SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Abdullah Avcı’dan o sözlere eleştiri: Peki şimdi ne diyecekler?

Beşiktaş ile sezona başlayan ancak istenilen sonuçların gelmemesiyle Ahmet Nur Çebi'nin görevine son verdiği Abdullah Avcı BeIN Sports'a röportaj verdi.

"Gecesini gündüzüne katan, sağlığını hiçe sayan bütün sağlık çalışanlarını tebrik ediyorum. Zor süreçte, onlara evde kalarak yardımcı olacağız. ayatını kaybedenlere baş sağlığı diliyorum. Hastanede yatanlara acil şifalar diliyorum. Göksal Gümüşdağ'a, Fatih Terim'e, Abdurrahim Albayrak'a, Rüştü Reçber'e geçmiş olsun."
"Günün büyük bölümünü ekiple konuşarak, maç analizleri yaparak ve zaman zaman da eski maçları izleyerek geçiriyoruz. Kendimizi güncellemiş oluyoruz. Bu zamanı boş geçirmemek lazım. Bu süreç başlamadan evvel planlarımız vardı, ocak ayının sonunda ayrıldıktan sonra. Her ay yurt dışına çıkmak, maç izlemek. Güncellemeler, gelişmeler. Bu süreçte bunu uygulama durumumuz olamaz. Ekibimle her gün telefonlaşıyoruz. Teknik direktörlerden çok, oyun ve oyun organizasyonlarının analizini yapıyoruz. İtalya'da çok değişik sistemlerde oyunlar oynanmaya başlandı, onları takip edip analizlerini yapıyoruz. Kendimizi geliştirmiş oluyoruz."
"Futbol, bazen çok büyüttüğümüz bir oyun. İnsanlar seni bir şeyin merkezine koyabiliyorlar. Sezon başı çok olumsuz senaryolar yaşıyorsun, sonra seni tribüne çağırıyorlar bunu yaşıyorsun. Sonrasında da ayrılabiliyorsun. Başarıda veya başarısızlıkta, seni nasıl övüyorlarsa, nasıl yeriyorlarsa, senin değil, işi onların yaptığını görüyorsun."
"En çok neyi özlediniz?"

"İşine gitmek zorunda olanlar var, sağlık sektöründe çalışanlar var. Bir şeyleri özlüyorum demenin doğru olduğunu sanmıyorum. Bulunduğumuz duruma şükretmemiz gerekiyor."
"Karantina sonrası ilk ne yapacaksınız?"

"Aile, dostlar. Bu olabilir. Bir an evvel bu gündemin sağlıklı bir biçimde bitebilmesi için evde kalma ve sosyal izolasyon durumlarını net bir şekilde korumalıyız."
PORTEKİZ'E GİDEMEDİĞİ İÇİN YAPILAN ELEŞTİLERE CEVAP

"İlk defa bir toplantımı iptal etmiştim. Belki de zatürre başlangıcının olduğu bir süreydi. Antrenmana çıkamadım ve Portekiz'e gidemedim. Medyanın içindeki önemli kalemler, 'Ölümcül hastalık herhalde, gidemiyor.' dediler. Bugün bunu yazanlar, bugün sağlıkla ilgili yaşadığımız süreci nasıl değerlendirecek acaba?"
"2 gün, 4 serum yedim, ayağa kalkamadım, ateşim ve öksürüğüm vardı. Zatürre başlangıcı tanısı konmuştu, gidememiştirm. Toplumumuz bundan sonra da sağlıkla ilgili süreçlerde sağlıklı yorum yapmalı."
"BEŞİKTAŞ'IN HİSSETTİRDİĞİ: GURUR VE TUTKU"

"Başakşehir süreci önemli bir süreç, örnek alınabilecek bir süreç. İlk günden ve uzun süredir istenen biri olarak, Beşiktaş'ın bana hissettirdiği gurur ve tutkuydu. Birçok şey öğrendim. Kötü başlayan bir süreç, bir anlık sonuç almak, bir de planlı şekilde kültür oluşturmak vardır. Hangisi doğru, bilemiyorum şu anda ama 6 haftalık süreçte olumsuz olan, sonra 6 maç üst üste kazanılan ve sonra olumsuzluklar."
"Tribünlerin seni çağırdığı bir süreç. Sonra aklına gelmeyecek, 1 ay sonra Beşiktaş'tan ayrılış. Olumluyu da, olumsuzu da yaşadığım bir süreçte, hep en iyisini yapmaya çalıştım."
"KİMSE 6 AY KALACAĞIM DİYE GELMEZ"

"Kimse 6 aylık bir süreç kalacağım diye gelmez, iyi şeyler yapmak için gelir. Bu 6 aylık süreçte, çok olumlu ve olumsuz duyguların yaşandığı bir süreç oldu bende. Duygusal dalgalanmalar olmuştur, bir takım zorluklarla karşılaşacağımı biliyordum. Bu bir hayal kırıklığı değil. Herkes kendi üzerine bir şey almalı, ben de üzerime almam gerekenleri aldım."
"Neye göre başarılı, neye göre başarısız... Tabela mı, skor mu? Bunlar değişik şeyler. Herkesin kendi cevapları olabilir. Beşiktaş tarihine baktığımızda, oyun olarak mı, skor olarak mı... Büyük bir ekibimizle en iyisini yapmaya çalıştık, teknoloji ve bilim olarak en iyisini getirmeye çalıştık. Kurumsal bir hafıza getirmeye çalıştık. Bunun karşılığı 1 sene önceki sonuçlar mı, 1 sene sonrası mı, geçmiş mi? Buna sağlıklı bakmak lazım. Gerekeni üstüme alıyorum."
"EN GURUR VERİCİ AN"

"Çok göz önünde olmayı sevmem. Maç sonunda soyunma odasına gittim, hocam seni çağırıyorlar tribünden dediler. 5, 6 maç sonra istifa diyorlardı, 6 maç kazanınca tribüne çağrılıyorsun, 1 ay sonra da görevinden ayrılabiliyorsun. Güzel bir duygu, Beşiktaş'ta yaşadığım en gurur verici an, taraftarın beni tribüne çağırdığı an."
"SERGEN YALÇIN ÇOK ÖZEL"

"Futbolcu olarak çok özel bir oyuncuydu Sergen Yalçın. Belki istikrarlı oynamadı ama yetenekli oyunculardan biriydi. Umarım antrenör olarak da çıkışına devam eder. Muhakkak Beşiktaş hedefi vardı, daha önce de ifade etmişti. Güzel bir birliktelik oldu. O camiadan yetişmiş bir antrenörün başarılı olması, Türk futbolunun kalitesini arttıracaktır. Başarılı olması Türk antrenörlüğü adına da son derece önemli."
"Oynanmadan tescil edilmesi diye bir şey olamaz. UEFA erteledi, FIFA erteledi, Olimpiyatlar ertelendi, önümüzde bir süreç var. Üzerinde çalışılıyordur ama ben oynanmasından yanayım, seyircili oynanmasından yanayım. 8 maçlık süreci bir yere sıkıştırırsınız."