SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tottenham Başkanı’na tepki çığ gibi büyüyor!

Tottenham Başkanı Daniel Levy'nin kulüp çalışanlarının maaşında kesintiye gitme kararı, İngiltere'de sert tepkilere neden oldu. Politikacılar ve kulübün eski teknik direktörünün eleştirisine neden olan kararın, çalışanlara duyurulması ile ilgili tepkileri daha arttıracak bir detay ortaya çıktı.

SKOR DIŞ HABER
Güncellenme: 10:13, 02/04/2020
Tottenham Başkanı’na tepki çığ gibi büyüyor!

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Tottenham’ın Başkanı Daniel Levy, corona virüsü nedeniyle ertelenen ligler dolayısıyla 550 kulüp çalışanının maaşında kesintiye gidileceğini duyurdu. Resmi açıklama yapılmadan sadece 30 dakika önce çalışanlara mail yoluyla iletilen kararda, çalışanlardan yıllık izinlerini de şimdiden kullanmaları tavsiye edildi. Karar, İngiltere’yi ayağa kaldırdı.

Geçtiğimiz yıl kulüpten 11 milyon Euro kazanan Daniel Levy’nin, 550 çalışanın maaşında yüzde 20 indirime gitmesi ilk olarak politikacıların tepkisine neden oldu. “Boğazım düğümlendi” diyen Milletvekili Julian Knight “Bu karar, İngiliz futbolundaki vahşi kapitalizmin tam ortasında kan emicilerin olduğunu gösterdi” ifadesini kullandı.

Levy’nin kararına bir başka tepki de Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan gösterdi. Öncelikle milyon Euro’lar kazanan futbolcuların maaşlarında kesintiye gidilmesi gerektiğinin altını çizen Khan “Kulüpte çalışan insanlardan önce, yüksek ücret ödenen futbolculardan, böyle kriz durumlarında fedakarlık yapmaları beklenir. Futbolcuların kazandıkları paranın yanına bile yaklaşamayan işçilerin ücretlerinde kesintiye gitmek, yapılacak en son şey olmalı…” dedi.

Tottenham’da Teknik Direktör Jose Mourinho haftada 330 bin Euro, Harry Kane ve  Tanguy Ndombele 230 bin Euro, Son Heung-min 160 bin Euro, Dele Alli, Hugo Lloris ve Jan Verthongen 120 bin Euro kazanıyor.

Avrupa’da Barcelona ve Bayern Münih gibi takımlar, kulüp çalışanlarının maaşlarını ligler başlayana kadar ödeyebilmek için futbolcuların maaşlarında kesintiye gitme kararı almışlardı.

ESKİ TEKNİK DİREKTÖR DE ELEŞTİRDİ

Tottenham’da 2008-2012 yılları arasında görev yapmış olan teknik direktör Harry Redknapp da kararı ilk duyduğunda şoke olduğunu söyledi. 73 yaşındaki teknik adam “Buna inanamıyorum. Kesintinin futbolculardan yapılması gerekirdi. Bu karar Tottenham gibi büyük bir kulübe yakışmadı. Futbolcuların yılda 10-15 milyon Euro kazandığı, sahibinin dünyanın en zengin insanlarından biri olduğu bir kulüpte çalışanların maaşlarında kesintiye gidilmesi akıl alır gibi değil” diyerek tepki gösterdi.

Futbolcuların nasıl düşündüğünü bildiğini de belirten Redknapp, “Futbolcular tek başlarına hareket etmeyi pek bilmezler. Ancak takım arkadaşlarından birisi maaşında kesintiye gitmeyi kabul ederse hepsi eder. Öncelikle futbolculara sorulmalıydı” şeklinde konuştu.

Redknapp ayrıca, büyük paralar kazanan futbolculardan sağlık kuruluşlarına yardımda bulunmaları çağrısında da bulundu.

İLGİLİ HABER İngiltere`de ilk indirim Eddie Howe`dan! İngiltere`de ilk indirim Eddie Howe`dan!

Yayınlanma Tarihi:09:26,