SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Çarpıcı araştırma! Corona sporcuları daha fazla etkileyebilir!

Corona virüsü nedeniyle askıya alınan liglerin geleceği tartışma konusu olurken, virüsle ilgili yapılan araştırmalar çarpıcı gerçekleri gözler önüne seriyor. Avrupa'da bazı ligler iptal edilirken, bazı liglerde ise ekonomik zorluklarla başa çıkmak için sezonu tamamlama planları yapılıyor. Ancak araştırmalar, hastalığı kapan sporcularının kariyerinin bitme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söylüyor...

SKOR DIŞ HABER
Güncellenme: 16:09, 29/04/2020
Çarpıcı araştırma! Corona sporcuları daha fazla etkileyebilir!

Dünyayı durma noktasına getiren ve 3 milyondan fazla insana bulaşan corona virüsünün, sporcuların kariyerlerini de bitirebileceği ortaya açıktı. Yapılan araştırmalarda, virüsün sporcularda bırakacağı hasarın çok ağır olabileceği öğrenildi.

Almanya ve İtalya’da yapılan çalışmalar sonucunda, futbolcular ve diğer sporcuların, corona virüs tarafından enfekte olmaları halinde akciğer sorunu yaşayabilecekleri belirtilirken, liglerin yeniden başlatılması tartışmalarının yaşandığı şu günlerde kafalarda soru işaretleri oluştu.

İtalyan immünologlar ve Berlin, Roma ve Verona’daki enstitülerde çalışmalar yapan akciğer uzmanları, yorucu antrenmanlar yapan elit sporcuların virüs parçacıklarını daha kolay soluyabileceğini ve virüsün akciğerin alt kısımlarına daha kolay ulaşabileceğini söyledi.

Corona virüsü, kalıcı akciğer hasarına ve pnömoni ile ciddi derecede akut solunum sıkıntısı gibi komplikasyonlara neden olabiliyor.

Hastalık belirtisi göstermeyen birçok sporcunun, yorucu çalışmalar sırasında akciğerlerini enfekte ederek durumlarının daha da kötü olabileceği düşünülüyor.

UEFA ’25 MAYIS’ DİYOR AMA…

Avrupa futbolunun yönetim organı UEFA, liglerin yeniden başlama planlarını hazırlamaları için 25 Mayıs tarihini belirlerken Belçika, Hollanda ve Fransa şimdideen iptal kararı aldı. İngiltere, İspanya ve Türkiye gibi ülkelerde ise sezonun tamamlanması için çare aranıyor.

İLGİLİ HABER La Liga Başkanı: `Futbol, fabrika işlerinden daha tehlikeli değil` La Liga Başkanı: `Futbol, fabrika işlerinden daha tehlikeli değil`

“ÇOK AĞIR SONUÇLARI OLABİLİR”

Corona virisünün ilk kapsamlı immünolojik modeli konusunda araştırma yapan Paolo Matricardi, Roberto Dal Negro ve Roberto Nisini, özellikle takım sporlarının virüsün dağılımında kritik rol oynayabileceğini söyledi.

“Profesyonel futbolcuların büyük bir kısmı ateş, kuru öksürük ve halsizlikten şikayet etti. Bu şans eseri olan bir durum değil. Corona yorucu çalışmalar sırasında akciğerlerin derin bölgelerine yayılabilir ve çok ağır sonuçları olabilir”

SPORCULAR ARASINDA VİRÜS BULAŞMA RİSKİ

“Takım sporları veya birçok sporcunun yakın temasta olduğu sporlarda, virüs parçacıklarının diğer sporcular tarafından solunması, viral iletimi kolaylaştırma konusunda büyük risk taşıyor.”

“Yorucu egzersizler daha çok salgı tüketilmesine neden olur ve sosyal mesafe kuralına uyulmaması konusunda corona virüsünün daha fazla yayılmasına katkıda bulunulur.”

İLGİLİ HABER FIFA`dan uyarı: Eylül ayına kadar futbol oynanmamalı FIFA`dan uyarı: Eylül ayına kadar futbol oynanmamalı

TEMAS SÜRESİ ORTALAMA 1 DAKİKA 28 SANİYE

Danimarka’da Aarhus Üniversitesi’nde yapılan yerel bir çalışmada, saha içindeki bir oyuncunun ortalama 1 dakika 28 saniyede bir temas ortamında bulunduğu ortaya kondu.

Futbolcuların uluslararası sendikası olan FIFPro Genel Sekreteri Jonas Baer-Hoffmann ise yaptığı açıklamada, “Futbol bir temas sporudur ve çok yüksek koruma standartlarının gerekli olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Yayınlanma Tarihi:14:21,