SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Michael Jordan’ın hayatını anlatan The Last Dance belgeselindeki 12 kritik nokta!

ESPN'in hazırladığı Michael Jordan'ı anlatan belgesel "The Last Dance" bugün (19 nisan) seyircisiyle buluşacak. Jordan'ın 'İnsanlar izleyince benim korkunç biri olduğumu düşünecek' dediği yapım 20 Nisan'da da ülkemizde izlenebilir olacak. İşte merakla beklenen belgeselde dikkat edilmesi gereken 12 nokta.

1) Genç MJ: 90'lardaki Michael Jordan'dan önce, 80'lerdeki Michael Jordan vardı. Bebek yüzlü ve kendisini henüz kanıtlamamamış. 80'lerin ortasında bir televizyon röportajında, "Franchise ve Chicago Bulls olarak, takımımın saygı görmesini istiyorum. LA Lakers, Philadelphia 76ers veya Boston Celtics gibi" demişti.
2) Zirvedeki MJ: Celtics'e karşı playoff rekoru olan 63 sayı. Maddison Square Garden'da emeklilik dönüşü attığı 55 sayı. Hasta çıktı ünlü "Flu Game". 6 şampiyonluk ve daha niceleri.
3) Yaşlı MJ: Michael Jordan Haziran 2018 ile Aralık 2019 arasında yapımın prodüktörleri ile toplamda 8 saati bulan üç röportaj gerçekleştirdi. Efsane oyuncu burada hikayesini tüm detaylarıyla aktardı
4) Carmen Electra: MJ ve ekibinin ikinci üçlemesi sırasında takımın sıra dışı karakteri Dennis Rodman'ın kız arkadaşı ve daha sonra eşi Carmen Electra'ydı. Electra, belli bir dönem Bulls yörüngesinin bir parçası oldu. 1997-98 sezonunun ortasında Rodman, koç Phil Jackson'dan kısa bir izin istediğinde Jordan buna ititraz etmişti.

"Dedim ki hey Phil, bu adamı tatile gönderirsen bir daha onu görmeyeceğiz. Eğer onun Vegas'a gitmesine izin verirsen onu kesinlikle bir daha görmeyeceğiz."
Ama koç Rodman'a 48 saatliğine izin verdi. Ve Rodman Electra ile Vegas'a gitti ve orada evlendi.
5) Gerilim ve Belirsizlik: 7 yılda gelen 5 şampiyonluğun ardından 96-97 sezonunda Bulls organizasyonu MJ dışında kadroyu sıfırlamayı düşünmüştü. Genel menajer Jerry Krause, "Kadroya baktığımızda yeniden yapılanmanın zamanı geldi demiştik. Jordan'ı tutup geri kalan herkesi göndermeyi düşünüyorduk" diyor. Devam eden süreçte Bulls, tarihin en iyi takımlarından biri olarak sezonu bitirecekti.
6) Beş Parasız MJ: Gerçek anlamda cebinde yalnızca birkaç doları kalan North Carolina forması giyen Jordan, zorlukla parasını ödediği posta puluyla annesine mektup yollar ve harçlık ister: "Sadece 20 Dolar'ım kaldı. Herkese selamlarımı ilet. Ve gülücüklerimi...
7) 90'lar Rapi: Belgesel dramatik bir piano faslı ile başlıyor. Kadrajda ise okyanusa bakan Jordan'ın silüetini görüyoruz. Ardından gelen sahnelerde ise Puff Diddy, Ma$e ve Notorious B.I.G. gibi ünlü sanatçıların rap şarkıları maceraya eşlik ediyor.
8) Scottie Pippen: Kariyeri hep MJ'in gölgesinde geçen Pippen'ın inanılmaz kariyerine tanıklık ediyoruz. 7 kez All-Star olmuş ve Rüya Takım'a girmeyi başarmış Pippen, kimilerine göre o dönemde Jordan'dan sonra gelen en iyi oyuncuydu.
9) Ehlo'nun Üzerinden Attığı Şut: 1989 playoff maçında, Cleveland Cavaliers oyuncusu Craig Ehlo'nun üzerinden attığı şut NBA tarihindeki en ikonik anlardan biri olarak tanımlanıyor. Belki hatırlamaya bilirsiniz ama saniyeler önce Jordan'ın bir el yakan şutu daha bulunuyordu.
10) Meşhur Üçgen Hücuma Soğuk Bir Geçiş: MJ, Doug Collins'in koçluğunda her sene sayı kralı olmayı başarmıştı. Jackson ise şampiyon olacaklarsa başka bir şekilde oynamak zorunda olduklarını biliyordu. MJ bir röportajında, "Benim elimden topu almaya geliyor. Collins ise topu bana veriyordu" demişti.

Sonrası... O zamana kadar hep sayı kralı, ondan sonra 6 kez şampiyon.
11) Zavallı Dan Majerle: Genel menajer Krause, Phoenix Suns guardı Dan Majerle'ye hayrandı. Peki ya Jordan? Pek sayılmaz. Bu yüzdendir ki 1993 final serisinde Majerle'nin üzerinden 6 maçta toplam 246 sayı üretmişti. Ayrıca yine Suns'ta bulunan ve sezonu MVP olarak tamamlayan Charles Barkley, ödülü Jordan'ın elinden kapmıştı. Jordan bunun intikamını da final serisinde şampiyon olarak aldı.
12) Ve Son: Yapım ilk 8 bölümü yayınlanacak. 9 ve 10. bölümler halen yapım aşamasında. ESPN bu çekim aşamasında olan bölümler için ek görüntüler talep etti. Bu iki bölüm Bulls'un 1998'de oynadığı son iki playoff serisini konu alacak.