SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

SON DAKİKA | Fenerbahçe’den Obi Mikel’e ‘ırkçılık’ iddialarına yanıt!

Fenerbahçe Kulübü, Trabzonspor'un yıldız futbolcusu John Obi Mikel'e sosyal medyada yapılan ırkçı saldırıların sarı lacivertli kulüple bağdaştırılamayacağını dile getiren bir açıklama yaptı.

Güncellenme: 21:18, 04/02/2020
SON DAKİKA | Fenerbahçe’den Obi Mikel’e ‘ırkçılık’ iddialarına yanıt!

Süper Lig’in 20. haftasında oynanan Trabzonspor-Fenerbahçe maçından sonra bordo mavili ekibin yıldız futbolcusu John Obi Mikel’e sosyal medyada ırkçı yorumlar yapıldığı iddia edilmişti.

Trabzonspor konuyla ilgili bir açıklama yaparken Fenerbahçe cephesi de sessizliğini bozdu. Sarı lacivertliler, “Sosyal medyadaki bazı hesapların kabul edilemez ırkçı söylemlerinin, milyonlarca taraftarı olan Fenerbahçe ile bağdaştırılmasının amacı son derece açıktır” ifadelerini kullanırken her türlü ayrımcılığın karşısında durduklarını ekledi.

İLGİLİ HABER Obi Mikel'e sosyal medyada ırkçı saldırı Obi Mikel'e sosyal medyada ırkçı saldırı

İşte Fenerbahçe’nin açıklaması:

Fenerbahçe Spor Kulübü olarak dünden itibaren sistematik şekilde gündeme getirilmeye çalışılan, kulübümüz ile hiçbir ilgisi olmayan ve de asla tasvip etmeyeceğimiz bir konu ile ilgili açıklama yapma sorumluluğu doğmuştur.

Öncelikle belirtmek isteriz ki; Kulübümüzün tarihi boyunca tüm bireylerin farklılıklarına her daim saygıyla yaklaşmaya hassasiyet gösterilmiştir.

Üstelik sıkıntılı bir dönemden geçen Türk futbolunun, belki de en parlak yönlerinden biri; Avrupa futbolunda sıkça gözlenen ırkçılık sorunun, ülkemizde yaşanmadığı gerçeğidir.

Fenerbahçe Spor Kulübü olarak; her tür ayrımcılığın, ırkçılığın karşısında duran, toplumsal cinsiyet eşitliğine dair bayrak taşıyan bir sivil toplum kuruluşuyuz. Toplumumuzun tüm fertlerine din, dil, ırk ve renk ayrımı gözetmeksizin saygılı olmayı bir Fenerbahçelilik değeri olarak kabul ettiğimizi vurgulamak isteriz.

Sonuç olarak; Kulübümüz, yaşandığı iddia edilen ırkçılık davranışlarının kesinlikle bir tarafı değildir. Maalesef rakibimiz Trabzonspor'un bu konuya dair yaptığı açıklamada ‘Fenerbahçe maçından sonra' ibaresi kullanması sebebiyle adımız ilgisiz bir şekilde konuya dâhil edilmiştir.

Sosyal medyadaki bazı hesapların kabul edilemez ırkçı söylemlerinin, milyonlarca taraftarı olan Fenerbahçe ile bağdaştırılmasının amacı son derece açıktır.

Bu zihniyet, Fenerbahçe'ye zarar vermek isterken, bu gündemi camiamız ile bağdaştırarak Avrupa basınına servis edip, aslında ülkemizin itibarına zarar vermektedir. Bahse konu suçlamanın gerçek dışı olduğundan emin olmakla birlikte, konunun takipçisi olacağımızın da bilinmesini isteriz.

Konunun bazı kesimler tarafından sistematik bir şekilde Fenerbahçe ile bağdaştırılmaya çalışılmasından, Avrupa kamuoyuna da Fenerbahçe odaklıymış gibi servis edilmesinden duyduğumuz rahatsızlığı tüm kamuoyunun bilgisine sunarız.

Saygılarımızla,

FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ

Yayınlanma Tarihi:21:10,