SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mehmet Demirkol: Göztepe-Beşiktaş maçında kural hatası olduğu kesin

BeIN Sports'ta yayınlanan BeIN Manşet programında gündeme dair yorumlarda bulunan Mehmet Demirkol, Göztepe-Beşiktaş maçı için "Hata var" diyerek tekrar kararı alınması gerektiğini ve kararın bu kadar sürede açıklanmamasını da emsal bir karar olacağı için araştırıldığını belirtti.

Süper Lig yayıncısı BeIN Sports'taki programda gündemi değerlendiren Mehmet Demirkol; kural hatası olduğu tartışılan Göztepe-Beşiktaş maçından, TFF Başkanı Nihat Özdemir'in basın toplantısına; Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek'in erteleme kararına tepkisinden, Beşiktaş'taki olası Lucescu-Sergen Yalçın ikilisinine kadar konularda konuştu.
"Bu tip bir durumda bu kararın gecikmesinin ne gibi bir anlamı olabilir ki? Çok açık, çok net. Ben MHK'nın başında olsam politikam şu olur: Direk 20 santimetre kısa, sahanın boyu 10 metre kısa, bir takım maçın 10 dakikasında 13 kişiyle oynadı gibi oyunun kendisini kökten değiştirecek bir hata yapılmamışsa, bütün kararları hakem hatası sınıfına koyarım. 'Hakem orada yanlış karar verdi dolayısıyla maçın tekrarına gerek olmaz' derim."
'Fubolu etkileyen fiziki durumlar dışında, hakemin bir kararı yanlış uygulaması sonucu maç tekrar edilebilir.' kararı görüşülüyorsa, bu maç tekrar edilir. Çünkü bundan daha net skoru etkileyen hata olmaz. Tekrar edeyim; iki oyuncuya yanlış kırmızı kart göstersen bu kadar etkilemez.
"Şunu söyleyeyim; şahsi fikrim: Alanya-Fenerbahçe maçında bir kural hatası yok. İkisi farklı pozisyonlar. Daha doğrusu şöyle söyleyim kural hatası olmadığını düşünenlerin haklı argümanları var. Göztepe-Beşiktaş maçında kural hatası olduğu kesin. Buradan çıkacak karar, emsal karar olacak. Tekrar kararı çıkmazsa bundan sonra 'bu tip durumlarda başvurmayın, çıkmayacak.' demektir."
ZORLU GÖRÜŞMESİ

Nihat Özdemir'in Zorlu Center'daki görüşmeyle ilgili açıklamalarına ilişkin Mehmet Demirkol: "Bu görüşmeyi yaparken bundan bir polemik çıkacağını tahmin ediyor olmak lazım. 1 km uzakta federasyonun binası var. Riva'ya gidilemiyorsa Levent'teki federasyon binasında buluşulsun."
"Taraftar konsolidasyonu yaratmak isteyenler var, kullanılır bu. Tam tersi olsaydı, Galatasaray görüşseydi Fenerbahçe kullanacaktı bunu. Fenerbahçe'nin tezine karşı, Zekeriya Alp'in 'Ben gerçeğin ne olduğunu anlattım ve ikna oldu başkan.' demesi, bu da kullanıldı. Her kelimeyi kullanabiliriz."
"Federasyon Başkanı'nın eğer federasyon binasında Fenerbahçe Başkanı'yla görüşecek zamanı yoksa, federasyonu yönetecek de zamanı yok demektir. Ben MHK Başkanı olsam; halka açık olmayan, yayınlanmayan bir ortamda, hiçbir kulüp başkanıyla görüşmem, telefonları da açmam. Ancak Türkiye'de hiç böyle yürümedi bu iş. İlk defa olmuyor, son da olmayacak. Çünkü burada bir ilke kararı yok. Fenerbahçe'nin haklı itirazları olabilir, buna verilecek cevabı siz basın üzerinden net olarak verebilirsiniz. Bu eleştiri haklı ama bu ilk defa olmuyor ki, bu hep böyleydi. Bütün bunları düzeltmemiz lazım."
YENİ MALATYASPOR'UN ERTELEME KARARINA TEPKİSİ

B. Yeni Malatyaspor-Trabzonspor maçının ertelenmesi kararıyla ilgili Mehmet Demirkol: "Başkan söylenmesi gereken her şeyi söylemiş. Yas var orada ya. Bu kadar yabancılaştık mı? Futbol bir eğlencedir, 1 hafta sonra olur. Normalleşmek gerekir."
"Oraya görevlendirecek polis, doktor, ambulans bulamazsın. Olacak iş mi yani? 1 hafta sonra milli oyuncularımız gittiler bölgeye destek vermek için. Orada başka bir ihtiyaç vardı. Şimdi yaralar sarılmıştır, stadın fiziki durumuna bakılmıştır, yeniden maç oynanabilir. Başkanın söylediklerinin üzerine çok bir şey söylemeye gerek yok, haklı."
"FENERBAHÇE BİR HASAN ALİ ÜRETEMİYOR MU?"

"Fenerbahçe'nin sol bek standartı Hasan Ali. Fenerbahçe'nin asıl bulup, oynatacağı o olacak. Sorulması gereken, Fenerbahçe'nin; Türkiye'nin her yerinden oyuncu bulabilen altyapısı, bir Hasan Ali standardı üretemiyor mu? Nasıl üretemez? Sorun orada. Bütün kavganın gürültünün altında olan bu. Bunu üretebiliyor olması lazım Fenerbahçe'nin ya da Galatasaray'ın ya da Beşiktaş'ın. Finansal sorunlar bundan kaynaklı. Hepsi bundan oluyor. Tarık Çamdal üretemiyor mu ya Galatasaray?"
Feghouli, Falcao, Muslera üretemeyebilirsin, bunları alırsın. 'Fenerbahçe yetiştirmez, en iyisini alır.' diye havalı bir yaklaşım var. Altyapısından oyuncu oynatmayan bir bizim kulüplerimiz var. Dirar oynuyor Fenerbahçe'nin sol bekinde. Sağ orta saha oyuncusu. Allah rızası için bir Hasan Ali üretin. Ondan sonra bir itiraz varsa, o itirazı herkes konuşsun.
"SERGEN'İ FUTBOLA DÖNDÜREN LUCESCU"

"Üst akıl Lucescu" haberi üzerine Mehmet Demirkol: "Sergen Yalçın'ı futbolda yeniden hayata döndüren teknik direktör Lucescu."
"Lucescu'yu çok eleştirdik son dönemde ama dünya futbolundaki yeri bizim zannettiğimizin çok ötesindedir. Birçok teknik direktörü, oyuncuyu etkilemiştir. Diego Simeone'yi mesela derinden etkilemiş biridir. Herhangi biri değil Lucescu."
"Bazı teknik direktör takım çalıştırır, bazıları dünyaya bir şeyler öğretir. Klopp, Guardiola'ya bakanlar görüp, etkileniyorlar. Lucescu da o seviye olmasa da onlardan biridir. Elit teknik direktördür. Biz her ne kadar beğenmesek de."
"Sergen hocayla da iyi anlaşırlar. Sürekli mesai harcayacağı bir iş olmayacaktır bu muhtemelen."