SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Michael Schumacher kimdir? Formula 1’in efsane ismi Schumacher hayatı…

Michael Schumacher, 3 Ocak 1969 yılında Almanya'da doğdu. 2013 yılında geçirdiği kayak kazasının ardından bitkisel hayata giren Michael Schumacher, Formula 1'de 7 kez ile en çok şampiyon olan isim olmayı sürdürüyor. Peki Michael Schumacher kimdir? İşte Formula 1'in efsane ismi Schumacher hayatı...

Güncellenme: 13:12, 20/04/2020
Michael Schumacher kimdir? Formula 1’in efsane ismi Schumacher hayatı…

Formula 1 Dünya Şampiyonluğuna ulaşan ilk Alman pilot olan Michael Schumacher, 2013’te Alp Dağları’nda büyük bir kaza geçirerek başını kayaya çarptı. O günden 2020’ye kadar 7 sene geçmiş olsa da Schumacher sadece koma durumundan çıkabildi. Hala yakınlarını tanımıyor ve ailesi basına durumunu gizli tutması nedeniyle yeni haberler almak zorlaşıyor.

MİCHAEL SCHUMACHER KİMDİR?

Michael Schumacher, 3 Ocak 1969 yılında Hürt-Hermülheim Almanya’da doğdu. Alman sporcu Formula 1’da efsaneler arasında yer alıyor.

7 kez dünya şampiyonu olmuş Alman Formula 1 pilotudur. Formula 1 tarihinin en başarılı pilotudur. Ayrton Senna ile birlikte tüm zamanların en iyi pilotu olarak görülmektedir. Formula 1 Dünya Şampiyonluğuna ulaşan ilk Alman pilottur, Formula 1’in Almanya’da yayılmasına ve ciddi bir izleyici kitlesi olmasında büyük payı vardır. Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu FIA’nın 2006 yılında düzenlediği ankette Formula 1 taraftarları tarafından, sezonun en popüler pilotu olarak seçilmiştir.

Formula 1’de yarışmaya 1991 yılında Jordan takımında başlamıştır. Daha sonra Benetton Formula takımıyla anlaşarak ilk tam sezonu olan 1992’de kariyerindeki ilk yarış zaferini kazanmıştır. 1994 ve 1995 yıllarında üst üste 2 şampiyonluk elde ederek “en genç çifte şampiyon” olma unvanını elde etmiştir (bu rekor daha sonra 2006 yılında Fernando Alonso tarafından egale edildi). Benetton Formula takımında yaşadığı 2 şampiyonluğun ardından, 1996 sezonunda başladığı Scuderia Ferrari kariyerinde 2000-2004 arasında 5 şampiyonluk yaşamıştır.

Schumacher, aralarında “en çok şampiyon olan pilot”, “en çok yarış kazanan pilot”, en çok ‘en hızlı turu atan pilot”, “en çok pol pozisyonu kazanan pilot”, “en çok puanı olan pilot” ve “bir sezonda en çok yarış kazanan pilot” gibi unvanların bulunduğu onlarca rekorun sahibidir. “En çok rekor kıran pilot” rekoru, bu anlamda onun başarısının en büyük göstergesidir. Bir sezondaki tüm yarışlarda podyuma çıkan ilk (ve tek) pilot rekorunu 2002 sezonunda kırmıştır.

1999 İngiltere Grand Prix’inin ilk turunda Stowe virajında yaptığı kazada sağ bacağı kırılan ve o sezon 6 yarışı kaçıran Schumacher, 10 Eylül 2006 tarihinde Monza’da yapılan İtalya Grand Prix’nden sonra Formula 1 kariyerini bırakacağını açıklamış, kariyerinin 250. yarışı olan ve 22 Ekim 2006 tarihinde yapılan Brezilya Grand Prix’in ardından emekli olmuş yerini Kimi Raikkonen’e bırakmıştır. Şu anda DTM serisinde yarışan kardeşi Ralf Schumacher ile, Formula 1 tarihinde yarış kazanan ve 1.- 2. podyum derecesini yakalayan ilk kardeşler olma özelliğini taşımaktadırlar. Pist dışında, Schumacher bir UNESCO elçisidir ve sürücü güvenliği için sözcülük yapmaktadır.