SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Wayne Rooney, İngiltere Sağlık Bakanı’na isyan bayrağını açtı: Paranın nereye gittiğini bileyim!

İngiltere'de futbolcular ile Sağlık Bakanı Matt Hancock arasında gerilim artıyor... Futbolculara maaş kesintisi için basın toplantısında seslenen Bakan'a, Rooney'den tepki geldi. İngiliz futbolcu, kamuoyunun önüne kendilerini eleştiren Bakan Hancock'a seslenerek, "Yardım etmekten büyük gurur duyardım ama yeter ki paranın nereye gittiğini bileyim" dedi.

Ünlü İngiliz futbolcu Wayne Rooney, İngiliz Hükümeti ve Premier Lig yöneticilerine çok sert tepki gösterdi. Sunday Times'a bir yazı yazan deneyimli oyuncu, futbolcuların mevcut corona virüs krizinde 'kolay hedef' olarak belirlendiğini savunarak hükümetin oyuncuları eleştirmesini 'utanç verici' bulduğunu belirtti.
Premier Lig yönetimi ve Futbolcular Birliği oyuncu maaşlarına yüzde 30 kesintiyi konuşmak üzere dün bir araya gelmişti. Oyuncular sendikası da söz konusu bir hamlenin 200 milyon poundluk bir vergi açığına neden olacağını belirtmişti.
Sağlık Bakanı Matt Hancock da oyunculara sert çıkıp, “Bu ulusal mücadelede herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini düşünüyorum ve bu Premier League futbolcularının üzerlerine düşeni yapmaları gerektiği anlamına geliyor” demişti.
Bu söylemlere karşı çıkan Rooney, finansal katkı yapmayı istediğini ancak oyuncular üzerinde oluşturulan kamuoyu baskısının faydadan çok zarar getirdiğini savundu.
"Eğer Hükümet bana gelip hemşireleri desteklemek ya da solunum cihazı almak için benden yardım istese bunu yapmaktan büyük bir gurur duyardım. Yeter ki paranın nereye gittiğini bileyim. Ben bir şeyler verebilecek konumdayım, her oyuncu böyle değil. Ama her oyuncu yüzde 30 kesintiye zorlanmak isteniyor. Neden oyuncular bir anda günah keçisi oldu. Şu son birkaç günde yaşananlar utanç verici."
"Hancock ülkeye hayatımızda gördüğümüz en büyük krizle ilgili bilgi vermeliydi" ifadelerini kullanan Rooney, Bakan'a şu sözlerle seslendi: "Neden kafasında futbolcular var? Hükümetinin pandemiyi ele alışıyla ilgili durumdan ötürü ilgiyi başka bir yere mi çekmek zorunda? Bana tuhaf geliyor çünkü bunun dışındaki tüm kararlar kapalı kapılar arkasında verildi. Ama bu kamuoyuna servis edildi. Oyuncuları kaybedilen gelirleri karşılamak için bir köşeye sıkıştırmak utanç verici. Bu kimsenin kazanamayacağı bir durum. Hangi taraftan bakarsanız bakın biz kolay hedefleriz."
Efsane İngiliz futbolcu Gary Lineker de Rooney'yi destekleyen açıklamalarda bulundu: "Sadece futbolcuları işaret etmek yerine neden zenginler elini taşın altına sokmuyor. Kimse bankacılar, CEO'lar, milyonerler hakkında konuşmuyor. Onlar harekete geçiyor mu? Harekete geçmeleri isteniyor mu? Bilmiyoruz."