SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Djokovic’ten şok Corona sözleri: ‘Aşı yaptırmaya zorlanmak istemem!’

Tüm dünya dört gözle bir aşı geliştirilmesini ve normale dönmeyi beklerken tenisin 1 numarası Djokovic'ten herkesi şaşırtan açıklamalar geldi...

Teniste dünyanın bir numarası Novak Djokovic'in aşı karşıtlığı tenise geri dönüşünün önünde bir engel haline gelebilir.
Facebook canlı yayınında konuşan Sırp tenisçi, "Kişisel olarak ben aşıya karşıyım ve birinin seyahat etme özgürlüğüne kavuşmak için aşı yaptırmaya zorlanmasını istemem. Ama zorunluluk haline gelirse ne olacak? O zaman bir karar vermem gerekecek" ifadelerini kullandı.
"Bu konuda kendi görüşlerim var ve bu görüşlerin zaman içinde değişip değişmeyeceğini bilmiyorum" diyen Djokovic sözlerine şöyle devam etti: "Varsayımsal olarak eğer sezon Temmuz, Ağustos veya Eylül'de başlarsa -mümkün gözükmüyor- anlıyorum ki sıkı karantinadan çıkmak için aşı bir gereklilik olacak ve şu an için bir aşı yok."
Geçtiğimiz ay eski 1 numaralardan Amelie Mauresmo 2020'deki tüm tenis turnuvalarının iptal olabileceğini belirtmişti. Mauresmo ayrıca covid-19 için bir aşı geliştirilene kadar maçların başlamaması gerektiğini söylemişti: "aşı yok= tennis yok".
Birçok bilim insanına göre aşı geliştirilmesi ve klinik deneyler için gereken minimum süre bir yıl.
Wimbledon 2020 İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez iptal olmuştu. Djokovic de 2020'ye müthiş bir başlangıç yapmıştı. Yıldız isim, Avustralya Açık'ı kazanarak 17'nci grand slam zaferine imza atmıştı. Pandemiden ötürü tenise ara verilmeden önce Djokovic üst üste 18 maç kazanmıştı. Yapılan açıklamalara göre tenis turnuvaları 13 Temmuz'a kadar askıya alınmış durumda.