SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ürdünlü judocu Hadeel Alami’den karantinaya özel antrenman: Kızını kaldırıyor!

Ürdünlü judocu Hadeel Alami, şimdilik belirsiz bir tarihe ertelenen olimpiyat elemelerine evinde hazırlanıyor. Evinde yeterli imkanı bulunmayan Alami, kızını, salonundaki çekyatı ve su şişelerini ağırlık olarak kullanıyor. Alami küçük kızının antrenmanlarda çok eğlendiğini söyledi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü nedeniyle evlerinde sosyal izolasyona girenler arasında sporcular da yer alıyor. Bu süreçte bazı sporcular bir bölümü halihazırda spor salonuna çevrilmiş evlerinde antrenmanlarını sürdürürken tüm dünya genelinde yeterli imkanı olmayan sporcular ise farklı çözümler bulmak zorunda kalıyor.
O isimlerden biri de Ürdünlü judocu Hadeel Alami. Ülkesini Tokyo 2020'de temsil etmek için olimpiyat elemelerine katılmaya hazırlanan Alami'nin hazırlık süreci salgının patlak vermesiyle diğer tüm sporcular gibi tamamen belirsizliğe dönüştü. Bu süreçte spor salonlarının kapalı olmasıyla Alami de çözümü kızıyla ve evdeki eşyalarla antrenman yapmakta buldu.
20 yaşındaki sporcu "Squat yaparken veya şınav çekerken kızımı ağırlık olarak sırtıma alıyorum. Böyle bir antrenman yöntemi geliştirdim. Kızımı bunun bir oyun olduğuna ikna ettim şimdi ne zaman antrenmandan bahsetsem heyecanlanıyor. Onun için bir oyun olduğundan antrenmanları çok seviyor" diye konuştu.
Aynı zamanda su şişelerini ve salonundaki çekyatı da ağırlık olarak kullanan Alami'nin katılmayaa hazırlandığı olimpiyat elemesi mart ayında ülkesi Ürdün'de yapılacaktı ancak elemeler şimdilik belirsiz bir tarihe ertelenmiş durumda.
"Başlarda üzülüyordum çünkü elemeleri heyecanla bekliyordum elemeyi geçmeye yetecek bir formda olduğumu hissediyordum. Dolayısıyla elemeler ertelenince üzülmüştüm. Çalışmalarımı durdurdum. Bir gün izin yaptım hatta" diyen Alami şöyle devam etti:
"Ancak daha sonra düşünmeye başladım; neden negatif olayım ki? Bu yıl daha fazla hazırlanmama ve daha iyi olmak için daha sıkı çalışmamı sağlar. Daha pozitif düşünüyorum. Belki hayırlı bir sonucu olacaktır..."
Ürdün'de 389 kişide corona virüsü tespit edildi. Bugüne kadar corona virüsü nedeniyle Ürdün'de 7 kişi hayatını kaybetti.
Fotoğraflar: Reuters