SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ronaldinho: Hatalarla dolu bir hayat

PSG günlerinden başlayan yükseliş ve Real Madrid'e yakışıklı olmadığı için alınmayarak Barcelona'nın yeniden ayağa kalmasını sağlayan Ronaldinho'nun film gibi hayatı... Yeşil sahada milyonlara futbol topuyla gösterilen sunan Brezilyalı'nın antrenmanlara alkollü gelmesiyle başlayan düşüşü ve ardından hapise kadar uzan yolu...

Ronaldinho, zirve yaptığı dönemde gelmiş geçmiş en iyi futbolculardan biriydi. Belki de en iyisi. Yeteneği göz kamaştırıcıydı. Brezilyalı yıldız sahada her şeyi kazanmış ve nadiren geri adım atmıştı. Ama saha dışı, özellikle de Barcelona sonrası dramatik bir hikayeye dönüştü. Messi ve Barcelona'dan ayrıldıktan sonra bela onu bir gölge gibi takip ettti. İflas, sahte pasaportlar ve sonunda cezaevi...
Messi'nin yükselişi ile Ronaldinho Barça için vazgeçilmez olmaktan çıkmıştı. Ancak iplerin kopmasına neden olan gelişme Ronaldinho'nun hatasıydı. Bir idmana Deco ile birlikte sarhoş gelen Ronaldinho'nun satılmasına karar verildi. Deco'nun da. Kulüp Ronaldinho'nun Messi'yi kötü etkilemesinden çekinmişti. Hem Deco hem de Ronaldinho o dönemde süper yıldızlardı ama Barcelona'da kimse dokunulmaz değildi.
Ronaldinho'nun fiziksel durumundaki istikrarsızlık da buna eklenince Barcelona zor kararı verip onu gönderdi.
Sonra AC Milan günleri başladı. İtalya'da geçirdiği 2 yıl inişli çıkışlıydı. Evet, 2010-11'de Serie A'yı kazandı ancak yeteneği eskisi gibi baş döndürmüyordu. 95 maçta 26 gol atmış ve zaman zaman yedek kulübesini ısıtır olmuştu, Barcelona'daki sihirbaz halinden çok uzaktı.
Onun San Siro'daki hocası Carlo Ancelotti, 'Ronaldinho'nun düşüş beni şaşırtmadı. Yeteneği zaten tartışma konusu değil ama fiziksel durumu istikrarsızdı' diye konuşmuştu.
Milan macerasının ardından birçok teklife rağmen Avrupa defterini kapayarak 30 yaşında ülkesi Brezilya'ya dönme kararı aldı. Ülkesinde kulüp kulüp dolaşan yıldız oyuncu sürekli bir başka arkadaşında yatıya kalan biri gibiydi.
2010 Dünya Kupas'nda Brezilya kadrosuna giremedi. Flamengo ile imzaladıktan sonra kulüp maaşını ödememeye başladı. Atletico Mineiro'ya transfer oldu, 3 sezonda 2 şampiyonluk yaşadı. Sonra Meksika'ya bir sezon gitti, 2015'te Fluminense'ye geri döndü. Sadece 2 ay ve 9 maç dayanabildi. Yaşı artık 35'ti ve fiziksel yetersizliği yeteneğinin üstüne çıkmıştı.
Sahadaki durum kötüye giderken, saha dışında kanunlarla başı belaya girmeye başlıyordu. 2015'te oyuncu göl evine yasadışı iskele inşa ettiği için 1,7 milyon Euro cezaya çarptırılmış ve pasaportuna el konmuştu. İki kere dünyanın en iyisi seçilen oyuncuya aynı cezanın devamı olarak 300 bin Euro daha kesildi.
Brezilya mahkemeleri ünlü yıldızın 57 evini satma işlemini de bloke etti. Öte yandan alacaklılar 2,5 milyon Euroluk alacakları için bir başka dava açtı. Öyle ki yaşayan efsane Ronaldinho'nun banka hesabında sadece 5 Euro olduğu açıklandı. Dünya medyası günler bunu konuştu. Ronaldinho'nun finansal işlerini her zaman kardeşi Roberto halletmişti, şimdi ikili altından kalkamayacakları bir krizin altında kalmıştı.
Skandallar büyüdükçe kulüpler ve markalar da Ronaldinho ile aralarına mesafe koymak istiyordu. Barcelona 2018'de aşırı sağcı Bolsonaro'ya destek veren Ronaldinho ve Rivaldo ile ilişkilerini dondurdu.
Bu nedenle Barcelona Ronaldinho'nun Paraguay'da hapse girmesinin ardından oyuncusuna destek vermedi, sessizliğini korudu.
Tüm bunlar olurken Ronaldinho'nun özel hayatı da bir başka kriz noktasıydı. Brezilya basını aynı anda iki kadınla evlendiğini iddia ediyordu. Söz konusu iki kadın Priscilla Coelho ve Beatriz Souza, Ronaldinho'nun Rio'daki evinde ünlü yıldızla birlikte yaşıyordu. Ronaldinho bu iddiaları reddetti. Ancak kadınlardan biri Coelho, Ronaldinho'ya dava açarak 2012-2018 yılları arasındaki gelirlerinin üçte birini talep etti.
Evet, hapishane demişken, Ronaldinho'nun yazılmaya devam eden hikayesi şimdilik burada... Paraguay'da maksimum güvenlikli bir cezaevinde. Kardeşi Roberto ve kendisi Paraguay'a sahte pasaportla girme suçundan yargılanıyor. 6 Mart'ta tutuklanan Ronaldinho, geçtiğimiz günlerde 1,3 milyon Euro kefaletle ev hapsine terfi etti ancak suçlu bulunması halinde 6 ay hapis yatabilir.
Ronaldinho'nun savunması, 'Ben bir suç işlediğimin farkında değildim' şeklinde. Avukatı Adolfo Martin de bu savunmaya 'Müvekkilim aptallık etti' diye destek veriyor. Milyonlarca hayranı ise seyrettikleri en heyecan verici sporcunun daha az aptallıklarla bu hikayeye devam etmesini bekliyor.