SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mehmet Demirkol: Ligler bitirilir, gelecek sezon kısa tutulur

Yayıncı kuruluş BeIN Sports'ta gündemi yorumlayan Mehmet Demirkol, Süper Lig'in corona virüsü sonrasında nasıl bir dönüş yapacağını ve gelecek sezonun nasıl olabileceği hakkında görüş bildirirken, canlı yayınca Acun Ilıcalı'nın da sorusuna cevap verdi.

"Yaşım gereği daha önce sokağa çıkma yasakları gördüm. Bir ara da nüfus sayımı için vardı, belli saatte bitiyordu. Sitenin içinde yürüyeyim dedim ama 'Olmaz.' dediler. Eve döndük, kaçırdığımız dizileri izledik, hayaller kurduk, öyle geçti."
FIFA Yasal Direktörü Emilio Garcia Silvero, diğer yılların aksine 1 Temmuz'da transfer pazarının açılmayacağını duyurdu. Garcia Silvero, FIFA'nın önceden imzalanmış sözleşmeleri 30 Haziran’dan sonrasına uzatamayacağını ve dolayısıyla oyuncuların da kulüplerinden ayrılabileceklerini dile getirdi. Ancak transfer süreleri değişeceğinden başka bir takıma katılamayacaklarını söyledi.

Bu sözler üzerine Demirkol: Benim bu açıklamadan anladığım, ligler bir şekilde bitirilecek. Oyunculara, 'Hiçbir yere gidemezsiniz, yerinizden kıpırdamayın' deniliyor.
Mehmet Demirkol, Acun Ilıcalı'nın yayına bağlanıp sorduğu "Sezon sence ne olacak?" sorusuna ise şu cevabı verdi:

"Bitirileceğini düşünüyorum, ağustos-eylül de olsa. Aksi hakkaniyetli olmaz. Ağustos-eylülde oynanır, önümüzdeki sezon daha kısa tutulur gibi geliyor bana."
"Kulüpler Birliği'nin ligi yönetmesi lazım. Yönetirken de, gerçekten futbolun içinde, futbolu yaşamış, daha sonra bunun eğitimini de almış yöneticiler tarafından yönetilmesi lazım. Müteahhitler, inşaatçılar vs. değil, futbolu gerçekten bilen insanlar tarafından..."
"Bu iş bitmeden, seyirci stada gidebilecek kapasiteye gelmeden, futbola yeniden başlamanın manası var mı bilmiyorum. Belki yayın açısından, bahis piyasası açısından bir manası olabilir, onu bilmiyorum. Ancak acele etmeden, bu iş belli oranda geçtikten sonra lige başlamada ben bir sakınca görmüyorum."
"Bugünün piyasaları, sürekli büyüme arıyor. Sürekli büyüme ararsan, fiyatlarda bir problem olur tabii ki normal olarak. Ürün aynı ürün. Büyüme peşinde koşarken şişme normaldir. Sonucu ayrı bir tartışma konusu."
"Endişelendiğim tek şey piyasanın santralize olması. 3-4 büyük lig dışında diğer liglerin çökmesi. Pas-şut kalitesi düşer. Takım içindeki uyum azalır. Ancak, bu iş bugün bitse minimum 3-4 haftadan önce liglerin başlaması mümkün değil. Yeniden bir hazırlık süreci olacak."
"Burada olan yabancı futbolcular için, bu iş bittikten sonra 'Hadi kardeşim maça çıkıyorsunuz.' dendiğinde çıkartmak kolay olmayabilir. Bu insanlar evlerine gitmek isteyebilir, çok doğal olarak. Bunlara hazırlıklı olmak lazım. Önümüzdeki dönemde, bütün dünyadaki futbolcularda bir 'Eve dönüş' akımının ortaya çıkabileceğini düşünüyorum. Büyük ligler dışında."
Rüştü Reçber'in koronavirüsle ilgili açıklamaları üzerine Mehmet Demirkol: "Çok geçmiş olsun. Sigarayı bırakmasına sevindim. Biz de kurtulduk kötü alışkanlığımızdan. Çok çok geçmiş olsun, futbolumuzun en önemli kalecilerinden biriydi. Aramıza döndüğü için mutluyuz. Ayrıca Fenerbahçe Beko'nun idarecisi Cenk Renda'ya da çok geçmiş olsun."
"Geçen gün bir New Yorklu doktoru dinledim. 'Gençlere bir şey olmuyor, ne diyorsunuz?' diye sordular, 'Siz onu geçen hafta defnettiğimiz 27 yaşındaki gence anlatın.' dedi."