SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mehmet Demirkol’dan Fenerbahçe yorumu: ‘Pellegrini, Guardiola, Klopp… Mesele bu değil!’

Yorumcu Mehmet Demirkol, Bein Sports'ta katıldığı canlı yayında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Demirkol, Fenerbahçe ile ilgili yorumlarında "Fenerbahçe'nin derdi teknik direktör değil, Fenerbahçe'ye son 20 yılda çok iyi teknik direktörler geldi. Bu bir teknik direktör problemi değil, yapı problemi" dedi. Demirkol ayrıca, "Çok değerli bir oyuncu ancak Fenerbahçe'nin en son düşünmesi gereken oyuncu Mesut. Mesut mu Fenerbahçe'yi düzeltecek yani? Fenerbahçe'nin sol-sağ beke, stopere, orta sahada iş yapacak oyuncuya vs. ihtiyacı var" diye konuştu.

Ünlü yorumcu Mehmet Demirkol, yayıncı kuruluştaki programında gündeme değindi. Fenerbahçe'nin ilgilendiği iddia edilen Manuel Pellegrini hakkında konuşan Demirkol, corona virüsü nedeniyle askıya alınan sezonun akıbeti hakkında da konuştu.
İşte satır başları:
Pellegrini'ye kimse itiraz etmez, değerli bir teknik direktör. Fenerbahçe'nin derdi teknik direktör değil, Fenerbahçe'ye son 20 yılda çok iyi teknik direktörler geldi. Bu bir teknik direktör problemi değil, yapı problemi.
Bu kadar çok teknik direktör bu problemi yaşadıysa, başka bir problem var demektir. Bu sorunun ne olduğunu iyi tespit edip ona uygun bir yapı kurmak gerekir. Yoksa Pellegrini, Guardiola, Klopp... Mesele bu değil.
Altyapıyı kurmadan, üzerine bina inşa edemezsiniz. Olmuyor. Pellegrini geliyor, 3-5 hafta sonra 'Bu da hoca mı?' denmeye başlar. Konu o değil. Konu, Fenerbahçe'nin futbolunu yapısal olarak yeniden kurması.
'MESUT MU DÜZELTECEK'

Çok değerli bir oyuncu ancak Fenerbahçe'nin en son düşünmesi gereken oyuncu Mesut. Mesut mu Fenerbahçe'yi düzeltecek yani? Fenerbahçe'nin sol-sağ beke, stopere, orta sahada iş yapacak oyuncuya vs. ihtiyacı var. Ünal Aysal'ın kulaklarını çınlatayım, Mesut'u, en son 'çilek' olarak alırsın.
Van Persie geldi, gitti. Yapı! Yapı kurulacak, her şey kurulacak. En sonunda en yüksek maaşlı oyuncuyu getireceksin. En son o.
'6 HAFTA LAZIM'

Oyuncuların hazırlanması için bundan sonra 6 hafta lazım. Bunu yalnız ben söylemiyorum, birçok teknik direktör de söylüyor. İşin psikolojisi de önemli. Burada olan yabancı futbolcular belki de yasak kalkınca ülkelerine gitmek isteyecek. Sadece fiziksel hazırlıkla halledilebilecek bir durum değil.
Bununla ilk kez karşılaşıyoruz. Oyuncular psikolojik olarak nasıl hazırlanacaklar? Oyuncular sezona hazırlanırken 1 ay tatil yapıyorlar. Şimdi öyle değil. O yüzden bu hazırlık döneminin nasıl geçeceğine dair kafamda çok fazla soru işareti var.
Bu sürecin sonunda yerli oyuncu ağırlıklı kadrolar daha rahat edecekler gibi geliyor bana. Çünkü evlerinde olacaklar. Bir yere gidip, birilerini özlemiş olmayacaklar. Yerli ağırlıklı kadroların daha şanslı olduğu kanaatindeyim.
Herkes 'Haziranda başlarız.' diyor. Bu konuda çok da haber geliyor, güzel, inşallah olur. Bana, sanki ağustostan önce olmayacakmış gibi geliyor. Maçların nerede oynanacağı da önemli. Bu da bir tartışma konusu. Haziranda oynayacak ve hızlı hızlı bitireceksek, Antalya ya da İstanbul'da, hep beraber, çok fazla seyahate gerek kalmayacak şekilde organize edilmesi mantıklı olabilir.
Eğer hazirana yetişmeyecekse, bu senenin deplasmanlı şekilde, eylülden itibaren, bitirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Önümüzdeki sezonun da daha kısa-kompakt, heyecanlı yapılmasında fayda var.
Sporcular, yüksek adrenalinle yaşamaya alışmış insanlar. Heyecanla yaşayan insanlar. Böyle bir durumdan durgunluğa girmek kolay değil. İşin maddi tarafı da var. Oyunculara çok yüksek para kazanan insanlar olarak bakmamak lazım.
Lüks bir hayatı sürdürme yoluna girenler var ve burada da para kesilince maddi olarak bir bunalım söz konusu olabiliyor. Yüksek para kazanan çok başarılı sporcular da alıştıkları ilgiden uzak kalıyor. Depresyona çok uygun bir ortam var.
UEFA, 'Liglerini bitirmeyenleri önümüzdeki sezon Avrupa kupalarına almıyorum.' diyebilir. Bunu söylemedi henüz, söyleyebilir. Başka bir yöntem de bulabilir.
'BEŞİKTAŞ 'HAZIRIZ' MESAJI VERİYOR'

Beşiktaş'ın bugün antrenmanlara başlamasının biraz da 'Biz oynamaya hazırız.' mesajı vermeye yönelik olduğunu, oyuncuları evden çıkarıp neşelendirmek, bağlarını güçlendirmek için olduğunu düşünüyorum.
Sergen hoca, çok iyi bir ekip çalışması yapıyor. Yıldız oyuncularda pek rastlayabileceğiniz bir durum değil. Bence onu ön plana çıkaran taraf da bu.
Finansal tarafı önemli. Karius'un gösterdiği formla Beşiktaş'a çok fazla bir şey kattığını söylemek mümkün değil. (Fotoğraflar: Depo)