SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tottenham’dan corona virüsle mücadelede dev karar!

İngiltere Premier Lig takımlarından Tottenham, corona virüsü salgını nedeniyle ihtiyaç sahiplerini ağırlamak için geçen yıl açılışını yaptığı 62 bin kişilik dev stadyumunu kullanıma açmaya hazır olduğunu duyurdu.

Corona virüsü salgını tüm dünyayı etkisi altına alırken, pandemi ile mücadelede spor kulüpleri de elini taşın altına koymaya devam ediyor.
İngiliz ekibi Tottenham, açılışını kısa süre önce yaptığı yeni stadını ihtiyaç sahipleri için kullanıma açtığını duyurdu.
Dünyanın en donanımlı statlarından biri olarak kabul edilen 62 bin kişilik stadın, ilk aşamada otopark bölümünün gıda deposuna dönüştürüldüğü açıklandı.
Kulüp Başkanı Daniel Levy konuyla ilgili olarak "Corona virüsü ile mücadelede olan herkesin ortaya koyduğu çabadan dolayı gururluyuz" ifadelerini kullandı.
Üç büyük gıda kurumu olan Felix Project, FareShare ve City Harvest, Londra Gıda İttifakı kurarak ihtiyaç sahibi insanların aç kalmaması için harekete geçti.
Stat içinde 1800 HD TV, yüzde 84'ü kadınlar için olmak üzere 471 tuvalet, 773 pisuvar bulunuyor.
Tottenham'ın yeni stadyumu, Manchester United'ın evi Old Trafford'un ardından, İngiltere'deki kulüplerin sahip olduğu en büyük ikinci stadyum. Stadın yapımına aslında 2009'da karar verilmişti ama çeşitli engeller nedeniyle inşaat 2015'te başladı.
Tottenham, yeni stadıyla kapasite anlamında Londra'daki ezeli rakipleri Arsenal'in 60 bin 256 kişilik Emirates ve West Ham United'ın maçlarını oynadığı 2012 Londra Olimpiyatları için inşa edilen 60 bin kişilik Londra Stadı'nı geride bıraktı.
Yılda birkaç kez Amerikan futbolu maçlarına da ev sahipliği yapması öngörülen statta geriye çekilebilen zemin sayesinde, 25 dakika içinde Amerikan futbolu için gereken yapay çimli zemin ortaya çıkartılabiliyor.
Konserler, Amerikan futbolu maçları ve çeşitli etkinliklerle sadece maç günleri değil, 365 gün yaşayan bir yer olması öngörülen stadyumun çevreye hareketlilik ve istihdam olanakları getirmesi amaçlanıyordu.
İşte dev stattan kareler...