SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mehmet Demirkol: Tüm elle oynama pozisyonlarına çift vuruş verilsin

Süper Lig'de haftaya damga vuran elle oynama pozisyonları için Mehmet Demirkol'dan çarpıcı bir öneri geldi. Göztepe Beşiktaş maçındaki kural hatası başvurusu neticesinde hala karar verilmediğini söyleyen Demirkol ''Neden bu kadar sürdüğünü bari çıkıp anlatın. Bu nasıl bir iş ya? Böyle bir iş yok'' ifadelerini kullandı.

Mehmet Demirkol Süper Lig'in 21.haftasına damga vuran hakem kararları ve Fenerbahçe Alanyaspor maçında yaşanan elle oynama pozisyonlarını BeINsports'ta değerlendirdi. Demirkol ''Tüm elle çarpma pozisyonlarına çift vuruş verilsin'' ifadelerini kullandı. İşte Demirkol'un açıklamalarından satır başları.
'KARARI VERMEK NEDEN 20 GÜN SÜRÜYOR' ------------- "Göztepe-Beşiktaş maçında kural hatası var deniyor, 'Bu, kural hatası değildir hakem hatasıdır. Sorun yoktur' kararını vermek neden 20 gün sürüyor? Ben, maç tekrarlansın demiyorum ama çıkın bunun kararını anlatın. Neden bu kadar sürdüğünü anlatın bari. Bu nasıl bir iş ya? Böyle bir iş yok, böyle kapalı olunmaz. Hiçbir faydası yok, kaostan başka bir şey getirmiyor."
'TOP SERSERİ TOP' ---------- “Jailson'un eline çarpan ve penaltı verilen pozisyonla ilgili MHK'nin seminerlerinde,bu tip pozisyonlarla ilgili karar; oyuncuya ceza verilmemesi.Çünkü bu pozisyonda top, serseri top; yerden sekiyor, rakip vuruyor, oyuncu elini topa uzatmıyor.”
'ÇARPMASA NET GOL POZİSYONU' --------- “Yerden seken top, hatta Cisse'nin de ayağıyla hafif ivmelendirdiği toptan penaltı çıkıyorsa, doğrusu buysa Mustafa Pektemek'in eline çarpan top da penaltı. Çünkü top Mustafa Pektemek'in koluna çarpmasa Kruse'nin önüne düşecek. Net gol pozisyonu.”
"Eğer Jailson'un pozisyonundaki yorum doğruysa bu pozisyondaki karar %100 yanlış. Bu pozisyondaki karar %100 doğruysa Jailson'un pozisyonundaki karar %100 yanlış.''
'AĞIR ÇEKİMDE İZLEME KALKMALI' ------------- "Eğer ağır çekime bakarsan her yerde problem bulursun. Beşiktaş maçındaki penaltı mesela. Ağır çekimde olduğu için penaltı. Ağır çekim değilse penaltı değil. Pozisyonları VAR'da ağır çekimde izleme kalkmalı. VAR'daki hakemlerin hiçbir pozisyonu ağır çekimde izlememesi gerekir. Bu, çok net. Ağır çekim, işleri değiştiriyor. Ağır çekim, hakem için değil seyirci için."
"Ümit Öztürk'ün kararını değiştirmesine neden olarak 'Jailson, elini topa uzattı' diyor. Sonra gidiyor, VAR'a bakıyor, gelip oyunculara durumu anlatıyor. 'Kararımı değiştirdim, penaltı' diyor. Futbolcular da 'Niye' diye soruyor. Ümit Öztürk, 'Jailson'un kolu kapalı sandım, meğerse açıkmış, ben yanlış görmüşüm.' diyor."
"VAR, Ümit Öztürk'e, muhtemelen 'Ne gördün?' diyor. Ümit Öztürk de diyor ki 'Top yerden sekti, el de çok açık değil, elini de uzatmıyor. Dolayısıyla devam dedim' diyor. Bunun üzerine VAR da 'Hayır, yanlış gördün' mü diyor?"
"Çünkü bu pozisyonda top, serseri top; yerden sekiyor, rakip vuruyor, oyuncu elini topa uzatmıyor. Evet, ivmelenmeye çalışırken Jailson'un kolu açık ama beklenmedik bir top. Dolayısıyla burada oyuncunun cezalandırılmaması gerektiği söylendi, benim bildiğim bu."
"İhtiyaç olan şey, kapalı toplantı değil. Bence, Fenerbahçe-A. Alanyaspor maçındaki pozisyonlarla ilgili MHK'nin açıklama yapması lazım. Tüm elle çarpma pozisyonlarına çift vuruş verilsin.''
'FATİH HOCA'NIN EN BÜYÜK BAŞARISI...' ---------- "Çok güvenli futbol oynuyor Galatasaray. Tebrik etmek lazım. Bu kadar krizden sonra, kolay değil. Mesela Fenerbahçe bunalıma girdi.Puan farkı açıldığında büyük takımlarda psikolojiyi ayakta tutmak kolay değildir. Fatih hoca ve Galatasaray takımının en büyük başarısı bu, psikolojiyi ayakta tuttular."
"Galatasaray'da, başka bir kulüpte idare edilemeyecek derecede başkan ve hoca, medya üstünden birbirlerine girdiler. Galatasaray, 2. yarıda dönmesiyle ünlü bir takım oldu. Şampiyonluğun doğal adayı oluyor ancak bundan sonraki fikstürü kolay değil."
'GÜVENLİ OYNUYORLAR' ---------- "Kasımpaşa’nın lig heyecanı pek kalmamış. Bu çok gözüküyor. Kasımpaşa’nin gole yaklaştığı bir an var ama orada bile çok güvenliydi Galatasaray. Bunu yaparken 2 temel konu ön plana çıkıyor. Birisi, Galatasaray güvenli oynamaya başladı. Zaten kalesini kapatıyordu ama Muslera kapatıyordu kalesini, şimdi oyunla... Güvenli oynuyorlar. Bir de etkili hücum ediyorlar."
"Bu son 4 maçtaki en zoru Konyaspor maçıydı. Diğer maçlar için Fatih Terim kağıt üzerinde hesap yaparken; 'Biz buralardan 3 puanları alarak geliriz, Konya kritik' diye bakmıştır. Fenerbahçe maçına kadar hasarsız atlamak Galatasaray için çok önemliydi. Galatasaray, ligin ilk 4 haftasında 5 gol atmış, ikinci yarının ilk 4 haftasında 12 gol atmış. Çok dramatik bir fark var."