SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Üç büyüklerin kurtuluş formülleri belli oldu!

Futbolun durmasıyla gelirleri minimuma inen Türk futbolunun lokomotifleri oyuncularından indirim isteyecek. Bununla da yetinmeyecek asırlık çınarlar; tasarruf, altyapıya yönelme gibi çözümleri de devreye sokacak. Mesut Yıldırım, Ali Aydın ve İrfan Yirmibeş'in haberi...

Galatasaray indirim istiyor | 1- İlk çözüm, futbolculardan indirim istemek. Mayıs ayının ilk haftasında resmi temaslara başlanacak. Düşük maaşı olandan az, yüksek maaşı olandan fazla indirim istenecek. Hedefte, kalan kontrat bedelleri yaklaşık 26.8 milyon Euro olan Belhanda, Feghouli, Muslera, Diagne ve Babel var.
2- Teknik heyet, alt yaş kategorilerinde forma giyen 18 potansiyel yıldız adayı belirledi. Bunların ilk etapta beşi as kadroya dahil edilecek. Bu oyuncuların A takımın banko ismi yapılması hedefleniyor. Gençlerin satışı, kulübün ayağa kalkmasında önemli rol oynayacak.
3- Yönetim, GS Store’lara ağırlık veren bir formül üzerinde çalışıyor. Öncelik, kulübün kendi ürettiği ve yüksek kârı olan ürünlerin satışı. Bunun için online mağazacılığa ağırlık verilip personel sayısı azaltılacak. Ayırca yüksek takipçi sayılarından faydalanılarak sosyal medya hesaplarından sürekli gelir sağlanması planlanıyor.
Beşiktaş’ın gözü altyapıda | 4- Kurtuluşun formülü altyapıda saklı. Teknik Direktör Sergen Yalçın ve ekibinin detaylı raporuyla altyapıdan pek çok isim ilk 11’e monte edilecek. Potansiyelli gençler takımda kalırken diğerleri tecrübe kazanmaları adına kiralık yollanacak. Alt liglerde oynayan genç futbolculara ve gurbetçilerin transferine ağırlık verilecek.
5- Sözleşmesi biten futbolculara önemli bir şart var: En az yüzde 50 indirdim. Gidene kal denmeyecek, maliyetli futbolcular ismine bakılmadan satılacak. Transferde, bonservisi elinde olan tercih edilecek. Maaş indirim görüşmelerine de hız verilecek. Kadro maliyeti, 35 milyon Euro’yu kesinlikle aşmayacak.
6- Sponsor sayısının arttırılması planlanıyor. Camianın önemli isimlerinin kapısını çalacak yöneticiler, özellikle amatör branşlara sponsor olunmasını isteyecek. Böylece, kulübün üzerindeki yük hafifletilecek. Daha önce askıya alınan yardım kampanyasına hız verilecek.
Fenerbahçe’de Dortmund modeli | 7- Yönetim, Borussia Dortmund modelini Fenerbahçe’ye uygulamayı planlıyor. İflasın eşiğinden dönüp kısıtlı bütçelerle mücadele ederek Avrupa’nın en iyileri arasına giren Dortmund’un ayak izleri takip edilecek. Yüksek potansiyeli olan gençler alınacak. Oyuncu satışı baz alınan sistem kurulacak. Pahalı transfer yapılmayacak
8- Kısa vadeli olarak ise hem futbolculardan indirim istenecek hem de eldeki yıldız isimlerin satışına onay verilecek. Vedat Muriqi, Ozan Tufan ve Max Kruse’nin elde tutulması planlanıyordu ancak yeni projenin hayata geçirilmesi için gereken mali kaynak, bu isimlerin satışıyla karşılanabilir. Gelen tekliflere göre yol haritası çizilecek.
9- Başkan Ali Koç, finans kuruluşlarıyla temasta. TBB anlaşmasını mevcut şartlarla imzalamaya yanaşmayan sarı-lacivertliler, uygun kredi arayışında. Eldeki gayrimenkuller de değerlendirilecek. Satılması düşünülen taşınmazlarla ilgili bir çalışma yapılıyor. Hisse satışı ve sermaye arttırımı da gündemde