SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mehmet Demirkol: Fatih Hoca’nın sorusuna cevap bulmak lazım

BeIN Sports'ta yayınlanan BeIN Manşet programında yorumcu Mehmet Demirkol, her zamanın aksine canlı yayına evinden internet üzerinden bağlandı. Demirkol, corona virüsü nedeniyle ertelenen Süper Lig'in nasıl devam edeceği konusunda farklı bir yorum getirdi.

"En son yaptığımız yayından beri evden çıkmadım. Umarım her şey bittiğinde çok fazla kaybımız olmaz. Şöyle zannediyoruz, biz iyiyiz, bir şeyimiz yok, dışarı çıkabiliriz. Halbuki öyle değil, iyi olmayabilirsin. İyi olduğunu zannettiğin sırada üzerinde virüs olabilir."
"Gençlere bir şey olmaz diye bir şey yok. Yaşlandıkça risk daha da artıyor. Yaşlandıkça riskin artıyor olması, gençlere bir şey olmayacağı anlamına gelmiyor. Ölümsüz hissetme hissi, gençliğin olmazsa olmazlarından biridir. Güzel bir şeydir ancak bugün için değil. Bugün başka bir durumdayız."
"Fatih hocaya çok geçmiş olsun. Hoca, yaşama arzusu çok yüksek, genç çocuk kadar hayat hırsı olan bir insandır. Bunu yeneceğine adım gibi eminim. Acil şifalar diliyorum. Abdurrahim başkan ve eşine de... Umuyorum atlatacaklar."
"Fatih hocanın sorduğu sorunun cevabını bulmak lazım, 'Biz neden oynuyoruz?' sorusu. Cevabı çok net aslında, çünkü kulüpler oynamak istediler. Türkiye'deki futbol kulüplerinin hemen hemen tamamı o gün maçları oynamaya ve para kazanmaya devam etmek istiyorlardı. Oyuncularına para ödemek ve finansal durumu devam ettirmek istiyorlardı."
"Oynamak istediler, buna Galatasaray da dahil. Ancak sonrasında seyircisiz oynama kararı verildikten sonra Galatasaray Başkanı, 'Seyircisiz oynanacaksa oynamayalım.' dedi, haklı olarak."
"Başka şeyleri tartışmamız lazım. Hala bazı başkanlardan 'Testlerden sonra antrenmanlara başlayacağız.' duyuyorum. Yapmayın arkadaşlar. Yapmayın. Şu an futbol düşünülecek zaman değil. Düşünülecek zaman gelir."
"Ligi iptal etmeye gerek yok. Bu işi atlatırsak, bittiği gün, o zaman ne yapacağımıza karar veririz. Diyelim ki Ağustos başında çalışmaya başlayacak oyuncular. 6-7 hafta çalışmak yeterlidir. Ekim gibi, 1 ay içinde bu sezon bitirilir, Kasım'dan itibaren de yeni sezon başlar ya da bu sezonu Aralık'a kadar bitirirsiniz, yeni sezonu play-off'lu düzenlersiniz."
"Ligin bitmesine 8 hafta kala 'Ben play-off'a geçtim.' olmaz. Ama önümüzdeki sezonu play-off'lu, kupa usulü yapabilirsin."
"Maçların ertelenmesi kararı verilmeden önce televizyonda Bilim Kurulu'nun söylediklerini futbola uyarlayarak "Birbirinize yaklaşmayın. Ama kafaya çıkmak, birbirinizin terini yutmak serbest." demiştim. Bunun üzerine beni birçok kulüp yöneticisi ve teknik direktör arayıp teşekkür etti."
"Fatih Hoca'nın açıklamalarında ceza verilecek bir şey yok. Sadece "Şampiyonluğu kime verirseniz verin" kısmı mesajın iletilmesinde taraftarları böleceği için yanlış anlaşılabilir."