SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mehmet Demirkol: ‘Aziz Yıldırım ile ilgili anlatılan bir hikaye vardır…’

BeIN Sports yorumcusu Mehmet Demirkol, teknik direktör Ersun Yanal'ın istifasının ardından Fenerbahçe'deki son durumu değerlendirirken çarpıcı tespitler yaptı. Demirkol, eski başkan Aziz Yıldırım hakkında da önemli bir detaya değindi.

"Ali Şen döneminden beri başlayan bir şey. Fenerbahçe kendi kahramanlarını harcıyor sürekli. Oğuz-Aykut Sakaryalılar gitsin'den başlayıp, Aziz Yıldırım döneminde; Mustafa Denizli şampiyon yapar 'sen mi şampiyon yaptın sanki', Daum şampiyon yapar odasında 1 ay bekler."
"Zico, Aykut Kocaman giremez, Ersun Yanal giremez bu kulüpten içeri. Van Hooijdonk giremez, Alex giremex, o giremez, bu giremez, sürekli kendi kahramanlarını yok eden bir sistem. Şu anda da bu devam ediyor. Ali Koç'tan beklenen bunu değiştirmesiydi. Fenerbahçe Aziz Yıldırım'ın hiçbir döneminde olmadığı kadar negatif bir hava içinde. Comolli'nin söylediği hiçbir şeye inanma, buna inan. Herkes bunu söylüyor."
"Ali Koç bunu düzelttiği anda, büyük bir destek var hala. Bunu düzeltir. Fenerbahçe Kulübü'nü bir pazarlama, reklam şirketi gibi yönetiyor. Ben buradaki her şeyden anlarım gibi yönetiyor. Ama bir ilaç, kimya şirketi gibi yönetilmesi gerekiyor. Ben buradaki hiçbir şeyden anlamam, uzmanları gelsin yönetsin. Bilim yönetsin. Comolli 1 buçuk yıldır ayrılmaya çalışıyorum diyor hangisine inanacaksın."
"Varolan negatif havayı pozitife çevirecek bir yaklaşıma geçmek lazım. Sportif pozisyonuna gerçekten sportif direktör gelmesi lazım. Türkiye'yi, dünyayı bilen. Buna uygun idari direktör, teknik direktör lazım. Fenerbahçe'nin önce yüzünün gülmesi lazım, pozitif bir dünyaya geçmesi lazım."
"Fenerbahçe maça çıkıyor, öne geçiyor. Herkes rakip kim olursa olsun kaybedeceğinden endişeli, rakip de kazanacağından emin. Fenerbahçe ligin dibindeki bütün takımlara puan kaybetti. Bunun futbolda karşılığı yok. Bunun tamamı psikolojiktir. Psikolojinin içinde taktik de var."
"Fenerbahçe'nin PSG'de oynamış, geçen sezon 10 küsür gol atmış santrforu kenarda oturuyor, Vedat Muriqi krize girmiş. Ya adam 52 dakika süre almış. 52 dakika oynar mı Mevlüt Erdinç. Bir maçta da sen oyna de. Fenerbahçe bazı oyuncuların üstünü çiziyor. Ersun hoca yapamadı. Bu Ersun hoca kötü teknik direktör demek değil, kötü teknik direktörlük yaptı demektir."
"Aziz Yıldırım'la ilgili anlatılan bir hikaye vardır. Bir uydu anteni takılacak. Firma bakıyor stadın neresine takılır diye şans eseri Aziz başkanla karşılaşıyorlar 'Ne yapıyorsunuz siz burada' diye soruyor. Anlatıyorlar durumu. Aziz başkan 'gelin benimle' diyor, gidiyor 'bakın buraya koyun' diyor. Sonra ölçümler yapılıyor hakikaten en doğru yer orası çıkıyor."
"Fenerbahçe'nin damarlarındaki her şeyi bilen, mutlak iktidardan sonra yerine kim gelirse gelsin bocalar. Vizyon falan vesaire. Doğru vizyonunuz olabilir ama icraatte krizler yaşayabilirsiniz. Ama bu hakikaten çok kötüsü."
"Aykut hoca, Ersun hoca, bırakalım abi başka bir düzleme geçelim. Emre Belözoğlu için doğru dönem mi, ilerde teknik direktörlük yapacaksa doğru bir başlangıç mı? Böyle bir şeyin ortasına, hayatındaki ilk teknik direktörlük deneyimini yapacak olan ve muhtemelen ilerdeki efsanelerinden biri olacak adamı koymak haksızlık. Adama ne diyeceksin gel Fenerbahçe'yi kurtar mı diyeceksin? Niye adamın üstüne bu yükü yüklüyorsunuz?"
"Fenerbahçe'nin futbol organizasyonunu kurması lazım. Adam taç hocasıyla çalışıyor ya. Jürgen Klopp diyorsun adamın taç hocası, savuna hocası var. Önce bunu yap sonra hocayı bulursun."
"Aziz Yıldırım ilk senelerinde hep şunu söyledi. Biz buraya sistemi oturtacağız sonra iş yürüyecek. Ne demek bu, benim yerime kim gelirse gelsin sıkıntı yaşamayacağız. Giderken ne diyordu? Ben gidersem burası olmaz. E nasıl sistem kurdun o zaman? Kendime göre sistemi kurdum. Kişiler üzerinde çok zaman harcıyoruz. Mevzu kişiler değil. Önce organizasyonu doğru kuralım, kişiler kolay."