SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Survivor Derya Can kimdir? Derya Can’ın mesleği nedir?

Survivor yarışmasında Ünlüler takımında Derya Can'da yer alıyor. Acun Ilıcalı'nın sunduğu Survivor yarışması ilk bölümüyle ekranlara geldi. Sevilen yarışma programında Ünlüler takımındaki Derya Can dikkat çekti. Peki Derya Can kimdir? Mesleği nedir?

Güncellenme: 22:07, 17/02/2020
Survivor Derya Can kimdir? Derya Can’ın mesleği nedir?

Tv8’de yayınlanan Survivor yarışması tüm hızlıyla sürüyor. Sevilen yarışmanın ikinci bölümü bu akşam ekranlara geldi. Yarışmada Ünlüler takımında yer alan Derya Can Göçen dikkat çeken isimler arasında. Peki Derya Can kimdir? İşte Survivor Derya Can’ın biyografisi.

DERYA CAN KİMDİR?

Derya Can, 12 Ekim 1979 Çanakkale doğumlu, Türk dalgıç, dünya serbest dalış rekortmeni ve milli sporcudur.

Çanakkale de dünyaya gelen Derya Can, lisans eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra beden eğitimi öğretmenliği yapmaya başladı. Spor hayatı 8 Yaşında atletizm ile başladı ve Çanakkale bölgesinde düzenlenen şampiyonalarda birçok madalya kazandı.

İlk serbest dalış deneyimine, 21 Eylül 2002 tarihinde başladı. Serbest dalışta, 5 Dünya rekoru elde eden Milli Sporcu, 40’tan fazla Türkiye rekoru kırdı. Dünya Şampiyonalarında ise birçok madalyası var. Bu dal da Türkiye'de milli takıma en çok seçilmiş ve uluslararası alanda madalya kazanan ilk kadın sporcu unvanını taşıyor.

14 Aylık Derin Helen adında bir kızı, 6 yaşında Poyraz Mustafa isimli bir oğlu var. Denizin anlamını o şöyle ifade ediyor; “Benim için deniz, iki nefes arasındaki sonsuzluk demektir.” Tek nefesle 111 metreye dalabiliyor, nefesini 6,5 dakika tutup, havuzda yatay olarak tam 204 metre yüzebiliyor.

2016 Yılının yaz döneminde, yeni rekorlar planlarken Derin Helen isimli kızını dünya getirdi ve 21 gün sonra koşu antrenmanlarına başladı. Kızı 10 aylık iken Türkiye rekoru kırıp dünya 3.sü oldu. İlk oğlunu dünyaya getirdikten 6 ay sonra Dünya Şampiyonasında finalde en iyi derecelere sahip oldu.

Antalya'nın Kaş ilçesinde, paletsiz değişken ağırlıklı ip destekli serbest dalış kategorisinde 94 metreye dalarak dünya rekoruna imza attı. Ertesi gün yeni bir rekor denemesi daha yapan Derya Can, değişken ağırlıklı paletli dalış kategorisinde 111 metre derine dalarak yeni bir dünya rekoru kırmayı başardı.

Yayınlanma Tarihi:22:04,