SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mustafa Cengiz: ‘Toplumun gelişmesi, kadının gelişmesine eş değerdir’

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, 'Kadına Yönelik Şiddeti Nasıl Önleriz´ adlı panelde açıklamalarda bulundu.  

Güncellenme: 18:15, 12/03/2020
Mustafa Cengiz: ‘Toplumun gelişmesi, kadının gelişmesine eş değerdir’

Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadyumu Özhan Canaydın Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ‘Kadına Yönelik Şiddeti Nasıl Önleriz’ paneline Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’in yanı sıra Avukat Handan İlağa ve Uzm. Ecz. Belkis Ünver katıldı.

Kadınların gelişmesinin toplumun gelişmesine eş değer olduğunu belirten Mustafa Cengiz, şu ifadeleri kullandı:

“Kadınlar bizim her şeyimiz. Kadının olmadığı hiçbir yerde olumlu bir şey çıkmaz, çok zordur. Bir toplumun gelişmesi kadının gelişmesine eş değerdir. Kadın ne kadar gelişmişse, ne kadar eğitimliyse, bütün dallarda sadece sporda, siyasette değil iş hayatında yer alıyorsa orada gelişme vardır. Bütün gelişmiş toplumlara baktığımızda bu parametreyi görürüz. Bütün geri kalmış toplumlara bakın bunun tam tersini görürsünüz. Bunun tersiyle de birlikte kadına şiddeti görürsünüz.”

“SOSYAL MEDYANIN OLUMLU KATKISI OLUYOR”

“Çocuk bütün güzel huyları anneden alır. Cesareti, eğitimi anneden alır. Bizim Türk toplumunda sosyal medyanın gelişmesi ile birlikte kadının hayrına bir iş oluştu. Kadına yapılan şiddetin yansımasına ve ses bulmasına neden oluyor. Kadına şiddetten yapılırken medyanın bir ucunda olan insanlar düşünmek zorunda kalıyor. Sosyal medyanın ve medyanın bu anlamda olumlu katkısı olur. Sosyal medya bu anlamda müthiş bir görev yapıyor. Kadına şiddet yapanı teşhir ediyor.”

“KADIN FİZİKİ ANLAMDA ERKEKLE YARIŞAMAZ AMA…”

“Çok şiddetli yasal önlem alınmalı çünkü kadın narindir. Kadın fiziki anlamda erkekle yarışamaz, sportif anlamda her anlamda yarışır. Bu zihniyeti topluma yerleştirmemiz gerekir. Eğitim bu işin başı. Eğitim ile birlikte sert önlemler almak gerekiyor. Kadının önünü keserseniz toplumun önünü kesersiniz.”

[İHA]

Yayınlanma Tarihi:17:39,