SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Liverpool’dan tepki çeken karar!

Liverpool çalışanlarının bir kısmını ücretsiz izne çıkarma kararı aldı. Kulüp bu kişilerin maaşlarını tamamen alabileceğini açıklarken taraftarlar ve sporseverler karara tepki gösterdi. Devlet ücretsiz izne çıkarılanların maaşlarının yüzde 80'inini öderken Liverpool'un corona krizine özel bu düzenlemeyi istismar ettiği düşünülüyor.

SKOR DIŞ HABER
Güncellenme: 00:06, 05/04/2020
Liverpool’dan tepki çeken karar!

İngiltere Premier League’in mevcut lideri konumundaki Liverpool, resmi internet sitesinden bir açıklama yayınlayarak çalışanlarının bir kısmını ücretsiz izne çıkardığını açıkladı.

Kulüpten yapılan açıklamada bu çalışanların maaşlarının tamamının ödeneceği ifade edilirken Liverpool’un bu kararı sosyal medyada büyük tepki çekti. Tepkinin sebebi ise İngiltere’de hükümetin corona virüsünden etkilenen firmalara destek için hayata geçirdiği sistemden Liverpool’un da faydalanacak olması.

İngiltere’de hükümetin aldığı karara göre bu dönemde ücretsiz izne çıkarılan çalışanların maaşlarının yüzde 80’i devletin topladığı vergilerden ayırdığı fon üzerinden yapılıyor. Ancak burada da bir üst sınır dikkat çekiyor. Devlet, maaşı 2500 Pound’a kadar olan kişilerin maaşlarının yüzde 80’ini ödüyor. 2 bin 500 Pound’dan fazla maaş alanlar için de tavan, yüzde 80 yani maksimum 2 bin Pound.

Taraftarların, futbolseverlerin ve İngiliz halkının büyük tepkisini çeken bu açıklamanın üzerine kulübün efsane ismi Jamie Carragher da bir paylaşımda bulundu. Carragher “Jurgen Klopp pandeminin başından bu yana şefkat, merhamet gösterdi. A takım oyuncuları maaş kesintisine ciddi bir şekilde katıldı. Sonrasında bütün bu saygı ve iyi niyet kaybedildi” ifadelerini kullandı.

Açıklanan dev kârlardan sonra…

Premier League’de Newcastle United, Tottenham Hotspur, Norwich City ve Bournemouth da ücretsiz izin kararı almıştı. Liverpool şubat ayında açıkladığı rakamlara göre kulüp rekoru olan toplam 553 milyon Pound ciro ve 42 milyon Pound kar elde etmişti. Tottenham da kulüp rekoru kırmış 460.7 milyon Pound ciro ve 68.6 milyon Pound kar açıklamıştı.

Yayınlanma Tarihi:23:50,