SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Michael Jordan: Para işlerinde de ‘EN İYİ’

The Last Dance belgeseli geçtiğimiz pazartesi günü dünya galasını gerçekleştirdi. Michael Jordan'ın 1997/1998'de Chicago Bulls ile yaşadığı son şampiyonluktan yola çıkarak tarihin en iyi basketbolcusu olarak gösterilen oyuncunun tüm kariyerine göz atan belgesel ses getirmeye devam edecek gibi duruyor. Jordan tarihin en iyi sporcularından biri olmakla birlikte, tarihin en kârlı spor ikonlarının başında geliyor. Bu servet nasıl oldu, gelin bakalım...

İnanılmaz işlere imza attığı Bulls kariyerinde sporcu maaşları toplamına bakıldığında Jordan yalnızca 93,8 milyon dolar kazandı. 16 yıllık kariyerinin toplamında bu meblaya ulaşan ünlü basketbolcu, emekliliğinden ancak 15 sene sonra yani 2014'te milyarder olmayı başardı.
MJ günümüzdeki zenginler sıralamasında Forbes ve Business Insider'a göre Amerika içinde ilk 500'de, Dünya'da ise ilk bin 500'de bulunuyor. Bunu başaran başka bir sporcu bulunmuyor.
Özellikle yaptığı ticari anlaşmalarda ciddi başarılar elde eden 57 yaşındaki efsaneni spor kariyerinde olduğu gibi ticari kariyerinde de başarısızlıklar bulunmuyor. Bu sayede kendisinin birçokları için inanmakta güçlük çekeceği özel uçakları, yatları, golf sahaları ve konakları bulunuyor.
Hayali bir sıralama yapıldığı takdirde bu ticari anlaşmalardan en önemlisinin Nike ile 1984 senesinde yaptığı 250 bin Dolar'lık sözleşme olduğu söylemek gerek. Adidas'ın çok daha büyük bir marka olduğu dönemde, hele MJ de Adidas'ı seçmek isterken, Alman şirketinin 2,13 metrenin altındaki oyuncularla anlaşmıyor olması belki de tüm spor tarihini değiştirdi.
Nike CEO'su Phil Knight sık sık, "Jordan ile anlaşmak hayatımda aldığım en iyi karardı" diyor. Zira bu hamle ünlü tekstil şirketinin günümüzde geldiği konumu kurmasında kilit bir role sahip. Seneler sonrası şirket kendi içerisinde Air Jordan isminde özelleşmiş bir marka çıkarıyor ve MJ bu markadan senelik 100 milyon Dolar kazanıyor.
Bu anlaşmadan bu yana Nike hisseleri yüzde 84 bin 129 oranında büyüdü. Bu demek oluyor ki, 1984 senesinde bu hisselere bin Dolar değerinde yatırımda bulunan bir kişinin şu anda 84 milyon Dolar'a sahip olurdu.
Bir başka kritik yatırım MJ'in Charlotte Hornets'i 275 milyon Dolar'a satın almasıydı. 2010 senesinde bu anlaşmanın gerçekleşmesinden 10 sene sonra Hornets'in değeri 1,05 milyar Dolar olarak gösteriliyor. Ayrıca MJ'in MLB yani beyzbol ligi takımlarından Miami Marlins'te de bir hissesi bulunuyor.
Bunlar dışında Jordan'ın kariyerinin başında beri anlaşma içinde bulunduğu Gatorade, Hanes ve Upper Deck gibi markalar ünlü yıldızın servetine ciddi katkıda bulunuyor.
Jordan'ın biri Chicago'da ikisi Florida'da olmak üzere üç restoranı bulunuyor. Ayrıca ünlü yıldız espora da bir hayli ilgili. Silikon Vadisi'nde bulunan irili ufaklı birçok yatırımın yanında Gigster isimli bir teknoloji şirketine de yatırım yapmış durumda.
Listeyi uzatmak mümkün ancak son olarak The Last Dance röportajları sırasında Jordan'ın yudumladığı alkolden de bahsetmeden olmaz. Cincoro isimli tekila markası da Jordan'ın kişisel yatırımlarından biri. NBA'de Lakers ve Celtics gibi bazı önemli takım sahiplerinin de içinde bulunduğu marka da isminde ciddi anlamda söz ettiriyor.