SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Naklen yayın ödemelerinde ortalık karıştı! ‘TFF bakkal dükkanı değil…’

Yayıncı kuruluş Digiturk, kulüplere borcunun bulunmadığını açıklarken Süper Lig ekipleri ise mart ayında oynanan 23 maçın paralarını alamadıklarını savunuyor. TFF sessiz. Peki kulüpler, yayıncı kuruluş ve aboneler ne diyor?

NAKLEN POLEMİK

Corona virüsü salgını, ligleri erteletince, ekonomik olarak pamuk ipliğine bağlı kulüpler iyice sıkıştı. Futbolun oynanmadığı dönemde yayıncı kuruluş beIN Sports’u bünyesinde barındıran Digiturk, federasyona ve kulüplere maçların yeniden başlayacağı tarihe kadar ödemeleri askıya aldıklarını bildirdi.

Kulüpler Birliği Vakfı’nda ise mart ayının ilk üç ayına dair ödemelerin yapılmadığı ayrıca bu kez fedakârlık yapması gereken tarafın Digiturk olduğu dile getirildi. Son sürecin özeti kısaca bu. Ancak durum kızışacak gibi.
TFF SESSİZ KALDI

YAYINCI kuruluş dün yaptığı açıklamada, “Ödemelerin eksik yapılması söz konusu değildir” ifadesiyle kulüplere borç bulunmadığını belirtti.

Sözleşme gereği TFF, kendisine 10 Nisan’a kadar yatması gereken parayı kulüplere gönderiyor. Kulüpler ise Süper Lig’de mart ayında oynanan 23 maçın ödemelerinin yapılmadığını savunuyor. Futbolcularına ödemeleri biriken Süper Lig ekipleri, söz konusu parayla kısa vadeli borçlarını kapatmayı planlıyordu. Konuyla ilgili TFF’nin de sesiz kalması tepkiyi arttırıyor.
'YAPILANLAR İYİ NİYETLİ DEĞİL'

ÖDEME kriziyle ilgili en sert çıkışı yapan kulüplerden Denizlispor’un başkanı Ali Çetin, SÖZCÜ’ye konuştu. Yayıncı kuruluşun son açıklamasına tepki gösteren Çetin, şu ifadeleri kullandı:

“Maçları biz oynuyorsak yayıncı kuruluş bizimle de görüşmeli. Ancak son yapılanlar iyi niyetli değildir. Ticari menfaat sağlamaya çalışıyorlar. 10 Nisan’da 200 milyon TL yatırılması gerekiyordu.
FEDAKÂRLIK ŞART

İyi niyetini göstermek için en azından bu paranın bir kısmını yatırın ki, kulüpler de nefes alsın. Para ödenmişse onu TFF’ye sormak gerek ama bugüne kadar ne zaman para yatsa TFF hemen kulüplere gönderdi.

Orası bakkal dükkanı değil. Büyük bir kriz yaşıyoruz ve herkes fedakârlık yapmak zorunda. Biz zaten yayınlanmış maçlarımızın parasını istiyoruz.”
DIGITURK: EKSİK ÖDEME YOK

“SEZONUN tamamlanmasına dair koşullar netleşince yeni ödeme takvimi de belli olacak. Digiturk, naklen yayın lisans anlaşmasını feshetme adımı atmamış, sadece ödemelerini geçici bir süre için dondurmuştur. Ödemelerin eksik yapılması söz konusu olmadığı gibi Digiturk’ün sezon başından beri yaptığı ödemeler, oynanmış olan tüm karşılaşmaları kapsamaktadır. Digiturk’ün naklen yayın lisans sözleşmesine ilişkin unsurları kulüplerle veya Kulüpler Birliği ile doğrudan görüşmek gibi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır.”
ABONELER TEPKİLİ

DIGITURK’ÜN açıklaması futbolseverlerden de olumsuz tepkiler aldı. Maçların yayımlanmadığı dönemde ev abonelerinden tahsilatı sürdüren yayıncı kuruluş, içerik farkını film-dizi kanallarını kullanıma açarak gidermek istiyor.Bunu kabul etmeyen üyelerin ise aboneliğini durduruyor. Bu durumda ise kullanıcı, beIN yayınlarına ulaşamıyor. Maç dışında TV yayını almak isteyen kullanıcı da taksitleri ödemek zorunda kalıyor.