SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Derya Can Göçen kimdir? Derya Can Göçen kaç yaşında?

Derya Can Göçen, 12 Ekim 1979 tarihinde Çanakkale'de dünyaya geldi. Serbest Dalış Dünya Rekortmeni olan Derya Can Göçen Survivor 2020 yarışmacıları arasında yer alıyor. Peki, Survivor 2020'de yer alan Derya Can Göçen kimdir, kaç yaşında?

Güncellenme: 12:11, 16/02/2020
Derya Can Göçen kimdir? Derya Can Göçen kaç yaşında?

Derya Can Göçen, Survivor 2020 yarışmacılarından biri oldu. Hem milli sporcu hem de serbest dalış şampiyonu olan Derya Can Göçen, Survivor 2020'nin ünlülüler kadrosunda mücadele edecek.

DERYA CAN GÖÇEN KİMDİR?

Sporcu Can, 12 Ekim 1979 tarihinde Çanakkale’de dünyaya geldi. Dünya serbest dalış rekortmeni ve milli sporcu olarak tanınan Derya Can, lisans eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde tamamladı, beden eğitimi öğretmenliği yapmaya başladı.

Spor hayatına 8 yaşında atletizm ile başladı ve Çanakkale bölgesinde düzenlenen şampiyonalarda birçok madalya kazandı. Lise yıllarında Tekvando ile tanıştı, 2000 olimpiyatları kadrosuna seçildi. Sualtı korkusunu yenmek için 15 yaşında tüplü dalışa başladı. Çanakkale Dalış okulunda Serbest Dalış takımında yer alan yakını sayesinde bu sporla ilgilenir oldu.

ULUSLARARASI ALANDA MADALYA ALAN İLK KADIN SPORCU OLDU

İlk serbest dalış deneyimini, 21 Eylül 2002 tarihinde edinen Can, serbest dalışta, 5 dünya rekoru elde etti, 40’tan fazla Türkiye rekoru kırdı. Dünya Şampiyonalarında ise birçok madalyası var. Bu dalda Türkiye’de milli takıma en çok seçilmiş ve uluslararası alanda madalya kazanan ilk kadın sporcu unvanını taşıyor.

Derin Helen adında bir kızı, Poyraz Mustafa isimli bir oğlu bulunan serbest dalış sporcusu, Antalya’nın Kaş ilçesinde, paletsiz değişken ağırlıklı ip destekli serbest dalış kategorisinde 94 metreye dalarak dünya rekoruna imza attı. Hemen sonrasında yeni bir rekor denemesi daha yapan Can, değişken ağırlıklı paletli dalış kategorisinde 111 metre derine dalarak yeni bir dünya rekoru kırmayı başardı.