SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor yazarlarından Galatasaray – Gençlerbirliği maçı değerlendirmesi

Süper Lig'in 24. haftasında oynanan ve 3-0'lık Galatasaray galibiyeti ile biten Galatasaray - Gençlerbirliği maçının ardından spor yazarları ve yorumcuları çarpıcı ifadeler kullandı.

Terim'in şifresi! | Oğuz Dizer (Fanatik) | Dr. Oytun Erbaş’ı okuduğum an, ‘işte Fatih Terim’in şifresi’ dedim. Asperger sendromu! Nedir bu? Bir konu hakkında yoğun literatür taraması yapan, mükemmel belleği olan ve bunu belleğine adeta nakşeden; üstelik konuşarak karşısındakine aktarıp, belleten insanlara ‘asperger’ denir.
Oytun Erbaş tıp dalı ve virüsler, Fatih Terim ise futbol alanında ‘mucize doktor’ hamilidir. Gençlerbirliği dakika 2’de tehlikeli oldu. Oldu da aynı dakika içinde, kendi kalesinde de, tehlikeli oldu! Ömer Bayram 3. dakikada 10. asistini, Donk ise 3. golünü attı: 1-0. Konuk yediği gole rağmen, düzenini korudu ve tehlikeli de oldu. Ama Galatasaray kalitesi ve otomasyonu 8’de 8’den taviz vermemeye yeminliydi.
35’te Falcao, Mariano asistinde 2-0’ı, Feghouli asistinde ise 3-0’ı sağlayan ev sahibi, geceyi arzu ettiği gibi tamamladı. Her açıdan zor olması beklenen müsabakayı, böylesi serin kanlı ve tempolu geçebilmek ancak ‘Terim’in şifresi’ ile mümkündü. Ve öyle mümkün oldu.
Zirveye dev adım | Ercan Taner (Sözcü) | DUYGULARIN ön planda olduğu, gözyaşlarımızı tutamadığımız, ateşten günler yaşıyoruz. Futbol, tiyatro ve sinema gibi eğlence sektörünün içinde yer alıyor.
Ama futbolda yer alan aktörler ve seyirciler, hissettiklerini, yaşadıklarını o an gösterebilirler. Sessiz başladı maç…
SAYGI ve üzüntü ön plandaydı. Fakat içleri buruk olsa da profesyoneller işlerini yapmak zorunda. Donk yine görevini yaptı, golünü attı. Kornerlerde zamanlama açısından ne kadar önemli bir oyuncu olduğunu bir kez daha kanıtladı. Topu geri kazanma ve hava topu hâkimiyeti istatistikleri hep Galatasaray lehineydi maç öncesinde. İlk yarıya bu istatistiklerin yansıdığını gördük. Orta alanda pres, hücuma çabuk çıkma ve tempoyu ayarlamak…
BU prensipler Fatih Terim'in olmazsa olmazları arasında. Yapamayan, oyundan düşen kulübede oturur! Hoca, bu mesajı vermiş oyuncularına. Ligin ikinci devresinde Mariano ve Saracchi ile kanat organizasyonlarını çok iyi kullanan Galatasaray, bu servisleri çok seven Falcao ile antrenmanlarda çalışılmış bir gol daha buldu ilk yarıda. Bu atak organizasyonları doğru yapılırsa, Falcao asla affetmez! İkinci yarıda 2-0'ın avantajını iyi kullandı ev sahibi. Final paslarında başarı oranı daha iyi olsa, fark inanılmaz artardı.
Gençlerbirliği mecburen risk aldığı için, Falcao yine golünü attı. Gol makinesi artık arızasız çalışıyor. Galatasaray, zirve yürüyüşüne emin adımlarla devam etti.
Düşük viteste kazandılar | Mehmet Demirkol (Fanatik) | Galatasaray geçen yıl bu zamanlarda evindeki baskı oyunlarıyla şampiyonluğa ulaşmıştı. Bu yıl lige başlarken salt set oyunlarıyla oyun kurmaya çalıştılar ve zorlandılar. Şimdiyse top sahip olduğu maçlarda dahi çok hızlı boş alana dönmeye çalışan bir geçiş oyunu sergiliyorlar. Bu kadar kısa sürede bu kadar değişebilmek gerçekten ilginç. Bu, kuşkusuz Emre ve Onyekuru’nun kadroya dahil oluşu ve Feghouli’nin yeniden doğuşuyla mümkün oldu.
Lemina’nın yokluğunda geçen hafta Belhanda bu hafta Taylan’la da başarılı olabilmek de değerli. Büyün bunlar Marcao, Ömer, Seri ve Mariano’nun topu hızla hiç beklemeden boş alana aktarmak için gösterdikleri yoğu çabaya dayanıyor. Sağdan sola, özellikle derinliğe atılan toplarla Galatasaray kontrol edilmesi zor bir dinamizme ulaştı. Dün kendilerini çok yormadan düşük viteste kazandılar. Falcao ve Onyekuru biraz dikkatli olsa çok daha büyük fark da mümkün olabilirdi.
Onyekuru-Falcao- Mariano-Terim | Ali Ece (Fanatik) | Onyekuru’nun hızı, bizim lig ortalamasının o kadar üstünde ki ona en kaliteli pas atılmasa bile topla buluşup etkili oluyor. Hele iyi paslar gelince Onyekuru maçı koparıyor: İlk 22 dakikada Seri beş kez Onyekuru’yu savunma arkasına kaçırdı.
Zaten maçın başında Ömer’in çok iyi kullandığı kornerde Donk’un golü erkenden gelince Galatasaray, Gençlerbirliği’ne sürpriz imkânı bile vermeyeceğini gösterdi. Ömer’in ligdeki 10. asistine imza attığı kornerde topu gönderdiği yerde hem Falcao hem de Donk yükselirken rakipten sadece bir oyuncu o da kıyıdan köşeden topa doğru yükseliyordu.
Galatasaray maçın kalanında da o pozisyondaki gibi Ankara ekibini sürklase etti. 2. golde Mariano sezonun 2. yarısında döndüğü fabrika ayarlarının alameti farikası ‘Al da at’ paslarından birini verdi. Falcao bir de 69’da özel fırsatçılığını konuşturdu. Lemina yokken Emre yerine defansif açıdan daha savaşçı olan Taylan tercihi doğruydu.