SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye ligleri erteleyince, Avrupa’da futbol oynayan tek ülke kaldı! ‘Kimsenin umrunda değil!’

Karşınızda Avrupa'nın hala futbol oynanan tek ligi, Başkan'ın 'traktör terapisi' ile corona virüsünün tedavi edileceğini düşündüğü ülke; Belarus.

Türkiye Süper Lig'inin geçtiğimiz perşembe günü 'nihayet' askıya alınmasının ardından Belarus Premier Ligi, Avrupa'da devam eden tek büyük turnuva haline geldi.
Duruma tepki gösteren Belaruslu ünlü futbolcu Alexander Hleb ülkesinde corona virüsünü kimsenin umursamadığını söylüyor.
Önceki gün Energetyk-BGU ve BATE Borisov Belarus'un başkenti Minsk'te karşı karşıya geldi. 730 taraftarın izlediği maçta (stadın yarısı) Minnows Energetyk-BGU bir sürprize imza atarak güçlü rakibini 3-1 mağlup etti.
Arsenal, Barcelona, Gençlerbirliği ve Konyaspor takımlarında forma giyen ve geçtiğimiz sezon profesyonel kariyerini bitirme kararı alan Hleb, Berlarus'ta corona ile ilgili neredeyse hiç tedbir alınmadığını belirtti ve durumu ironik sözlerle eleştirdi:
"Tüm dünya Belarus ligini izliyor. Herkes televizyonunu açıp görebilir. NHL sezonu kapadığında bazı oyuncular Rusya'ya oynamaya gitmişti. Belki Messi ve Ronaldo Belarus'a gelerek oynamaya devam edebilir. Kim bilir?"
Belarus Başkanı Alexander Lukashenko geçtiğimiz hafta corona virüs ile mücadele için 'traktör terapisi' önermişti: "Traktör'de çalışan insanlar arasında virüsü konuşan yok. Köylerde traktör herkesi iyileştirecek. Tarlalar herkesi iyileştirecek."
Lukashenko perşembe günü 51 corona vakası olduğunu doğrulamış ve Batı Avrupa gibi travma yaşamadıklarını öne sürmüştü.
Hleb ise böyle düşünmüyor: "Corona virüsü Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'ni kapattırdı. Bu iyi çünkü durdurma çabası var. UEFA doğrusunu yaptı. ama Belarus'ta kimsenin umrunda değil. İnanılmaz. Başkan bekleyip görmek istiyor. İtalya ve İspanya'da ne olduğunu görüyoruz. İyi görünmüyor. Ama benim ülkemde devlet yetkilileri durumun ciddi olduğunu kabul etmiyor. Gençler ve öğrenciler de böyle düşünüyor. Ben ailemle evimden çıkmıyorum. Ama dışarı çıktığımda sokaklar ve restoranların dolu olduğunu görüyorum. Herkes normal şekilde idmana çıkıyor, yeni sezona hazırlanıyor. Umurlarında değil. Ben kendimi ve ailemi düşünüyorum, minimum temas kuruyorum. Ülkemde bunları anlatmak zor. Tüm ligler kapandı ama biz sorun görmüyoruz. Neden? Bilmiyorum."