SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mehmet Demirkol: ‘Olacak iş değil! İşin kötüsü kimsenin de umrunda değil…’

Yayıncı kuruluşta yorumlarda bulunan Mehmet Demirkol, sıcak gündemi değerlendirirken farklı konulara da değindi. Futbolcuların vergi vermiyor olması üzerine yorum yapan Demirkol, "Olacak iş değil. İşin kötüsü, kimsenin de umrunda değil. Bir tek Şenol Güneş itiraz ediyor. Adam, kendini göstermek için gelmeli buraya. Emeklilik ikramiyesi için değil" dedi.

Mehmet Demirkol, Bein Sports'ta gündemi değerlendirdi. Corona virüsünün etkisi, salgının futbolda doğurabileceği ekonomik kriz gibi konuşan Demikol, farklı konu başlıklarına da değindi. İşte öne çıkan satır başları:
Burada tek bir doğru yok. Mümkün olan en doğruyu bulmak lazım. 'Kesin böyle yapılmalı' denecek bir durum yok. Herkesin doğrusu birbirinden farklı gibi duruyor. O günkü şartlar neyi gerektiriyorsa, ona göre davranmalı. Seyirci olmayacaksa, maçların tek bir merkezde oynanmasının büyük bir eksisi yok gibi geliyor.
Asıl önemsediğim konu işin psikolojik kısmı. Oyuncular nasıl dönecekler, dönebilecekler mi? Yabancılar dönmek isteyecek mi? Haziranın başında sözleşmesi bitenler ne olacak? Bunların UEFA ve FIFA tarafından netleştirilmesi lazım.
Ben bu yazı boş geçip, eylülde başlamak daha mantıklı olur diye düşünüyordum ama belli ki bu pek düşünülen bir şey değil.
TRANSFER LOBİSİ

Türkiye'de çok ciddi bir transfer lobisi var. Denetlenmeyen korkunç bir para dönüyor, bundan nemalanan bir grup var. Bundan vazgeçmek istemiyorlar. Bu kadar çok teknik direktör değişmesinin de sebebi bu aslında.
ALTYAPI

Altyapıyı canlandırmanın 1 numaralı yolu, bir önceki jenerasyondan çıkan oyuncuların başarı sağlaması. Ozan Kabak 6 ayda transfer oldu, arkadan herkes yüreklenmiştir ama kimse gelmedi. Onu sürekli kılmak lazım. Bizde kaynak sıkıntısı yok.
Bunu düzeltebiliriz, çok zor bir şey değil. Bunun için de Ahmet Nur Çebi'nin söylediklerinin büyük oranda doğru olduğunu düşünüyorum. Tabii ki maaşlarda belli bir düzeyde indirim yapılması gerekir. Hele ki euro'nun artışıyla bunlar ödenebilir paralar değil. Ama bunu direkt covid-19 salgınına bağlamak doğru değil. Bu, zaten böyleydi.
'FUTBOL OLMADAN...'

İndirim istenebilir ancak şu anda daha makul olan ücret dondurmak. İki tarafın da bunun üzerinde konuşması lazım. Futbol olmadan, futbolun parası kazanılmaz.
'OLACAK İŞ DEĞİL'

5 milyon euro kazanıyor adam, vergi vermiyor. Futbol oynuyor vergi vermiyor, ben futbol konuşuyorum %38 vergi veriyorum. Olacak iş değil. İşin kötüsü, kimsenin de umrunda değil. Bir tek Şenol Güneş itiraz ediyor. Adam, kendini göstermek için gelmeli buraya. Emeklilik ikramiyesi için değil.
'YERLİ OYUNCU AVANTAJ...'

Galatasaray açısından bakıldığında, kadro derinliliğinden yerli oyuncu avantajdır. Fenerbahçe açısından bakıldığında, daha teknik organizasyonun ne olacağı belli değil. Hasan Ali, Fenerbahçe'de kaptanlığa kadar yükselmiş bir oyuncu. Kolay değil bu tip oyuncuların kulüp değiştirmesi.
Fenerbahçe açısından bu ara bir şans oldu. Sağlam kafa düşünülebilecek bir zaman ortaya çıktı. Geçen senenin içine girilen bunalımını da unutacaktır taraftar, bu da bir avantaj. Üstüne FFP'de gevşeme olacaksa, bunu da bir avantaj olarak görebilir yönetim. Fenerbahçe'nin daha teknik heyeti belli değilken, Hasan Ali'nin kalıp-gitmesi üzerine bir şey söylemek yanlış olur. Bunlar belli değilken, Hasan Ali'nin de daha belli olan bir yere gitmek istemesi anlaşılmaz değil.
FENERBAHÇE'NİN HANGİ TEKNİK DİREKTÖRLE ÇALIŞACAĞININ ÖNEMİ YOK

Fenerbahçe'nin hangi teknik direktörle çalışacağının hiçbir önemi yok. Fenerbahçe sürekli çok iyi hocalarla çalışıyor ve yollarını ayırıyor. Geçtiğimiz 20 yıl için söylüyorum. Fenerbahçe neden sürekli çok iyi teknik direktörlerle ayrılmak zorunda kalıyor?