SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mehmet Demirkol’dan penaltı yorumu: ‘Pozisyon gri değil, net faul’

BeIN Sports yorumcusu Mehmet Demirkol, Sivasspor-Galatasaray maçında ev sahibi ekibin kazandığı penaltıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

"Penaltı konusuyla ilgili Fatih hocanın haklı olduğu yerler var, haksız olduğu yerler var. Bu pozisyon gri değil. Bu pozisyon net faul. Faul olmasının sebebi de tabanla müdahale etmeye çalışması. Topa vursa sonra oyuncuya vursa yine faul. Futbolda tabanla topa gitmek yasak"
"Futbolda röveşata atmak yasak. Kurallar yasaklamış. Ancak etrafında kimse yoksa, kimseyi tehdit etmiyorsan güzel estetik hareket at diyor."
"Ama hobi olarak at diyor. Yasaklanmış. Topa tabanla müdahale etmek yasaklanmış, rakibe tabanla gitme görüyorsak, bu da faulse ceza sahası içindeyse penaltı"
"Fatih hocanın haklı olduğu taraf şu. Bu pozisyonu hakemden daha iyi görebilen kimse olamaz sahada. Niye çalmıyor diyor. Ben de çalmadığını görünce penaltıyı da vermeyecek. Hatta 'VAR'a da gitmeyecek. Şu pozisyonu görmeme ihtimali var mı? Sesini duyar."
"Şu olmuş olabilir mi? Vurdu ama acaba çarpıştılar mı bunlar. Şu seyrettiğimiz film hangi senaryo ile çekilmiş olabilir. Gitti 'VAR'a baktı evet Seri tabanıyla oyuncuya vurmuş ben de penaltı vereyim dedi. Böyle olabilir. Pozisyon gri olmamakla birlikte hakem başta kararı vermeliydi."
"Gri bir pozisyonda durup dururken penaltıdır değildir olmaz. Mesela Onyekuru'nun pozisyonu. O gri pozisyon. İtti mi, ikili mücadele mi onu bilemiyorsun. Burada ayağına tabanla vuruyorsan grilik kalmıyor. Topa da müdahale etsen faul oluyor Trabzonspor maçında olduğu gibi"