SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Corona virüsü ile mücadelede umudun sembolü oldu

Corona virüsünün en çok yaşlıları etkilediği söylenirken, 102 yaşındaki Italica Grondona, virüste giriştiği mücadeleden galip ayrıldı. Italica Grondona'nın torunu Renato Villa, büyükannesinin hayallerini anlattı.

SKOR DIŞ HABER
Güncellenme: 09:33, 01/04/2020
Corona virüsü ile mücadelede umudun sembolü oldu

‘Nonna Lina' olarak da bilinen 1917 doğumlu Italica Grondona, İtalya'da umudun sembolü oldu. Corona virüsünü 102 yaşında yenmeyi başaran taburcu edilen Nonna Lina'nın hayalini ise torunu Renato Villa, CNN'e açıkladı.

Büyükannesinin bir motor sporları ve özellikle MotoGP hayranı olduğunu söyleyen Villa, hayalinin 7 kez MotoGP şampiyonu olmayı başaran ‘Doctor' lakaplı İtayan efsane Valentino Rossi ile tanışmak olduğunu söyledi

Torunu, Nonna Lina'nın bu hayalinin ve motosiklet tutkusunun yanında sıkı bir Formula 1 ve artistik buz pateni takipçisi ve Queen hayranı olduğunu da açıkladı.

‘ŞU DURUM BİR GEÇSİN…'

Genoa'da Nonna Lina'nın tedavi gördüğü San Martino Hastanesi'nde immünolojist ve iç hastalıkları uzmanı olarak görev yapan Raffaele de Palma, 102 yaşındaki mucizevi kadın hakkında “Bu istisnai bir durum, bu hanımefendinin vücudunun virüse gösterdiği tepki çalışma konusu olmalı. Hastaneye solunum semptomlarıyla geldi, test yaptık ve pozitif çıktı ancak neredeyse hiç özel bir bakım gerektirmediği gibi kendisini solunum cihazına da hiç bağlamadık. Belki de 100 yılda vücudu o kadar çok virüs görmüştü ki bağışıklık sistemi çok güçlüydü. Bu acil durumun ardından eğer enfekte olmadıysam kanından biraz isteyeceğim” dedi.

Dr. Vera Sicbaldi de Grondona hakkında “Onun durumu bizi çok etkiledi ve daha detaylı çalışmaya karar verdik. O 1918'deki İspanyol Gribi'ni de yaşamış ilk hasta olabilir” diye konuşmuştu.

102 yaşındaki kadının mumları üflerken çekilmiş fotoğrafı ve hastalığı atlatışı, medya tarafından ülkeye güç ve umut veren görüntüler olarak paylaşılmıştı.

Torunu CNN'e büyükannesinin Rossi hayranlığı dışında şunları da aktarmıştı:

“Sırrı ne bilmiyorum ancak şunu söyleyebilirim ki o özgür ve bağımsız bir kadın. Tek oğlu on yıllar önce ABD'de hayatını kaybetti ancak o hala hayatı, dansı ve müziği çok seviyor.”

BELEDİYE BAŞKANI ARADI

Liguria Bölge Başkanı Giovanni Toti, iyileştirdikten sonra Italica Grondona’yı aradığını söyledi. Liguria Bölge Başkanı Toti, hikayesi tüm dünyada yayılmaya başlayan Nonna Lina’nın “ölümsüz” olarak anıldığını da söyledi.

İSPANYOL GRİBİ

Italica Grondona, İspanyol Gribi olarak da bilinen 1918-1920 yılları arasında H1N1 virüsünün ölümcül bir alt türünün yol açtığı grip salgınını da yaşamıştı. Salgın, 18 ay içinde 50 ile 100 milyon arası insanın (o dönemde yaşayan nüfusunun %15’i) ölümüne sebep olarak insanlık tarihinde bilinen en büyük salgın olmuştur.

Yayınlanma Tarihi:09:08,