SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fatih Terim’den sosyal medyada kendisine hakaret edenlere suç duyurusu

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, corona virüs testinin pozitif çıktığını açıklamasının ardından Twitter üzerinden kendisine hakaret içerikli ifadeler kullanan kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Güncellenme: 14:06, 03/04/2020

Hayati ARIGAN/İSTANBUL – Corona virüs testinin pozitif çıkmasının ardından bir süre hastanede tedavi gören Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, hastalığı sosyal medya üzerinden kendisine yönelik hakaret içerikli paylaşımlar yapan 3 Twitter kullanıcısı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Fatih Terim’in avukatı Rezan Epözdemir tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan suç duyurusu dilekçesinde, Terim’in 23 Mart’ta corona virüsü hastalığına yakalandığını duyurmasının ardından üç twitter kullanıcısının ayrı ayrı yaptığı paylaşımlarında itibar ve saygınlığının zedelendiği, küfür edildiği ve terör örgütleriyle bağlantılı olduğu yönünde iftira atıldığı belirtildi.

Dilekçede, “@ErtuğrulSaritas twitter hesaplı kullanıcının Samsun’un İlkadım ilçesinde ikamet ettiği belirtilerek, Terim’in Coronavirus hastalığına yakalandığını duyurduktan sonra kendi görüntülerinin bulunduğu bir video yayınlayarak “… bugün aldığımız bir habere göre Fatih Terim coronavirus olmuş ( kahkaha atıyor) Allah'ın işte sopası yok. Bunun şerefine içiyoruz…” şeklinde şarap içerek açıklama yaptığı belirtildi.

Tamam sakinim (@Themanyedek) twitter hesaplı kullanıcının “… Fatih Terim denen G…. layığını bulmuş.. beter olsun … sülüğü…” şeklinde paylaşımda bulunduğu, Haddini BiL ( @hesapVer4) twitter hesaplı kullanıcının ise Terim’i terör örgütleri ile bağlantısı olduğunu ileri sürerek, “şaibeci, terörist vatanhaini, dolapci biri dünyaya bir daha gelmez. O.. çocuğu seni…” şeklinde paylaşımda bulunduğu belirtildi.

Avukat Rezan Epözdemir şüphelilerin “Alenen Hakaret”, “iftira” ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlarından yargılanmalarını istendi.

2 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan iddianamede, şüpheli Tamer Samet Ş’nin, 4 Mayıs 2019 tarihinde Fatih Terim’e sosyal medya hesabı Twitter üzerinden hakaret ettiği belirtildi. Fatih Terim’in şikayeti üzerine yapılan soruşturmada, şüpheli Tamer Samet Ş’nin ifadesinde şikayete konu sözleri kendisinin bir anlık öfkeyle yazdığını ve pişman olduğunu söylediğine yer verildi. “Hakaret” suçunun uzlaşmaya tabi suçlardan olması nedeniyle dosyanın uzlaştırmacıya verildiği, ancak taraflar arasında uzlaşma sağlanamadığından şüpheli hakkında “Sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle hakaret” suçundan 3 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi. İddianameyi kabul eden İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi, taraflara davetiye gönderdi. İlk duruşma,11 Haziran’da yapılacak.

Yayınlanma Tarihi:12:02,