SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Son dakika… Galatasaray’da Genel Kurulun İptali davasında sıcak gelişme

Galatasaray Kulübü'nün mali genel kurulunda yönetim kurulunun idari açıdan ibra edilmemesine yönelik olarak yönetimin mahkemeden aldığı mevcut yönetimin devam etmesine ilişkin tedbir kararıyla ilgili davaya devam edildi. Mahkeme dava dosyasının bilirkişiden dönmediğini belirtirken, feri müdahillerin reddi hakim talebi nedeniyle duruşma ertelendi.

Güncellenme: 13:54, 21/02/2020
Son dakika… Galatasaray’da Genel Kurulun İptali davasında sıcak gelişme

Hayati ARIGAN/İSTANBUL

İstanbul 14. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmaya, feri müdahil Mustafa Cengiz ile Kaan Kançal’ın avukatları, davacı Abdurrahim Albayrak, Yusuf Günay, Mahmut Recevik’in avukatları ve Galatasaray Kulübü avukatları katıldı. Feri müdahiller Metin Ünlü, Metin Sinan Aslan, Gözde Büyükeroğlu da duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşmada, mahkeme hakimi dava dosyasının henüz bilirkişiden dönmediği belirtti. Davacı Abdurrahim Albayrak, Yusuf Günay, Mahmut Recevik’in avukatları dosyanın bilirkişiden dönmesinin beklenilmesini talep etti. Feri müdahillerin avukatları da sırayla söz alarak dava dosyasındaki eksiklerin tamamlanmasını istedi.

‘MAHKEME HAKİMİNİ ÇEKİLMEYE DAVET EDİYORUZ”

Duruşmada, feri müdahil (yan davacı) Metin Sinan Aslan söz alarak, ”Biz mahkemenin delil toplama yöntemine itiraz ediyoruz. Mahkeme bizim bilirkişi heyetinin oluşumuna ve bilirkişi incelemesinin yöntemine ilişkin itirazımızı sunmamıza izin vermemiştir. Mahkeme ses kayıtlarının incelenmesi noktasında hiçbir inceleme yaptırmamıştır. Biz mahkeme hakiminin tarafsız yargılama yaptığına ilişkin kuşku duyuyoruz. Mahkeme 6 aydır tedbire ilişkin itirazları karar bağlamamıştır. Mahkemenizin müspet veya menfi bir karar vermesini talep ederiz. Bu konuda gecikmeniz nedeniyle mahkemenin tarafsızlığından şüpheye düşerek mahkeme hakimini çekilmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

”MAHKEME MADDİ GERÇEĞİ ORTAYA ÇIKARMAK ZORUNDADIR ”

Feri müdahil Metin Ünlü de duruşmada konuşarak, ”Bizim delillerimizi bildirme hakkımız vardır. Mahkeme maddi gerçeği ortaya çıkarmak zorundadır. Mahkeme hakiminin tarafsızlığından şüphe duyuyoruz. Mahkeme istinaf mahkemesinin kararını uygulamamaktadır. Tanıklarımızın dinlenilmesini talep ediyoruz. Mahkeme hakiminin davadan çekilmesini talep ediyoruz” dedi.

“TANIKLAR FERİ MÜDAHİL OLARAK DAVAYA KATILMIŞLARDIR”

Davalı Galatasaray Kulübü avukatı Petek Akyüz Arslan da söz alarak, ” Bu davayla alakalı olarak hazırladığımız dilekçeleri hiçbir şekilde kimsenin onayına sunmadık. Deliller arasında tanık bildirmeme sebebine gelince bu dosyada tanık olarak bildireceğimiz isimler feri müdahil olarak davaya katılmışlardır” dedi.

”FERİ MÜDAHİLLERİN İTİRAZI REDDEDİLSİN ”

Duruşmada, davacı Abdurrahim Albayrak, Yusuf Günay, Mahmut Recevik’in avukatı Ömer Faruk Kırbıyık ise ”Huzurdaki davanın konusu yönetim kurulu üyelerinin idari yönden ibra edilmesine ilişkindir. İdari ibrasızlık diye bir kavram hukukumuzda yer almamaktadır. Feri müdahillerinin itirazlarının reddi gerekmektedir” dedi.

DOSYANIN BİLİRKİŞİDEN DÖNMESİNİN BEKLENİLMESİNE KARAR VERİLDİ

Mahkeme hakimi Saliha Kut, dosyanın ve raporun bilirkişiden dönmesine karar verdi. Mahkeme, hukuk muhakemeleri kanununun ilgili maddesi gereğince taraflardan birinin hakimi reddedebileceği hükmünü gözeterek reddi hakim talebinin yazı işleri müdürlüğüne dosyanın iletilmesine karar verdi. Duruşma ertelendi.

NE OLMUŞTU?

Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu’nda, geçen yıl 23 Mart’ta ibra krizi yaşanmıştı. Sarı-kırmızılı kulübün mali genel kurulunda Mustafa Cengiz başkanlığındaki yönetim kurulu, idari açıdan ibra edilmemişti. Seçim sürecine girmesi beklenen Galatasaray’da mahkemeye giden yönetim kurulu üyeleri Abdurrahim Albayrak ve Yusuf Günay, mevcut yönetimin görevine devam edebilmesi için mahkemeden idari tedbir kararı aldırmıştı. Galatasaray Kulübü’nün avukatları da tedbir kararının kaldırılması için itiraz etmişti. Galatasaray Divan Kurulu üyeleri de haklarında bir takım ithamlara cevap vermek adına Galatasaray Kulübü’nün yanında feri müdahil olarak davaya katılmıştı.

Yayınlanma Tarihi:11:26,