SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin: ‘Haziran sonunda ligler başlamazsa sezon kayıp bir sezon olur’

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, corona virüsü salgını sonrasında futbolun "bir daha eskisi gibi" olamayacağını söylerken, Haziran sonunda olsa da yerel liglerin mutlaka yeniden başlayıp bitirileceğini ve Şampiyonlar Ligi ile Avrupa Ligi takvimini de yerel liglere göre belirleyeceklerini açıkladı.

Güncellenme: 18:42, 28/03/2020
UEFA Başkanı Aleksander Ceferin: ‘Haziran sonunda ligler başlamazsa sezon kayıp bir sezon olur’

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, İtalyan basınına flaş açıklamalarda bulundu ve corona virüsü sebebiyle duran futbolun yakın geleceği hakkında önemli sözler söyledi.

“UEFA, ettiği karın yüzde 87’sini dünya futboluna dağıtmaya hazır” diyen Ceferin, “EURO 2020’yi ertelemek büyük bir fedakarlıktı Avrupa Kulüpler Birliği, Futbolcular Birliği ve ligler büyük bir birliktelik gösterdi” dedi.

Farklı senaryolara hazır olduklarını ve FIFA Başkanı Gianni Infantino ile de bu süreçte yakın temas halinde bulunduklarını ifade eden Avrupa futbolunun patronu, “A,B ve C planları var ancak bu salgının ne zaman biteceğini kimse bilmiyor. Tüm sektörler gibi biz de beklemeliyiz” ifadelerini kullandı.

‘Her şey liglere göre ayarlanacak’

Sezonun geri kalanı ile ilgili de konuşan Ceferin, hazırlıklarını ve planlarını anlattı: “Alternatiflerden biri mayıs ayının ortasında, haziran ya da hatta haziranın sonunda tekrar başlamak. Bu sezonu, bir sonraki sezonun başlangıcında bitirme seçeneği de var. Eğer ligler tekrar başlarsa, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nin de tarihlerini paylaşacağız. Her şey liglere göre ayarlanacak. Önceliğimiz ligleri bitirmek, seyircisiz olsa da, yaz aylarında olsa da öncelik bu. Önemli olan haziran sonunda tekrar başlamak, yoksa bu sezon kayıp bir sezon olur.”

İLGİLİ HABER FIFA, Corona Virüsü Çalışma Grubu kurdu! Kontrat düzenlemesi ve ödeme tavsiyesi... FIFA, Corona Virüsü Çalışma Grubu kurdu! Kontrat düzenlemesi ve ödeme tavsiyesi...

Özellikle Şampiyonlar Ligi finalinin seyircisiz oynanmasına sıcak bakmadığını kaydeden Ceferin, “Seyircisiz oynayıp oynamayacağımızı şu anda bilmek zor ancak ben Şampiyonlar Ligi finalinin seyircisiz oynanabileceğini düşünmüyorum” mesajını verdi. Ceferin ayrıca 30 Haziran’da bitecek olan sözleşmelerin durumu hakkında  karar verecek yetkilerinin olmadığını söyledi. FIFA, oluşturduğu Corona Virüsü Çalışma Grubu’na sözleşmelerin ertelemelere göre düzenlenmesi gerektiği yönünde bir öneride bulunmuştu.

Atalanta – Valencia sorusunda topu yerel yönetimlere attı!

“Doktorlar ve hemşireler bizim kahramanlarımız. Gece, gündüz çalışıyorlar. Kurallar var ancak Avrupa’nın bazı noktalarında uyulmadıığını görüyorum. Bu üzücü. UEFA ve Avrupa futbolu birlikteliğini gösterdi. Paramızı sağlık için kullanalım, bencilliğe gerek yok. Kimse bu yaşananları unutmayacak, futbol pozitif bir enerji verecek. Bu bizim almamız gereken bir ders ve gelecekte farklı davranmak zorundayız” şeklinde bir mesaj veren futbol insanı Atalanta – Valencia maçının salgının yayılmasında en önemli etkenlerden biri olduğu iddiasına ise şu yanıtı verdi:

“Bir günde böyle bir karar veremeyiz. O maç oynandığında sınırlar açıktı. 9 Şubat günü, kimse pandeminin merkezinin orası olacağını bilemezdi. Biz o dönemde yetkililerin önerilerini takip ettik.”

Yayınlanma Tarihi:18:15,