiş Salman gibi birinin Newcastle United’ı satın almasına izin vermemeli. Her şey bir yana bu durum, Premier Lig’in ismini olumsuz etkileyecektir.

Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardından imajı sarsılan Salman, uluslararası sporu bunu düzeltmek için kullanmak istiyor. Birçok uluslararası hukuk kanalı, buna CIA ve Birleşmiş Milletler de dahil, Salman’ın Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrini verdiğini belirtiyor.

Premier Lig yönetiminden ve İngiliz yetkililerden Newcastle United’ın Salman’a satışını engellemek için ellerinden geleni yapmalarını ve Salman’ı İngiliz futbolundan uzak tutmalarını rica ediyorum.”

Yayınlanma Tarihi:08:54,