SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Katılım rekoru kırılan maçta Roger Federer, Rafael Nadal’ı mağlup etti

Federer Vakfı'nın Afrika'daki çocuklara erken yaşta eğitim olanağı sunma amacıyla Güney Afrika'da düzenledikleri Roger Federer-Rafael Nadal maçında katılım rekoru kırıldı.

Roger Federer ile Rafael Nadal, en çok izleyicinin katıldığı tenis müsabakası rekorunu Güney Afrika'nın başkenti Cape Town'da oynadıkları maçla kırdı.
Roger Federer Vakfı'nın çalışmasıyla düzenlenen maçta ikili, yardım toplama amacıyla korta çıktı. Futbol stadının tenis kortuna dönüştürülmesiyle hazırlanan organizasyonu 50 binin üzerinde kişi takip etti.
Federer'in annesinin Güney Afrika doğumlu olması sebebiyle Cape Town'da düzenlenen orgnizasyona Microsoft'un sahibi Bill Gates ve Güney Afrikalı komedyen Trevor Noah da katıldı.
Müsabakaya Federer'in silüetinin bulunduğu özel üretim İsviçre Frangı'nın atışıyla başlandı. Şık puanlara sahne olan maçı 6-4, 3-6 ve 6-3'le Roger Federer kazandı.
Federer Vakfı 6. kez "Afrika için Maç" adı altında bir gösteri maçı düzenliyor. Müsabakayla 1 milyon dolar toplamayı hedefleyen vakıf, toplamda 3,5 milyon dolar toplamayı başardı. Toplanan parayla Afrika ülkelerindeki çocukların erken yaşta eğitim alması hedefleniyor.
2010 Dünya Futbol Şampiyonası için inşa edilen Cape Town Stadyumu'nda oynanan maç için tam olarak 51 bin 954 bilet satıldı. Ayrıca maça 200 binin üzerinde bilet talebi geldi.
38 yaşındaki Ekselansları lakaplı İsviçreli Roger Federer'in 20, 33 yaşındaki İspanyol Rafael Nadal'ın 19 Grand Slam'i bulunuyor.