SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye’de corona virüsü isyanı! ‘Canla oynamayın’

Corona virüsü salgını nedeniyle Avrupa'da tüm ligler ertelenirken, Türkiye'de liglerin seyircisiz oynanması kararına tepkiler çığ gibi büyüyor.

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızla yayılan corona virüsü nedeniyle hemen hemen tüm organizasyonlar iptal edildi. Buna rağmen Türkiye'de liglerin seyircisiz oynanmasına spor dünyasından tepki yağdı.
İşte bir günde gelen tepkilerden bazıları:
Ali Çetin (Denizlispor Başkanı): Her şeyin başı sağlık. Futbolcuların düşüncesi de bu yönde. Onların da aileleri var, çocukları var. Alınan kararlara uymakla mükellefiz ancak biz de ligin ertelenmesi taraftarıyız.
Hamza Hamzaoğlu (Gençlerbirliği Teknik Direktörü): Futbolcularımız rahat değiller, temastan kaçıyorlar. Zaten iki oyuncumuz tedavi amaçlı yurtdışına çıktı. Liglerin ertelenmesinden yanayız. Maç tamamlanır ama giden hayat geri gelmez.
Rıza Çalımbay (Sivasspor Teknik Direktörü): Futbolcuların çoğunun kafası rahat değil. ‘İsteyen oynasın, istemeyen oynamasın’ deseler bir çoğu oynamayacak. Burada bütün Avrupa ülkelerine ve diğerlerine bakıyorsunuz yüzde 99’u iptal etti.
Ünal Karaman (Rizespor Teknik Direktörü): İnsanın canı dünyalarla ölçülemez. Bu konuda devletin etkili ve yetkili kurumları insan canıyla oynamazlar, risk varsa gereğini yaparlar. İnsanların aileleri var, evlatları var.
Tamer Tuna (Antalyaspor Teknik Direktörü): Ben liglerin erteleneceğini tahmin ediyorum. Bize de virüs bulaşmış olabilir. Soyunma odasında bile herkes tereddüt içerisinde. Göz göze geliyoruz ve bu teması duygularımızla yaşatıyoruz. Böyle bir ortamda çalıyoruz. Soyunma odasında birlikteyiz, aynı tabaktan, çatal, bıçaklarla yemeğimizi yiyoruz.
Necati Ateş (Galatasaray Yardımcı Antrenörü): Sonuç olarak; evde mi kalalım? Antrenmana mı gidelim? Maç için şehir dışına mı çıkalım?
Erkan Zengin (Adana Demirspor futbolcusu): Fatih Hoca o kadar güzel konuştu ki desteklenmesi gerekiyor. Herkes aynı fikirde ama kimse söyleyemiyor. İnanılır gibi değil. Kimse idmana bile çıkmak istemiyor. Futbolu bırakabilirim.
Samet Geyik (Beşiktaş Sompo Japan Kaptanı): Yaptığımız iş mesafe kurallarına uymuyor. Herhangi bir sporcuda olan hastalık bizleri ve çevremizi etkileyecek, salgın daha da artacak. Ricamız kontrol altına alınana kadar liglerin ertelenmesi.
Wouter Ter Maat (Fenerbahçe HDI Sigorta voleybolcusu): Spor zaten seyirciyle güzel. Seyircisiz oynamanın bir anlamı yok. Eğer, sezonu ertelerseler bulduğum ilk uçakla Hollanda’ya döneceğim. Kız arkadaşım şu an evde karantinada. Sürekli olarak evde yalnız. Evime gitmek istiyorum.