SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Corona virüsü sözleri eleştirilen Donald Trump’a bir tepki de yıldız isimden geldi

ABD Başkanı Donald Trump'un corona virüsü ile sözleri eleştiri yağmuruna tutulurken, bir tepki de NBA'in eski yıldızlarından Jeremy Lin'den geldi. Jeremy Lin, Trump'un açıklamalarının ırkçılığı körüklemekten başka bir şeye yaramadığını söyledi.

Güncellenme: 12:02, 20/03/2020
Corona virüsü sözleri eleştirilen Donald Trump’a bir tepki de yıldız isimden geldi

NBA takımlarından Toronto Raptors ile geçtiğimiz yıl şampiyonluk yaşadıktan sonra Çin Ligi ekiplerinden Beijing Ducks'a transfer olan Tayvan asıllı Amerikalı yıldız basketbolcu Jeremy Lin, ABD Başkanı Donald Trump’a tepki gösterdi. Trump’un, corona virüsüne Çin virüsü demesi nedeniyle başlayan eleştiri yağmuruna katılan Lin, böyle kötü bir hadisede ülke belirtmenin ırkçılığı arttıracağını söyledi.

Trump’ın “ABD, Çin virüsünden etkilenen bilhassa hava yolu ve diğerleri gibi endüstrileri güçlü bir şekilde destekleyecek. Her zamankinden daha güçlü olacağız!” şeklindeki açıklamasına tepki gösteren Lin “Umarım yanlış yönetim nedeniyle virüse kapılan zor durumdaki insanlara ve sizin ırkçılığı körükleyen açıklamanızdan etkilenecek insanlara da güçlü bir destek verirsiniz” dedi.

Bazı kişilerin Alman Kızamığı ve İspanyol Gribi şeklindeki örnekler vermesini de eleştiren Lin, sosyal medya hesabından yaptığı bir başka paylaşımda, “Alman Kızamığı ya da İspanyol Gribi de duymak istemiyorum. Tek bildiğim bu açıklama Asya kökenli ABD’lilere sözlü ve fiziksel saldırı olarak geri dönüyor. Ben tarihte verilen isimlere takılmıyorum. Sadece Çin karşıtı bu ince mesajın, Asyalı insanlara karşı nefreti arttırdığını biliyorum” ifadelerini kullandı.

İşte Jeremy Lin’in Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar:

 

TRUMP SÖZLERİNİ SAVUNMUŞTU

ABD Başkanı Donald Trump, corona virüsüne Çin virüsü demesinin nedeni olarak hastalığın ilk olarak Çin’de çıkmasını göstermişti. Ancak Dünya Sağlık Örgütü, virüs salgınlarının bir ülkenin adı ile anılmasının büyük bir yanlış olduğunu açıklamıştı.

Donal Trump’ın Çin virüsü tanımı, hemen her kesim tarafından sert bir şekilde eleştirilmişti. ABD Başkanı Donald Trump'ın, Covid-19 için Çin virüsü demesi Pekin yönetimini de kızdırmış, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Trump'ın sözlerinden “Büyük bir öfke duyduklarını” belirtmişti.

DAHA ÖNCE DE UYARMIŞTI

Jeremy Lin, corona virüsü ilk ortaya çıktığı zaman da, salgının ırkçılık için kullanılmaması çağrısında bulunmuştu. Çin'de basketbol liglerinin corona virüsü nedeniyle süresiz ertelenmesinin ardından doğduğu ülke olan ABD'ye geri dönen Jeremy Lin, virüs bahane edilerek ırkçılık yapıldığını söylemişti.

Yine sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda Çin'den döndükten sonra kendisine bakışın değiştiğini belirten Jeremy Lin “Lütfen corona virüsünü ırkçılık yapmak için kullanmayın” ifadelerini kullanmıştı. Yaşadıkları nedeniyle çok üzgün olduğunu belirten Jeremy Lin, Asyalı insanlar için corona virüsünün yeni bir ırkçılık nedeni olmasından korktuğunu belirtmişti.

İLGİLİ HABER Sion Başkanı Constantin 9 futbolcuyu kovdu Sion Başkanı Constantin 9 futbolcuyu kovdu

Yayınlanma Tarihi:11:47,